9
Opublikowano 9 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Rejestr systemu Windows XP
 
 

Rejestr systemu Windows XP


Niewiele osób wie, że wydajność PC-ta w dużej mierze zależy od stanu systemowego rejestru. Często powtarzane jest oklepane – „nowe programy zaśmiecają rejestr” i na tym kończy się opis zagadnienia. Aby lepiej zrozumieć zjawisko, postaram się wyjaśnić czym jest i jak działa rejestr.

Rejestr to delikatna część systemu, więc rób tylko to co poniżej I NIE SKASUJ CZEGOŚ PRZEZ PRZYPADEK,  bo może być źle, bardzo źle. Systemowy edytor rejestru [Start – Uruchom – wpisz 'regedit’] nie posiada opcji cofnij, więc jego używanie może być kłopotliwe i niebezpieczne dla mnie doświadczonych użytkowników. Dlatego zalecam zaopatrzenie się w jakiś wygodniejszy edytor posiadający opcję cofnij.

Rejestr jest pewnym typem bazy danych, w której system zapisuje informacje o sprzęcie, oprogramowaniu i swoich ustawieniach. Rejestr nie jest jednym plikiem, lecz zbiorem ośmiu [ 8! ] plików. System w czasie jednej sesji dokonuje milionów wpisów w rejestrze. Dla przykładu uruchomienie Firefoxa powoduje wykonanie ponad tysiąca zmian w rejestrze! Dzięki mechanizmom buforowania, nie wszystkie operacje są wykonywane „z marszu”. Mimo to system, a co za tym idzie również dysk bardzo często zapisuje [lub modyfikuje] coś w rejestrze. Wniosek jest prosty – rejestr należy defragmentować i kompresować. O co chodzi? O tym później, gdyż należy zacząć od usunięcia zbędnych wpisów.

Im rejestr większy, tym system wolniejszy. Często po odinstalowaniu jakiegoś programu pozostają zbędne wpisy. Część wpisów nie ma określonych wartości, są one puste i bezużyteczne. Jeżeli jakiś program będzie chciał zapisać wartość we wpisie który nie istnieje – nie ma ryzyka awarii – „program najpierw utworzy” nieistniejący wpis. Większa ilość wpisów wydłuża czas wyszukiwania tego wpisu, który system chce zapisać, zmodyfikować, lud usunąć. Biorąc pod uwagę, że system potrafi dokonywać tysięcy modyfikacji rejestru na sekundę, skrócenie czasu każdorazowego wyszukiwania o 0,00001s przyniesie wymierne korzyści. Na dole strony znajdziesz listę wpisów, które możesz bez większego ryzyka usunąć z rejestru, aby go nieco odchudzić.

Warto pozbyć się błędnych i pustych wpisów używając specjalnego programu, który znajdzie je i usunie. Tyle, że… takie automatu mają czasem dziwne pomysły, więc trzeba uważać co się kasuje. Można wykorzystać do tego celu, stary, ale wciąż niezły i do tego darmowy Reg Cleaner 4.3. Zakładka 'Tools’ – Registry Cleanup – 'Do Them All’ i możesz teraz kasować, ale przedtem przejrzyj co zaznaczasz do kasacji!

Defragmentacja rejestru – rejestr jest skonstruowany w taki sposób, że każdy nowy wpis jest zapisywany na końcu odpowiedniego pliku rejestru. Innymi słowy, jeżeli w rejestrze mamy wolne miejsce na wpisy [np. odinstalowaliśmy jakiś program], system nigdy nie wykorzysta wolnej przestrzeni i dokona wpisu na końcu pliku. W związku z powyższym należy dokonać defragmentacji rejestru [wewnętrznej]. Odpowiedni program usunie wolne przestrzenie pomiędzy wpisami i zoptymalizuje ułożenie poszczególnych wpisów.

Kompresja rejestru – rejestr, potrafi rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów, nawet powyżej 50 MB! Aby zapobiec nadmiernej defragmentacji rejestru został on podzielony na 8 plików tzw. Registry hives, które są skonstruowane jako archiwum. Innymi słowy, są bardziej podobne do archiwum .rar, niż pliku tekstowego zawierającego klucze i wartości. Po usunięciu wolnej przestrzeni należy ponownie skompresować te pliki, aby ich struktura była jeszcze bardziej zwięzła.

Im większy mieliśmy bałagan w rejestrze, tym więcej dadzą nam defragmentacja połączona z kompresją rejestru. Podział ten jest nieco sztuczny i zajmuje się nimi jeden program, a nie dwa, jednak uznałem, że warto wyjaśnić „co w trawie piszczy”. Wszystkim zajmie się program NTREGOPT.

Ostatnim etapem optymalizacji rejestru jest defragmentacja poszczególnych plików rejestru. Z pomocą przychodzi nam sprawdzony PageDefrag.

Gratuluję, Twój rejestr jest teraz o wiele sprawniejszy.

Można bezpiecznie skasować nawet kilkaset wpisów w rejestrze!

[po skasowaniu zalecana defragmentacja rejestru]

  • Jeżeli masz aktywną funkcję 'Zapamiętaj ustawienia wyświetlania każdego folderu’ [Panel Sterowania – Opcje folderów – Widok] system zapamiętuje ustawienia widoku katalogów [standardowo do ~400]. Gdy ktoś zmienia domyślne ustawienia folderu, jednocześnie nieświadomie tworzy kolejne wpisy w rejestrze w kluczach:
    1. [HKEY_CURRENT_USER\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows ShellNoRoam\ BagMRU],
    2. [HKEY_CURRENT_USER\ SOFTWARE\ Microsoft\ WindowsShellNoRoam\ Bags].

    Można usunąć te klucze. Windows sam je odtworzy i zacznie ponownie napełniać. Widok kilku folderów trzeba będzie od nowa ustawić, ale odchudzimy rejestr.

mkk270

Spis treści: Rejestr systemu Windows XP

Słowa kluczowe: kompresja rejestru

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Marcin Kluczek