0
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Własny serwer PROXY z Proxomitron
 
 

Własny serwer PROXY z Proxomitron


Wielu użytkowników Internetu spotyka się na co dzień z najbardziej uciążliwymi elementami stron sieci Web – reklamami. Oczywiście, najnowsze przeglądarki eliminują pewną ich część, jednakże wielokrotnie natrafiamy na te bardziej uporczywe. Można tutaj wymienić wyskakujące okna, które potrafią omijać mechanizmy ich blokowania zaimplementowane w przeglądarkach, wielkie, animowane banery reklamowe czy chociażby zwykłe buttony, które zwyczajnie utrudniają przeglądanie zawartości witryn internetowych. Nie od dziś wiadomo, że sposobów na unieszkodliwianie niepożądanych reklam jest naprawdę dużo, jednak moim zdaniem najlepszą metodą jest skorzystanie z programu Proxomitron, który, mimo że od dośc dawna nie został zaktualizowany, nadal doskonale pełni swoją funkcję.

Opis programu Proxomitron

Proxomitron jest drobną aplikacją, jednakże o bardzo dużych możliwościach. Program zajmuje minimalną ilość pamięci, toteż nie spowalnia pracy komputera. Ponadto, filtrując witryny ze zbędnych elementów, przyspiesza wczytywanie stron, co jest szczególnie ważne dla użytkowników słabszych komputerów. Oczywiście blokowanie reklam nie jest jedyną funkcją programu, jednak w tym artykule najwięcej czasu poświęcimy właśnie temu zagadnieniu. Jeszcze kilka słów na temat działania programu. Proxomitron funkcjonuje na zasadzie połączenia przez proxy i w tym przypadku nasz komputer jest serwerem proxy dla samego siebie. Oczywiście, nie ma to żadnego wpływu na szybkość połączenia.

Instalacja i wstępna konfiguracja

Pobieramy program ProxN45j.exe ze strony http://www.proxomitron.info/files/index.html. Proces instalacji nie powinien sprawić problemów, dlatego jego opis pozwolę sobie pominąć. Teraz czas na odpowiednią konfigurację przeglądarki. To, czy Proxomitron jest włączony lub wyłączony nie ma większego znaczenia.
Uruchamiamy dowolną przeglądarkę internetową. Następnie musimy dokonać odpowiednich modyfikacji ustawień serwera proxy. Dostęp do opcji konfiguracyjnych proxy przedstawię na przykładzie trzech najpopularniejszych przeglądarek.

  • Internet Explorer
    Z menu Narzędzia wybieramy Opcje internetowe. Następnie przechodzimy na kartę Połączenia i klikamy przycisk Ustawienia sieci LAN. Zaznaczamy opcję Używaj serwera proxy dla sieci LAN i klikamy przycisk Zaawansowane.
  • Opera
    Z menu Narzędzia wybieramy Preferencje i przechodzimy na kartę Zaawansowane. Klikamy gałąź Sieć, a następnie przycisk Serwery proxy.
  • Mozilla Firefox
    Z menu Narzędzia wybieramy Opcje. Następnie klikamy ikonę Zaawansowane i przechodzimy na kartę Sieć. Klikamy przycisk Ustawienia i zaznaczamy opcję Ręczna konfiguracja serwerów proxy.

W otwartym oknie dialogowym ustawiamy proxy w następujący sposób:

  • Protokół: HTTP
  • Serwer: localhost
  • Port: 8080

Jeśli ustawimy taki serwer proxy, przeglądarka nie będzie mogła połączyć się z Internetem, gdy program będzie wyłączony. Warto więc dodać Proxomitrona do autostartu. Najprościej można tego dokonać, umieszczając skrót do programu w folderze Autostart, dostępnym w menu Start. Ponadto, jeśli korzystamy z programu typu firewall, należy utworzyć odpowiedni wyjątek dla Proxomitrona. Teraz możemy już przystąpić do dostosowywania programu do własnych potrzeb.
Główne okno programu

Wygląd programu nie należy do najpiękniejszych na świecie. Nie jest to jednak istotne, gdyż po skonfigurowaniu będziemy bardzo rzadko korzystać z okna programu, które z kolei prezentuje się następująco:

A teraz opis opcji, do których mamy dostęp w głównym oknie programu:

  • Pasek menu – niewielki pasek narzędzi. Najważniejszym elementem jest, znajdująca się po lewej stronie, dyskietka (na screenie nieaktywna), która służy do zapisywania zmian w konfiguracji programu.
  • Pole Active Filters – umożliwia szybkie wyłączenie całej kategorii filtrów.
  • Pole Edit Filters – w jego obrębie znajdują się cztery przyciski: Web [age i Headers, odpowiedzialne za tworzenie i modyfikację filtrów, Config, dający dostęp do ustawień programu oraz Proxy, który umożliwia skonfigurowanie serwera proxy, przez który ewentualnie możemy się łączyć (zastępuje to opcję w ustawieniach przeglądarki, która została wykorzystana do działania programu).
  • Przycisk Bypass – po jego wciśnięciu zostaną wyłaczone wszystkie filtry. Jest to przydatna opcja wtedy, gdy po konfiguracji Proxomitrona występują problemy ze wczytaniem danej strony albo chwilowo chcemy wyłączyć program. Gdy opcja Bypass jest włączona, ikona w zasobniku systemowym zmienia kolor na ciemniejszy.
  • Przycisk Abort – anuluje wszystkie połączenia obsługiwane w danej chwili przez program.
  • Przycisk Log Window – wyświetla okno, w którym wyświetlane są raporty z działania programu.
  • Pasek stanu – wyświetla bieżące informacje o działaniu programu, aktywnych połączeniach, itd.

Konfiguracja filtrów

Konfigurację filtrów rozpoczniemy od tych, które bezpośrednio ingerują w kod przeglądanej strony. Aby rozpocząć, w głównym oknie Proxomitrona klikamy przycisk Web Page. Otwiera się okno dialogowe z listą filtrów. Domyślna konfiguracja jest wystarczająca, by pozbyć się większości reklam. Czasem jednak denerwujący może okazać się jakiś element witryny, wtedy jedynym rozwiązaniem może być ręczne skonfigurowanie reguły, która zmodyfikuje kod strony.
Jako przykład ukryjemy listę kategorii artykułów, znajdującą się po lewej stronie tego artykułu. Na początek musimy zajrzeć do źródła strony (odpowiednia pozycja dostępna w menu Widok przeglądarki) i odnaleźć charakterystyczny element, dla którego zmienimy właściwości. Fragment kodu, odpowiedzialny za wyświetlanie wspomnianej listy kategorii prezentuje się następująco:

Najbardziej charakterystyczny element został wyróżniony pogrubioną czcionką. Zatem w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze stylów CSS. Najpierw jednak tworzymy nowy filtr. W tym celu klikamy przycisk New. Otwiera się okno, w którym ustawiamy parametry filtru. W polu Filter Name wpisujemy dowolną nazwę, np.
Ukrywanie kategorii

W polu URL Match wpisujemy zakres adresów, dla których filtr ma działać. W naszym przypadku reguła dotyczyć będzie dwóch adresów: https://tweaks.pl oraz https://www.tweaks.pl. Możemy to zapisać w postaci takiego wyrażenia:
(www.|)tweaks.pl/

Następnie wypełniamy pole Matching Expression, wpisując wybrany wcześniej fragment kodu:

Zaś w polu Replacement Text wpisujemy wymieniony fragment kodu, ale odpowiednio uzupełniony za pomocą atrybutu style:
Spis treści: Własny serwer PROXY z Proxomitron

Słowa kluczowe: własny serwer proxy

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.