Adata CW0050 – rzut oka na ładowarkę indukcyjną!
Plusy
+atrakcyjna cena,
+całkiem szybkie ładowanie,
+zgodność ze standartem Qi
Nawet tak błahy i pospolity sprzęt jakim jest ładowarka może stać się na swój sposób intrygujący i tajemniczy. Postęp technologiczny i miniaturyzacja sprawia, że rzeczy, które do niedawna były „fizycznymi ciekawostkami” dzisiaj trafiają pod strzechy i są ogólnodostępne dla wszystkich. Dzisiaj, dzięki uprzejmości firmy Adata przyjżymy się łądowarkom bezprzewodowym. Omówimy ich metodę działania oraz postaramy się odpowiedzieć na wszelkie nasuwające się pytania. Zapraszamy do lektury!
Producenci dzisiejszych smartfonów coraz częściej stawiają na ładowanie bezprzewodowe. Ma to wiele zalet. Poza oczywistym – wygodą dochodzą do tego również kwestie związane z żywotnością gniazda ładowania. Ta, jak wiemy jest ograniczona i wiele intensywniej używanych smartfonów ma problem z wysuwającym się przewodem. Stosunkowo łatwo tego uniknąć. Jeśli nasz telefon obsługuje bezprzewodowe ładowanie warto z niego skorzystać. Tak się akurat składa, że niedawno mięliśmy przyjemność testować ładowarkę indukcyjną przygotowaną przez firmę Adata. Dokładniej jest to model o wdzięcznej nazwie CW0050. Jak wypadnie w teście? Przekonamy się. Na razie zapoznajmy się ze specyfikacją techniczną.
Specyfikacja Adata CW0050
Kolor | Czarny/biały |
Wejście | 5 V/2 A (Micro USB) |
Wyjście | 5 V/1 A (Bezprzewodowe) |
Wymiary (D x S x W) | 92 x 85 x 6 mm / 3,6 x 3,3 x 0,2 cala |
Waga | 51 g / 1,8 oz |
Zgodność | iPhone 8 / 8 Plus, iPhone X, Samsung NOTE 8 / S8 / S8+ / NOTE 7 / S7 / S7 EDGE |
Akcesoria | Kabel ładowania Micro USB 90 cm |
Gwarancja | 1 rok |
Wygląd, opakowanie i dodatkowe wyposażenie
Produkt otrzymujemy w opakowaniu typowym dla produktów Adata – skromne, małe, białe pudełeczko zawierające najważniejsze informacje na temat jego zawartości. W opakowaniu znajduje się instrukcja obsługi, kabel zasilający oraz oczywiście sama ładowarka. W sprzedaży dostępne są dwie wersje kolorystyczne – biała i czarna. My mieliśmy możliwość obcowania z pierwszą z nich. Sama ładowarka jest niezwykle smukła, w najgrubszym miejscu ma zaledwie 6mm grubości. Jej wierzchnia część zawiera logo standardu Qi oraz producenta. Gniazdo micro USB typu A znalazło się na tylnej ściance urządzenia.
Jak to działa?
Zasada działania ładowarki indukcyjnej jest bardzo prosta. Aby dokładnie ją zrozumieć musimy przypomnieć sobie (tudzież poznać) parę kwestii z fizyki. Wypadałoby zacząć od równań Maxwella, z których to wynika, że prąd i magnetyzm są ściśle powiązane. Składają się na nie między innymi kluczowe dla nas prawa Faradaya i Ampere’a. Pierwsze z nich mówi nam, że zmienne pole magnetyczne powoduje pojawienie się w przewodniku prądu indukowanego. Drugie zaś, że przepływający prąd wytwarza pole magnetyczne. To właściwie wszystko co jest nam potrzebne do zrozumienia istoty działania ładowarki indukcyjnej. Stopka składa się z cewki, przez którą przepływa prąd zmienny. Przepływ prądu powoduje wytworzenie się pola magnetycznego, a biorąc pod uwagę to, że podaliśmy prąd zmienny, samo pole również będzie zmienne. Ono zaś w odbiorniku (czyli w naszym przypadku telefonie) spowoduje pojawienie się prądu indukowanego. Na niekorzyść dla nas będzie on zmienny, dlatego trzeba go jeszcze wyprostować i to wszystko
Ładowarka indukcyjna w praktyce
Adata CW0050 na wejściu jest w stanie przyjąć maksymalnie 2A, podczas gdy na wyjściu 1A. Niestety „oficjalna” lista komatybilności jest dość wąska. Dlatego poradziliśmy sobie nieco inaczej. Wyposażyliśmy się w odbiornik zgodny ze standardem Qi i zmierzyliśmy czas ładowania smartfona Sony Xperia X . Sprawdziliśmy czas ładowania w dwóch przypadkach. Pierwszy za pomocą ładowarki 1A i poprzez ładowanie indukcyjne. By sprawdzić drugi wariant musieliśmy poszukać odpowiednio słabszego sprzętu. Na szczęście udało nam się znaleźć ładowarkę o nieco niższej mocy.
Czas ładowania jest nieco dłuższy niż ładowarki 1A. Czy to jednak źle? W żadnym wypadku! Ładowanie bezprzewodowe idealnie sprawdzi się, gdy na przykład odkładamy telefon i nie zamierzamy z niego korzystać, lub po prostu chcemy naładować go przez noc. W takich sytuacjach szybkie ładowanie nie jest nam do niczego potrzebne. W dodatku będzie to zdrowsze nie tylko dla portu USB, ale także baterii.
Podsumowanie
Ładowanie indukcyjne staje się obecnie coraz bardziej popularne. Niestety póki co dostępne jest ono zazwyczaj w telefonach z najwyższej półki cenowej. Dlatego naszym zdaniem wybierając ładowarkę bezprzewodową warto zapatrzeć się w model renomowanego producenta. Zdecydowanie nie warto oszczędzać kilkunastu złotych tylko po to, by później w najlepszym wypadku wymieniać baterię. Dlatego stojąc przed takim wyborem naszym zdaniem warto dołożyć parę złotych do propozycji firmy Adata. Zrobiliśmy również mały test. Porównaliśmy testowaną ładowarkę do modelu no-name, jednak o takich samych parametrach pracy. Czas ładowania był nieporównywalnie krótszy, oczywiście na korzyść testowanego produktu. Czy zatem warto kupić ładowarkę Adata CW0050? Biorąc pod uwagę cenę – około 60zł naszym zdaniem tak!
Adata CW0050 otrzymuje od redakcji Tweaks.pl ocenę 5/5 oraz nagrodę w kategorii doskonała innowacja i doskonała cena. Tweaks.pl rekomenduje zakup ładowarki indykcyjnej Adata CW0050!
Sprzęt do testów dostarczył:
Dziękujemy!
Spis treści: Adata CW0050 – rzut oka na ładowarkę indukcyjną!