Co to jest skanowanie 3D ?
Skanowanie 3D to stosunkowo nowa technologia, która ma coraz większe zastosowanie w praktyce, a w przemyśle, projektowaniu i inżynierii staje się wręcz niezastąpiona. Urządzenie zwane skanerem 3D ma za zadanie przeanalizować dowolny przedmiot lub obiekt w celu pozyskania jak największej liczby danych, które posłużą do sporządzenia trójwymiarowego modelu.
W trakcie procesu skanowania wiązki światła strukturalnego ze skanera ulegają odkształceniom zgodnie z kształtem skanowanego obiektu. Kamery sczytują te odkształcenia, a oprogramowanie zamienia je na cyfrową chmurę punktów. Proces skanowania pozwala na wygenerowanie modelu 3D w postaci siatki trójkątów zapisanej w pliku formatu STL używanego do drukowania 3D. Ponieważ pliki w tym formacie mają ograniczoną możliwość edycji specjalne oprogramowanie pozwala przekształcić je na model parametryczny CAD, który pozwala na wprowadzenie modyfikacji.
Do czego służy skanowanie 3D ?
Jednym z najważniejszych zastosowań skanowania 3D jest tak zwana inżynieria odwrotna – reverse engineering. Polega na dokonaniu jak najbardziej precyzyjnych pomiarów danej części w celu uzyskania jej trójwymiarowego modelu, co przy wykorzystaniu tradycyjnych metod było by niesamowicie czasochłonne.
Skanowanie 3D ma szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, archeologii, kontroli jakości, symulacjach i grach komputerowych, wszelkiego rodzaju pomiarach, tworzeniu wirtualnych wystaw i muzeów, archiwizacji zbiorów, a nawet w systemach bezpieczeństwa i kryminalistyce (skanowanie twarzy).
Jak wygląda w praktyce skanowanie 3D ?
Przebieg procesu wyjaśnia specjalista z firmy https://cubicinch.pl/uslugi/skanowanie-3d/ oferującej usługi zarówno skanowania 3D jak i druku 3D dla celów przemysłowych oraz produkcji części z tworzyw sztucznych.
Skanowany przedmiot pokrywany jest substancją matowiącą, która zapobiega zakłóceniom wiązki światła na elementach przezroczystych lub błyszczących. Stosowany przez Cubic Inch skaner Shining 3 D zbudowany jest z dwóch kamer i wyświetlającego linie światła niebieskiego projektora. Na podstawie odkształceń linii światła rzucanych przez projektor na skanowany przedmiot powstaje plik zawierający chmurę punktów w przestrzeni. W celu uzyskania wysokiej jakości wykonuje się serię skanów, które są ze sobą łączone. Przy zastosowaniu oprogramowania Rapidform tworzy się model bryłowy, który można edytować w programach CAD.
Pojedynczy skan obejmuje maksymalnie pole o powierzchni 300 X 4000 milimetrów, jednak dzięki łączeniu pojedynczych skanów można uzyskać model o wymiarach 2 x2 x 2 metry z dokładnością do 0,05 milimetra.