Rodzaje konsoli WII i dostępne akcesoria
Zestaw WII firmy Nintendo dystrybuowany jest w kilku kolorach pudełek i dystrybucji konsol: czarnym, czerwonym i najpopularniejszym białym. Konsole czarne i czerwone posiadają wymienioną optykę lasera tak aby uniemożliwić odczyt kopii DVD gier oraz nowszą wersję software minimum 4.1 z chipem D3-2 blokującym modyfikację sprzętową konsoli. Ponadto czarna konsola posiada rozszerzony zestaw gier o WII Sport Resort oraz gadżet w postaci WII Motion Plus.
Niektóre konsole są sprzedawane w wersji limited/bundle to znaczy, że posiadają w sobie dodatki kolekcjonerskie na przykład popularne gry itp.
Każdy zestaw Nintendo WII powinien posiadać:
- konsolę
- podstawkę pod konsolę
- zasilacz
- sensor IR (sensor bar)
- kabel kompozytowy do podłączenia z telewizorem lub nowszym monitorem
- przejściówka EUROSKART do podłączenia konsoli poprzez złącze EURO. Ze względu na brak podziału na RGB poprzez kabel kompozytowy, złącze EURO pełni rolę wyłącznie przejściówki i nie gwarantuje lepszej jakości obrazu.
- pilot do sterowania w grach Wii (WII remote)
- nunczak do sterowania w grach (w kształcie gruszki)
- smycz do pilota
- grę Wii Sports
- podstawkę do czujnika IR
- nalepki mocujące czujnik IR
- instrukcję
Lista urządzeń, które możemy dołączyć do konsoli WII
- karta pamięci SD/SDHC – oprócz możliwości przeglądania zdjęć z aparatu cyfrowego i ich prostej obróbki na konsoli karty pamięci wykorzystuje się do softmodu konsoli. Softmod umożliwia dodawanie własnych gier, a także instalacje programów i innych narzędzi, których producent nie przewidział np. w sklepie WII. Aby móc korzystać z kart SDHC(od 4GB wzwyż) należy mieć wersję WII minimum 4.0.
- kontroler Nintendo GameCube i karta pamięci – dla fanów starszej wersji konsoli Game Cube Nintendo(NGC) zaoferowało możliwość podłączenia pada z konsoli NGC oraz możliwość zapisu stanu gry na specjalnych kostkach pamięci NGC. Oczywiście można kupić nowe pady NGC komunikujące się na przykład bezprzewodowo z konsolą.
- dodatkowe kontrolery – kontroler to inaczej zestaw pilota wraz z podłączonym WII nunczakiem. Maksymalnie WII jest wstanie obsłużyć do czterech kontrolerów pracujących równocześnie na przykład w grach multiplayer(ekran podzielony na maksymalnie cztery części) lub do 12 w trybie party(wtedy cała akcja się dzieje na jednym ekranie).
- Classic Controller (Pro) – Klasyczny pad umożliwiający granie w starsze gry znane na przykład z Nintendo oraz w nowe gry stworzone specjalnie pod ten kontroler. Sprzedawany w wersji: Classic Controller i Pro, który posiada bardziej ergonomiczne ułożenie przycisków. Pad komunikuje się z konsolą poprzez pilot, do którego wpinamy krótki kabel od pada. Niektóre urządzenia są całkowicie bezprzewodowe, dzięki czemu mamy pełną swobodę ruchu. Ten pad jest niekompatybilny z grami dedykowanymi dla Nintendo Game Cube.
- dysk zewnętrzny / pendrive USB – również służy do odczytu zdjęć, a po soft modzie daje możliwość uruchomienia kopii legalnie zakupionych gier – na przykład, gdy chcemy oszczędzać czytnik napędu DVD bądź nośnik jest w fatalnym stanie fizycznym. Softmod umożliwia także odczyt filmów z takiego dysku i muzyki.
- Wii Lan USB Adapter– umożliwia podłączenie do sieci Internet poprzez kabel LAN. Adapter jest na tyle drogi(około 130 złotych kosztuje), że bardziej opłaca się zakup routera WIFI, z którym bez problemu połączymy się przez Internet z WII.
Zamienniki standardowo dołączanych urządzeń do WII
- kabel komponent i/lub RGB EURO – inwestycja, którą należy wręcz wykonać w pierwszej kolejności po zakupie konsoli. Kabel znacznie poprawia jakości obrazu poprzez wyłączenie trybu przeplotu obrazu. WII nie umożliwia wyświetlanie obrazu w trybie HD, dlatego zakup jakichkolwiek urządzeń dających na wyjściu złącze HDMI mija się z celem.
- bezprzewodowy sensor bar – choć kabel dołączany do sensor IR jest długi (około 2 metry) to może się on okazać niewystarczający, gdy odległości od kontrolera są znaczne. Z pomocą wtedy przychodzi nam bezprzewodowy sensor IR na baterie. Należy pamiętać, że sensor IR jest tylko źródłem promieniowania podczerwonego i nie komunikuje się on z konsolą(wszystkie urządzenia komunikują się poprzez bezprzewodową sieć Blutooth), dlatego też z łatwością możemy przerobić zwykły sensor IR na ten na baterie bądź zastąpić sensor naturalnym źródłem światła o spektrum szerszym niż jest wstanie dostrzec nasze oko, mówiąc proście wystarczy zapalona świeczka, a uzyskamy identyczny efekt jak z podłączonym sensorem.
- Wii Remote Plus – pilot z wbudowanym czujnikiem Motion Plus (czujnik ruchu opisany niżej). Obudowa pilota niczym się nie różni od zwykłego urządzenia poza drobnym wydrukiem wskazującym na bardziej zaawansowaną technologię.
Lista najpopularniejszych dodatków do WII:
- WII balance board– bezprzewodowa deska służąca za czujnik balansu ciała i ruchu. WII board potrafi określić wagę użytkownika, wskazać punkt pionu oraz siłę nacisku przyłożoną przez stopy lub ręce gracza. WII board można kupić w zestawie z WII FIT, składającą się z gier koordynujące ruch i ćwiczeń jakie można wykonywać z pomocą deski.
- WII motion plus– urządzenie dołączane do pilota WII. Ma za zadanie zwiększyć czułość pilota i tym samym realizm gier, które obsługują ten dodatkowy gadżet. Przed użyciem WII motion plus należy go połączyć z pilotem i położyć na płaskiej powierzchni, aby czujnik mógł się wyregulować. Wii motion plus jest dołączany do pilotów niektórych konsol (Wii remote plus) WII lub można go zakupić wraz z grą WII Sport Resort. W skład wchodzą gry zręcznościowe takie jak strzelanie z łuku itp. Z moich osobistych wrażeń mogę powiedzieć, że ten gadżet poprawia dynamikę ruchu pilota, niweluje takie zdarzenia jak drżenie kursora czy nieproporcjonalną reakcję czujnika do wykonywanych ruchów.
- Wii Speak – gadżet w postaci mikrofonu. Umożliwia komunikację głosową poprzez jeden z dodatków ze sklepu WII oraz w chwili obecnej wykorzystuje go grupa gier takich jak: link.
- mikrofon USB– do zabaw w karaoke, niektóre programy po softmodzie umożliwiają wykorzystanie tego typu urządzenia. Niestety zwykły mikrofon na USB jest niekompatybilny z WII Speak.
- klawiatura USB – znajdzie zastosowanie, gdy korzystamy z Internetu bądź gier umożliwiających wymianę zdań poprzez czat. Po softmodzie używanie klawiatury może być przydatne w takich grach jak Doom dla WII. Można spróbować podłączyć zwykłą klawiaturę USB pod WII, choć w tym wypadku lepiej sprawuje się klawiatura multimedialna umożliwiające korzystanie z dodatkowych przycisków jak np. powiększanie/pomniejszanie ekranu.
- wędki, kierownice, kije, pistolety, Zappery – są to praktycznie tylko obudowy do kontrolera WII zwiększające „psychicznie” realizm w grach. Dość komfortowo się gra w strzelanki z użyciem pistoletu, który pomaga w naprowadzeniu celu, gdy trzeba trzymać równolegle nunczak i pilot.
- przejściówki padów i akcesoriów – umożliwiają podłączenie urządzeń standardowo niekompatybilnych z listą wejść WII. Najczęściej są to gadżety z innych konsol jako Sony Playstation 2. Część z przejściówek podłącza się bezpośrednio do pilota, a część do portu Nintendo GameCube. Urządzenia takie pracują jak kontrolery do Game Cube, dlatego ich wykorzystanie znajdziemy tylko w grach obsługujących tego typu kontrolery.
- arcade stick – wykorzystywany przez nieliczne symulatory lotu pod WII. Zazwyczaj łatwiej jest skorzystać z przejściówki niż zakupić tego typu gadżet dedykowany pod WII.
- mata taneczna – sprzedawana wraz z grami tego typu.
Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 2.3]