Test dysków SSD 240-256GB. 7 modeli w teście porównawczym.
:
Od naszego ostatniego testu porównawczego nośników SSD na łamach Tweaks.pl minęło sporo czasu. W tym czasie, liczba osób, które doceniły przewagę SSD nad tradycyjnymi dyskami twardymi HDD znacznie wzrosła. Zmieniały się też ceny końcowe – oczywiście na korzyść użytkownika. Spory wybór pojemności dysków SSD oraz znacznie niższa cena w przeliczeniu na gigabajt, aniżeli było to właśnie jeszcze rok, półtora temu zadecydowały, że wykonujemy test jeszcze raz tym razem dla dysków od 240 do 256 GB.
Opłacalność zakupu / Pojemność rzeczywista
Opłacalność zakupu dysku SSD względem ceny do oferowanej pojemności. Owy współczynnik jest wartością dosyć niestabilną, tym bardziej jeśli chodzi o rzeczywistą pojemność nośnika. W dłuższym terminie nie do końca się on sprawdza, bowiem ceny tych urządzeń często się zmieniają (a bierzmy też pod uwagę wahania kursów dolara, na którym to opierają się polskie ceny). Dlatego dany model dysku SSD, który dziś jest najbardziej opłacalny, za miesiąc może znaleźć się już w środku stawki. Obliczając tę kategorię, posłużyliśmy się cenami ze sklepu Morele, aktualnymi na dzień 18.11.2015.
Na szczycie naszej krótkiej jak na razie listy, znajduje się budżetowy nośnik Crucial BX100 250GB (1,46 zł za 1 GB). Z drugiej strony najdroższe nośniki SSD (np. Plextor M6 Pro 256GB) oferują też sporo wyższą wydajność (wsparte do tego szyfrowaniem AES), dlatego w takich rankingach będą one zawsze na dole stawki. Są to produkty dedykowane dla osób o specyficznych wymaganiach. Na poniższych wykresach oprócz wskaźnika opłacalności każdego z testowanych SSD-ków, podaliśmy też ich rzeczywistą pojemność:
Spis treści: Test dysków SSD 240-256GB. 7 modeli w teście porównawczym.
Bardzo fajny, rozbudowany test. Zwłaszcza podsumowanie. Brakuje mi tylko podania cen dysków w jakiejś tabelce w podsumowaniu, albo przy plusach i minusach ;).
Uprzedzając pytania. Ceny testowanych tutaj nośników umieszczono na tym wykresie: https://www.tweaks.pl/wp-content/uploads/2015/11/stosunek-ceny-do-punkt%C3%B3w.png
Rzeczywiście, do startu warto mieć nawet najmniejszy dysk typu 128 GB. Ja od roku korzystam z Google Drive gdzie mam az 30 terabajtów do wykorzystania – mieszczę tam wszystkie inne pliki, a koszt to tylko 80 złotych. Kupiony na allegro.pl