
WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych


:
Zalety
- świetna stylistyka
- szyfrowanie sprzętowe
- mała waga i wymiary
- łatwość backupu na dysku i w chmurze
Wady
Test dedykowanego do tworzenia kopii zapasowych i szyfrowania danych dysku zewnętrznego WD.
Oprogramowanie
Wcześniejsze doświadczenia z oprogramowaniem dedykowanym do dysków zewnętrznych nie były zbyt przyjemne – czy potwierdzą się nasze obawy zobaczmy teraz..
WD przygotował dla nas aż trzy dedykowane aplikacje do tego dysku – rozpoczniemy od WD Drive Utilities.
WD Drive Utilities
Jest to przydatna aplikacja podczas pierwszego uruchomienia dysku. Ekran powitalny składa się z kilku zakładek/przycisków i polecamy przyjrzenie się dwóm opcjom z nich.
Pierwsza to Diagnostyka dysku – warto sprawdzić czy przypadkiem na trafiliśmy na feralny model, do tego służy opcja: Stan SMART, Szybki test dysku i Pełny test dysku. W przypadku dysków zewnętrznych nietrudno o awarię spowodowaną upadkiem itp. dlatego warto czasami włączyć wskazaną aplikację i przeskanować dysk pod kątem błędów.
Uśpij – ustawienie czasu po jakim dysk będzie przechodzić w tryb uśpienia.
Wymaż – rewitalizacja dysku po intensywnym użytkowaniu, spowoduje usunięcie wszystkich danych. Producent nie ujawnia technologii służącej do formatowania nośnika, także istnieją obawy, że takie dane mogą zostać odzyskane. Polecamy jednak wypełnienie dysku zerami po sformatowaniu komendą znaną z Windows: format X: /fs:NTFS /p:2 , gdzie X to litera dysku zewnętrznego(uwaga, aby nie zamazać partycję z oprogramowaniem!).
Rejestracja – pozwoli nam skorzystać z rozszerzonej gwarancji WD, która wynosi 3 lata.
WD Security
Aplikacja służy zabezpieczeniu dysku przed dostępem niepowołanych osób poprzez szyfrowanie danych. Do dyspozycji mamy wyłącznie blokadę hasłem. Jest to proste rozwiązanie, choć można by się pokusić o nowocześniejsze metody logowania jak np. odblokowanie pendrive z kluczem, spreparowanym plikiem, głosowo, obrazem z kamerki, czy poprzez znanym z Androida i Windows 8 hasłem obrazkowym..
Po ustawieniu hasła nastąpi rozłączenie dysku i ponowne jego uruchomienie, które zaowocuje pojawieniem się komunikatu z polem do wpisania hasła odblokowującego nośnik.
Ze względu na cachowanie danych na dysku nie udało nam się uzyskać miarodajnych wyników szybkości sprzętowego szyfrowania danych vel braku szyfrowania lub korzystania z zewnętrznego oprogramowania takiego jak TrueCrypt 7.1a lub Bitlocker. Pozostaje nam wierzyć producentowi, że to najszybsza metoda zabezpieczenia naszych danych. Jeśli ktoś z czytelników ma pomysł jak przeprowadzić takie testy to zapraszam do komentarza.
WD SmartWare
Jak sama nazwa wskazuje jest to oprogramowanie, które w inteligentny sposób przeprowadzi nas przez zaułki tworzenia kopii zapasowej naszych plików.
Ekran główny wskazuje w przystępny sposób dane zgromadzone na naszych dyskach oraz w chmurze Dropbox. Wybieramy ikonkę dysku przenośnego, jeśli chcemy uruchomić kreator odnośnie backupu tylko na tym nośniku.
Wybór zakładki Kopia zapasowa skutkuje wskazaniem folderów, które będą podlegały backupowi. Niestety producent poszedł tutaj skrótami deklarując domyślne ścieżki folderów Moje Dokumenty, Poczta, Filmy i Obrazy. Jeśli, więc w systemie Windows mamy zadeklarowaną inną ich lokalizację np. osobną partycję – będzie trzeba ręcznie ją wskazać; to duży minus. Folder Poczta – dotyczy tylko produktów Microsoft, na próżno szukać tu wsparcia produktów z logo liska(Mozilla Thunderbird). Zabrakło kopii zapasowej plików programów, którą łatwo zlokalizować wpisując w oknie uruchom: %AppData%, czy profilu użytkownika(%localappdata% czy %userprofile%). Modyfikacja ustawień wymaga „przełączenia interfejsów” co nie jest wygodnym rozwiązaniem.
W tej zakładce ustalamy również częstotliwość wykonywania kopii zapasowych.
Przywracanie służy do wyboru kopii zapasowej z wybranej wcześniej lokalizacji(dysk przenośny, albo chmura). Nie ma tutaj zbyt wielu opcji do wyboru, ale powinny się pojawić wkrótce, ponieważ program monituje różne wersje wybranych plików.
Ustawienia – cztery przyciski/opcje: Historia plików, czyli ile wersji plików ma zostać przechowywanych w kopii zapasowej. Folder przywracania – lokalizacja backupu. Aktualizacja oprogramowania oraz Dropbox, gdzie ustawiamy konto, jeśli nie pojawi nam się wcześniej kreator podłączenia dysku z chmurą Dropbox. Trzeba dodać, że wersja darmowa oferuje 2 GB powierzchni na internetowym serwerze, a więc warto ją wykorzystać tylko na najważniejsze pliki.
witam,od zawsze używam dysków WD tym razem kupiłem dysk WD 1TB USB 3.0 przenośny z opisem na opakowaniu aluminium design.Wy też piszecie o aluminiowej /b.pożądane !/ obudowie.Ten który kupiłem na pewno nie jest metalowy – choć producent bardzo się starał aby tak wyglądał – cyt.”Górną część obudowy wykonano ze szczotkowanego aluminium” w moim dysku też – tyle że to cieniutka napylona na plastik warstewka ! Różnice:mój dysk jest w czarnym kartoniku z szybką gdzie widać szczotkowane Al – ale zamiast napisu Metal Edition jest Anniversary Edition.To się nazywa szwindel marketingowy najwyższych lotów .Jeśli możecie ostrzegajcie innych klientów, aby nie wpadli w tą pułapkę.Nawiasem dałbym te kilkadziesiąt złotych więcej za aluminiową obudowę zamiast tej która UDAJE metalową.