0
Opublikowano 21 czerwca 2021 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Poradnik
 
 

Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Poradnik



Jeśli twój smartfon po raz kolejny wyświetla komunikaty: „kończy się pamięć przechowywania”; „zbyt mało miejsca w pamięci urządzenia”, albo musisz usunąć jakąś aplikację, żeby pobrać inną, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zwiększyć pamięć w telefonie.

Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu? Spróbuj z kartą SD

O możliwości korzystania z karty SD zapomniało wielu użytkowników smartfonów; najprawdopodobniej ze względu na zwiększoną pojemność pamięci wewnętrznej. A kiedy z czasem użytkownicy przyzwyczaili się do używania telefonu jak komputera, a tym samym pobierania dużej liczby aplikacji i zapisywania wielu danych, wspomniana pamięć przestała być wystarczająca. I tu okazuje się, że karty SD zostały niesłusznie zapomniane – znaczna większość smartfonów jest bowiem wyposażonych w slot microSD. Zakupienie pamięci SD to jeden z najprostszych sposobów na to, jak skutecznie zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu.

Ale jaki ma to sens, skoro karty te są nośnikiem danych, a więc pamięcią zewnętrzną? Można ją sformatować na wewnętrzną. Będzie to istotne szczególnie w przypadku przenoszenia i instalowania aplikacji. Wystarczy w ustawieniach smartfonu wybrać opcje pamięci, kartę SD (włożoną do dedykowanego wejścia) i kliknąć „formatuj jako pamięć wewnętrzną”. Wówczas stanie się ona integralną częścią pamięci samego telefonu. Dzięki temu użytkownik nie tylko będzie mógł zapisywać na karcie zdjęcia i filmy, ale także wykorzystywać ją do zapisu aplikacji i przechowywanych przez nie danych.


Jak zwolnić pamięć w telefonie? Porządki przede wszystkim

Może się wydawać, że to bardzo oczywisty punkt: skoro jest za mało miejsca, to coś trzeba usunąć. Nie dotyczy on jednak wybierania między mniej a bardziej potrzebną aplikacją. Istnieją dwie znacznie mniej oczywiste metody na to, jak zwolnić pamięć w telefonie:

  • Program do optymalizacji – część smartfonów, jak np. Xiaomi, ma dostępną opcję optymalizacji w panelu sterowania telefonu. Jeśli jednak twoje urządzenie nie daje takiej możliwości, to możesz pobrać dodatkową aplikację. Oprogramowania te dają możliwość czyszczenia telefonu z plików-śmieci; pozostałości po odinstalowanych już aplikacjach czy danych tymczasowych. Skorzystanie z tej opcji usuwa najczęściej kilkaset MB plików, ale może również zwolnić kilka GB miejsca.
  • Korzystaj z chmury – zdjęcia, filmy i dokumenty, zamiast w pamięci telefonu, możesz przenieść do internetowej chmury danych. Warto dokładnie przejrzeć swoje pliki i te rzadziej używane lub zajmujące dużo pamięci przerzucić do chmury. Wówczas zyskasz do nich szybki dostęp (zamiast wchodzić w galerię telefonu, otworzysz galerię w aplikacji) i więcej wolnego miejsca w telefonie.

Czy aplikacje muszą zajmować tyle miejsca?

To pytanie, które niewątpliwie zadał sobie choć raz każdy użytkownik smartfonu. Te najbardziej popularne, jak Facebook czy Instagram, zajmują ponad pół GB miejsca. Rozbudowane gry o bardzo dobrej grafice to często ponad 4 GB. I o ile w przypadku gier niewiele można z tym zrobić, tak wśród aplikacji typu social media można wybrać wersję Lite.

Facebook Lite, Messenger Lite, Skype Lite, Twitter Lite; to tylko kilka z popularnych tytułów, które występują w odchudzonej wersji. O ile? Biorąc na przykład Facebooka – wersja Lite to około 20 MB, a więc 30 razy mniej! Warto więc przed pobraniem jakiejś aplikacji sprawdzić, czy w sklepie nie jest dostępna jej oficjalna i lżejsza odsłona.

Możliwości na zwiększenie pamięci smartfonu jest więc co najmniej kilka. Jeśli porządki i przenoszenie do chmury już nie pomagają, to koniecznie sprawdź, jakiej wielkości pamięć zewnętrzna do telefonu w postaci karty SD będzie kompatybilna z twoim modelem smartfona!

Spis treści: Jak zwiększyć pamięć w telefonie? Poradnik

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.