0
Opublikowano 12 lipca 2023 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Kluczowe trendy w testowaniu oprogramowania w latach 2023-2025
 
 

Kluczowe trendy w testowaniu oprogramowania w latach 2023-2025


Testowanie oprogramowania to przestrzeń, w której innowacje nabierają prawdziwego znaczenia. W czasach, gdy technologia ewoluuje z zawrotną prędkością, niezawodność i skuteczność działania aplikacji stają się kluczowym elementem sukcesu biznesowego.

Testowanie oprogramowania to przestrzeń, w której innowacje nabierają prawdziwego znaczenia. W czasach, gdy technologia ewoluuje z zawrotną prędkością, niezawodność i skuteczność działania aplikacji stają się kluczowym elementem sukcesu biznesowego. 

Grand View Research prognozuje, że globalny rynek testowania osiągnie wartość 60,5 miliarda dolarów do 2025 roku. A co przyniesie nam przyszłość w tym dynamicznym świecie? Jakie trendy będą kształtować ten sektor w najbliższych latach? 

1. Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe

Chociaż zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (AI/ML) w celu sprostania wyzwaniom związanym z testowaniem oprogramowania nie jest niczym nowym w społeczności testerów, ostatnie postępy w tych obszarach stwarzają nowe możliwości zastosowania AI/ML w testowaniu.

Coraz lepsze modele predykcyjne będą w przyszłości ułatwiać zespołom testerskim decyzję o tym, jakie obszary oprogramowania powinni poddać testom. Inteligentna analityka dodatkowo wesprze ich pracę przy wykrywaniu błędów, czy odnajdywaniu punktów wysokiego ryzyka.

Dzięki wykorzystaniu możliwości sztucznej inteligencji testerzy będą mogli przyspieszyć proces testowania, efektywniej automatyzować testy oraz wykrywać błędy w kodzie.

2. Testowanie ciągłe (Continuous Testing) 

W erze szybkich zmian i nieustannego rozwoju technologicznego konieczność bieżącego testowania oprogramowania na każdym etapie jego tworzenia staje się coraz ważniejsza. Stąd rosnące zainteresowanie testowaniem ciągłym — metodą, która przekształca proces testowania z punktowego działania w integralną część cyklu życia oprogramowania.

Testowanie ciągłe jest częścią metodyki DevOps, która podkreśla znaczenie nierozerwalnej współpracy między zespołami deweloperskimi i operacyjnymi. W tym podejściu testy są wykonywane automatycznie na każdym etapie procesu rozwoju oprogramowania,  od fazy projektowania poprzez kodowanie aż po wdrożenie i utrzymanie.

Wdrożenie tego podejścia przynosi szereg korzyści:

  • szybsze wykrywanie i naprawa błędów, , 
  • skrócenie czasu dostarczenia oprogramowania, 
  • zwiększenie efektywności procesów.

Raport firmy Capgemini pokazuje, że już 15% firm na całym świecie w pełni implementuje testowanie ciągłe, a ten odsetek ma systematycznie rosnąć. 

3. DevOps i Shift Right Testing

W poprzednim nagłówku poruszaliśmy kwestię metodyki DevOps. Trend ten co prawda istnieje na rynku już od kilku lat, natomiast jego rozwój w przyszłości będzie przyspieszać. W dużym skrócie jest to koncepcja, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki firmy tworzą oprogramowanie

Ideą przewodnią DevOps jest nierozerwalna współpraca między zespołami deweloperskimi i operacyjnymi.  Podejście to zmniejsza sztywne granice pomiędzy zespołami, umożliwiając płynny przepływ informacji i szybsze reagowanie na wyzwania. Dzięki temu skracany jest  czas potrzebny na wprowadzenie aplikacji na rynek 

W tym kontekście Shift Right Testing to podejście, które dopełnia ideę DevOps, przenosząc testowanie oprogramowania bliżej etapu produkcji. Zamiast traktować testowanie jako krok  poprzedzający wdrożenie, Shift Right Testing promuje ideę, że testy powinny być wykonywane na etapie wytwarzania oprogramowania. To pozwala na wczesne znalezienie i naprawę błędów, a także umożliwia bieżące monitorowanie aplikacji w środowisku produkcyjnym.

Zgodnie z raportem „State of DevOps” z 2019 roku, firmy o najwyższym poziomie dojrzałości DevOps są w stanie wdrażać kod nawet 208 razy szybciej niż konkurencja!

4. Testowanie oprogramowania IoT i Big Data 

Technologia IoT, której koncepcja opiera się na sieci połączonych urządzeń, generuje ogromne ilości danych. Z tego powodu kluczowe jest testowanie zarówno funkcjonalności urządzeń, jak i sposobu, w jaki komunikują się one ze sobą

Testy te obejmują sprawdzanie działania urządzeń w różnych warunkach sieciowych, a także testowanie bezpieczeństwa, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom, takim jak ataki typu DDoS czy naruszenia prywatności.

Zarówno testowanie IoT, jak i Big Data są obszarami wymagającymi specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Według raportu MarketsandMarkets rynek testowania IoT do 2026 roku ma osiągnąć wartość 13,5 miliarda dolarów

Wraz z rozwojem rynku IoT i Big Data rośnie także złożoność samych systemów. Przewiduje się zatem, że zapotrzebowanie na specjalistów od testów w tych dziedzinach będzie coraz większe.

5. Testy eksploracyjne

Testy eksploracyjne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. W połączeniu z tradycyjnie zaprojektowanymi testami, w rękach doświadczonego specjalisty stają się skuteczną bronią w walce z wszelkimi błędami.

Testowanie eksploracyjne to także szereg innych zalet:

  • Szybki feedback: stosując testy eksploracyjne, otrzymujesz natychmiastową informację zwrotną na temat jakości oprogramowania, która pomoże zidentyfikować obszary wymagające poprawy.
  • Ograniczona dokumentacja: testowanie eksploracyjne zakłada minimalną dokumentację, co przyspiesza proces i obniża koszty.
  • Elastyczność: testy eksploracyjne są bardzo elastyczne, a ich adaptacyjna natura pozwala na wykrycie błędów, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnych testach.
  • Koszt: są tańsze niż tradycyjne testy, co oznacza, że możesz zaoszczędzić na budżecie projektu bez utraty jakości.

Niezależnie od specyfiki projektu, warto rozważyć implementację testów eksploracyjnych jako części strategii testowej, aby skorzystać z ich niewątpliwych korzyści.

Poszukujesz partnera technologicznego do przetestowania Twojego oprogramowania, który wykorzystuje najnowsze trendy?

Jeśli szukasz partnera technologicznego, dla którego testowanie oprogramowania  jest codziennością – skontaktuj się z ekspertami z Solwitu. 

W zespole Solwitu pracuje 100 certyfikowanych testerów na poziomie Advanced i Foundation, a nasze kompetencje potwierdza Platynowe Partnerstwo ISTQB.

Zrealizowaliśmy z sukcesem wiele projektów, które wymagały wyboru właściwego typu testów, odpowiednich narzędzi lub stworzenia ich od postaw i chętnie podpowiemy Ci jak to zrobić. Umów się na bezpłatną konsultację!

Spis treści: Kluczowe trendy w testowaniu oprogramowania w latach 2023-2025

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.