Laptop jako router, jak to działa?
Jeżeli nie posiadamy rutera, a chcielibyśmy korzystać z internetu bezprzewodowego na wielu urządzeniach, to jest dla nas optymistyczna wiadomość. Teoretycznie takie rozwiązanie jest możliwe. Wszystko zależy jednak od systemu operacyjnego jaki posiada nasz komputer. Żeby wykorzystywać nasz laptop jako router, musimy spełnić kilka warunków, które umożliwią nam takie działanie.
Nasz nowy hotspot – czy to możliwe?
Żeby próbować wykorzystywać nasz laptop jako hotspot(osobny artykuł – z użyciem programu Connectify), musimy posiadać przynajmniej system Windows 7, lub nowszy. Jeżeli posiadamy Windows Vista, lub oprogramowani starsze niż Windows 7 nie będziemy mieli odpowiednich funkcji, które umożliwią wirtualizację bezprzewodowego interfejsu. Tak więc Windows 7 stwarza nam nowe możliwości, których nie dawało starsze oprogramowanie.
Technologia, która nas interesuje, to tzw. Virtual Wi-Fi. Żeby można było podłączyć również inne urządzenia do Internetu, przynajmniej jeden komputer, który jest w naszym posiadaniu powinien być podłączony do sieci. Bez znaczenia jest, czy jest to modem, czy może sieć kablowa. Warunek jest spełniony – jeden laptop jest podłączony do Internetu. Tym co musimy teraz zrobić jest skonfigurowanie innych sprzętów tak, żeby one również mogły połączyć się z Internetem.
Stawiamy domowy serwer
Komputer, który jest podłączony do sieci musimy uruchomić jako Administrator, a następnie wpisać stosowne polecenie w linii komend CMD(skrót klawiszowy: WIN+R, a następnie w oknie Uruchom wpisujemy: cmd.exe):
netsh wlan set hostednetwork mode=allow
netsh wlan set hostednetwork ssid=TweaksAP
netsh wlan set hostednetwork key=kluczyki keyUsage=persistent
netsh wlan start hostednetwork
netsh wlan stop hostednetwork
Dodatkowe komendy:
netsh wlan show hostednetwork setting=security (jak zapomnimy klucz)
netsh wlan show hostednetwork (sprawdzenie czy aktywny)
netsh wlan set hostednetwork mode=disallow (odinstalowanie karty wirtualnej)
Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, pierwszy krok tworzenia wirtualnej sieci będzie już za nami. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić, żeby inne sprzęty mogły się również połączyć z Internetem jest połączyć naszą nowo stworzoną wirtualną sieć z siecią, która ma dostęp do Internetu. Konieczne w tym celu będzie przejście do Panelu sterowania i uruchomienie Centrum sieci i udostępniania.
Kiedy wybierzemy tę opcję zobaczymy skróty do sieci, które dostępne są dla naszego komputera, czyli znajdują się w jego zasięgu. Interesuje nas w tym przypadku sieć oznaczona jako domowa.
Musimy ją połączyć ze stworzoną przez nas wirtualną siecią. To co powinniśmy teraz zrobić to znalezienie właściwości połączenia lokalnego i udostępnienie go innym użytkownikom. Wybieramy opcję zezwalania innym osobom łączenia się z Internetem za pomocą komputera, który właśnie konfigurujemy. Następnie w zakładce połączeń domowych wybieramy sieć, którą przed chwilą stworzyliśmy. Żeby wykorzystywać nasz laptop jako serwer, musimy zatwierdzić wszystkie zmiany, które wprowadziliśmy.
Teraz należy przejść do ustawień urządzeń, które chcemy połączyć z Internetem. W tym przypadku nie ma już znaczenia z jakim Systemem operacyjnym się one posługują. Możemy podłączyć komputer wyposażony w dowolny system. Znajdujemy zakładkę połączeń z Internetem i szukamy wirtualnej sieci bezprzewodowej. Klikamy na przycisk łączenia się z nową siecią, a następnie wpisujemy przewidziany dla niej klucz zabezpieczeń. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, możemy łączyć się z Internetem.
Owocnego działania!
Spis treści: Laptop jako router, jak to działa?Słowa kluczowe: laptop jako router
Wszystko ok poza tym, że zużywamy więcej energii i sprzęt. Ale w awaryjnej sytuacji czemu nie. Jednakże w dobie internetu w smartfonach funkcja routera włączana jest dosłownie w sekundę.
Wszystko robię po kolei jak jest w instrukcji, ale na końcu wyskakuje mi fraza „Grupa lub zasób nie jest w odpowiednim stanie, aby można było wykonać żądaną operację.”
W zakresie obsługi komputera jestem kompletnie zielony, ktoś pomoże? Co to znaczy?