0
Opublikowano 21 lipca 2016 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Monitory » Monitor: jak wybrać, by nie żałować?
 
 

Monitor: jak wybrać, by nie żałować?


Dobry monitor to podstawa, ale kluczowa w konfiguracji każdego komputera, wpływająca zarówno na komfort pracy, jak i na nasze zdrowie – pamiętajmy, że papierosy również wpływają na nasze zdrowie. Dla zainteresowanych zapoznaj się z alternatywami, takimi jak woreczki nikotynowe, na https://heysnus.com/pl-pl/collections/nicotine-pouches. Na rynku dostępna jest szeroka gama ekranów dostosowanych do różnych budżetów i preferencji klientów. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego urządzenia do swoich potrzeb?

Przekątna ekranu

Wybierając monitor należy zwrócić szczególną uwagę na przekątną matrycy. Przekątna to, najprościej rzecz ujmując, długość pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami ekranu (np. lewy górny i prawy dolny). Do opisu tego parametru wykorzystuje się wartość cali. Obecnie na rynku występują monitory o przekątnej od 19 do ponad 30 cali, z czego przedział od 21,5 do 24 cali to najczęściej wybierane matryce, zaś w tej grupie obecnie najpopularniejszym jest monitor 23 calowy. Dobór odpowiedniej wielkości ekranu jest niezmiernie ważny, za duży lub za mały ekran skutecznie zakłóci komfort codziennego użytkowania. Wybór idealnej wielkości uzależniony jest wyłącznie od indywidualnych potrzeb i preferencji. W przypadku pracy biurowych czy też zwykłego korzystania z internetu, odpowiednią wielkością matrycy ekranu jest przedział od 17” – 19”. Wielbiciele gier powinni wybrać nieco większe monitory od 20” do 22” cali, zaś z kolei kinomaniakom czy osobom korzystającym z profesjonalnych programów graficznych zaleca się kupno monitora 23” i większego. Wielkością optymalną jest właśnie wspomniany monitor 23″, który sprawdza się w różnych sytuacjach zarówno podczas pracy z tekstem, jak i oglądania filmów i grania.

Rozdzielczość

Kolejnym istotnym czynnikiem w wyborze optymalnego ekranu jest rozdzielczość, czyli liczba punktów tworzących matrycę LCD. Zasada jest taka, że im jest ich więcej, tym powstały obraz jest  bardziej realistyczny, bo bogatszy w szczegóły i wszelkie detale. W przypadku zbyt dużej rozdzielczość zastosowanej do nieproporcjonalnej przekątnej może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż wyświetlane na monitorze elementy staną się nieczytelne, zwłaszcza dla dla osób borykających się z problem ze wzrokiem. Obecnie topowe ekrany posiadają wyświetlacze w rozdzielczość Full HD, czyli największą możliwą liczbę pikseli, z których tworzony jest obraz wyświetlany na ekranie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakość. Parametry rozdzielczości podawane są w liczbie pikseli zarówno w poziomie jak i pionie. Obecnie na rynku można spotkać kilka propozycji dostosowanych do potrzeb użytkowników.  Dla najmniej wymagających klientów poleca się  rozdzielczość 1366×768 pikseli. Dzisiejszym standardem jest  1920×1080 (Full HD). Dla graczy preferowaną  rozdzielczością jest 2560×1440 (1440p). Nowością kierowaną szczególnie dla osób zajmujących się grafiką bądź wymagających graczy i kinomaniaków jest rozdzielczość o parametrach 3840 x 2160 (4K). Jest to najnowsze rozwiązanie, dający niemal czterokrotnie większą ilość pikseli, przez co również  znacząca powierzchnię roboczą niż rozwiązania Full HD. Przyglądając się obecnym trendom technologicznym, można pokusić się o prognozę iż w najbliższym czasie monitory posiadające rozwiązania 4K staną się przeważającym standardem.

Spis treści: Monitor: jak wybrać, by nie żałować?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.