NOD32 – opis podstawowych funkcji programu
ARTYKUŁ ARCHIWALNYNOD32 – wprowadzenie
Na obecnym rynku programów Anti-Virus mamy dostępnych wiele pozycji, takowymi przykładami mogą być Panda Anti-Virus, Kaspersky, Avast czy chociażby Norton Antivirus. Ja postanowiłem bliżej przyjrzeć się programowi NOD32, który na obecnym rynku Anti-Virusów jest bardzo popularnym programem tego typu, jednakże trzeba tutaj zaznaczyć, że jest to program płatny. Jego wersję testową pożemy pobrać ze strony http://www.nod32.pl. Okres testowy, w którym możemy korzystać z możliwości programu wynosi 30 dni od daty instalacji.
Instalacja
Po pobraniu wersji testowej która „waży” niespełna 10MB możemy zabrać się do instalacji. Jest ona bardzo prosta, możemy wybrać trzy tryby instalacji:
– Standardowy
– Zaawansowany
– Ekspert
Polecam wybranie opcji Standardowy, ponieważ instalacja jest wtedy w pełni zautomatyzowana, instalator wykonuje wtedy całą robotę za użytkownika.
Interfejs i wygląd zewnętrzny
NOD32 z wyglądu przypomina bardzo prosty i niepozorny programik. Nie przesadzano tutaj ze zbędną grafiką i różnego typu „wodotryskami”. Wyraźnie postawiono tutaj na prostotę wykonania – co moim zdaniem nie jest złym pomysłem. W oknie głównym programu ujrzymy dostępne opcje programu, moduły i filtry oraz ustawienia. Przejdę teraz do opisania poszczególnych modułów i filtrów.
Moduły i filtry
W programie mamy dostępnych kilka filtrów, które poniżej postaram się przedstawić w zrozumiały sposób. A zatem:
AMON – po prostu monitor antywirusowy.
IMON – Internet MONitor – jest to skaner ruchu internetowego, czyli prościej mówiąć skanuje wszystkie dane który SA wysyłane bądź odbierane przez nas. Skanuje protokoły POP3 i http.
DMON – Dokument MONitor – ochrona przed wirusami w dokumentach MS Office
EMON – E-mail MONitor – skanuje odbieraną oraz wysyłaną przez nas pocztę e-mail. Współpracuje z serwerem MS Exchange i MS Outlook.
NOD32 – skaner. Jest uruchamiany recznie przez użytkownika bądź poprzez harmonogram zadań.
Pozostałe opcje programu to:
– Aktualizacja
– Dzienniki:
* Dziennik zdarzeń
* Dziennik infekcji
* Dziennik Skanera na żądanie
– Narzędzia systemu NOD32:
* Kwarantanna
* Harmonogram zadań
* Informacje
* Ustawienia programu NOD32
Skanowanie
– Lokalne – skanuje dyski lokalne
– Skaner na żadanie – inaczej skaner NOD32
– Dyskietki
– Dogłębna analiza – od tej opcji zaleca się rozpoczęcia skanowania systemu
NOD32 pozwala na skanowanie wszystkich zbiorów na dysku twardym, w tym zbiorów ukrytych. NOD32 skanuje także pamięć operacyjną, boot sectory, archiwa ZIP/RAR, zbiory pocztowe czy chociażby strumienie NTFS.
Konfiguracja
Jeśli chodzi o konfigurowanie programu to tutaj praktycznie rzecz biorąc wszystko jest już poustawiane „tak jak ma być”. Na dobrą sprawę wystarczy tylko uruchomić program i zacząć skanowanie. Jedynie co można „dokonfigurować” to pozaznaczać, jakie zbiory mają być skanowanie oraz jakie czynności mają być wykonane przy odnalezieniu wirusa. Każdy moduł i filtr możemy także osobno skonfigurować wg. własnych upodobań. Jednak nie zalecam zmieniania czegokolwiek w tej sekcji – wydaje się to zbędne.
Harmonogram zadań
Tutaj możemy tworzyć różne zadania dotyczące działania programu, które będą się „odbywały” co określoną jednostkę czasu zadaną przez nas. Standardowo w programie mamy już wpisy, dzięki którym ustalone są takie zadania jak chociażby aktualizacje automatycze.
Plusy i minusy programu
Każdy program posiada swoje plusy i minusy. Poniżej postaram się podać kilka głównych zalet i wad NOD32.
Plusy:
+ Prosty interfejs
+ Prostota obsługi
+ Dobry plik pomocy, jasne objaśnienia funkcji
+ Skuteczne filtry i moduły
+ Duża możliwość konfiguracji oraz personalizacji ustawień programu
+ Małe zapotrzebowanie pamięci operacyjnej
+ Bezproblemowe działanie w systemach Windows Server 2003 (większość antywirusów nie umożliwia instalacji na tym systemie)
Minusy:
– Brak dostępu do używanych bądź zabezpieczonych hasłem zbiorów podczas skanowania
– Czasami występują problemy z aktualizacją bazy wirusów z poziomu trybu ręcznego
Podsumowanie
Podsumowując, NOD32 można śmiało określić mianem bardzo dobrego programu antywirusowego. Cechuje go duża skuteczność wykrywalności wirusów, duża ilość zalet a także duża konfigurowalność. Ten, kto zdecydował się na ten Anty-Virus, nie powinien mieć już teraz wątpliwości, że używa dobrego i skutecznego programu.
Spis treści: NOD32 – opis podstawowych funkcji programuSłowa kluczowe: nod32 opis
Bardzo dobry tekst. oby wszystkie artykuły tak wyglądały!! 😀 Cóz ze swojej strony powiem tylko tyle ze nie uzywam żadnego antywirusa poza antywirusami on-line!! Mam kilka typu as-aware i to mi w zupełności starcza a nie zaśmieca systemu, chociaż jak czytałem o tych 10MB to nawet kusząca propozycja. Jednak wersja jest trial a co potem?? Nie mam kasy na oprogramowanie, dlatego używam darmowych programów 😀
Art ciekawy, opisuje najważniejsze opcje na temat tego programu antywirusowego.
to jest D***a a nie recenzja poprostu przetłumaczona lub jeszcze inaczej – przepisana instrukcja. Ten program zasługuje na bardziej dobłębną analizę. Programik lepszego nie ma mam go od ok roku wiec wiem co mowie. pozdrawiam
Panowie, prosze stonować swoje wypowiedzi, naprawdę 😉
Autor recenzji nie bardzo wie o czym pisze. Żaden program nie ma dostępu do używanych bądź zabezpieczonych hasłem zbiorów, tylko nie każdy się tym chwali podczas skanowania.
Poza tym to jest opis programu, a nie recenzja – bo jak można pominąć testy, albo chociaż nie podać źródła ich wyników. To tak samo, jakby recenzować samochód z zupełnym pominięciem jego parametrów technicznych, czy osiągów.
Autor w tytule sugeruje, że napisał recenzję, czyli przetestował dany produkt. Co się jednak okazuje nie ma tam niczego poza inforamacją o instalacji i opisem międzymordzia. W podsumowaniu jest informacja o skuteczności programu… Na jakiej podstawie? Nie wiem może zacny autor zainstalował gołego windowsa i podłączył go bezpośrednio bez routera z firewallem, do internetu na 3 dni i dopiero wtedy zainstalował noda? Któy wszystko wyczyścił. Tego nie wiadomo. Kpina nie recenzja. Jak się coś robi to sieto robi dobrze albo wogóle. Pozdrawiam.
Najgorszy Antywirus jaki kiedykolwiek testowałem. BitDefender wykrył i usunął po nim 15 trojanów.
Mam problem z instalacja testowa. Otoz pod koniec instalacji pojawia mi sie komunikat: (120) Wystapil blad podczas rejestrowania uslugi NOD32MOD_WINNT_POLISH_STANDARD
Co mam zrobic ?? :/
Tez miałem taki problem, przy instalacji NODa: ((120) Wystapil blad podczas rejestrowania uslugi NOD32MOD_WINNT_POLISH_STANDARD). Uruchomiłem kompa pod trybem awaryjnym , odpaliłem instalke i poszło (: Działa bezproblemowo, aczkolwiek nie mam pojęcia z czym jest związany ten błąd :PP
Doceniam autora, że się poświęcił i objaśnił laikom działanie programu tylko szkoda, że marnował czas na taki kiepski antywirus 🙁