Nowoczesny monitoring pojazdów służbowych
Profesjonalne wideorejestratory montowane w służbowych pojazdach stają się powszechnym zjawiskiem. Wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także optymalizują koszty związane z eksploatacją firmowej floty. Jakie są ich zalety i dlaczego warto zainwestować w system monitorowania pojazdów?
Jak to działa?
Wideorejestratory to nic innego jak kamery wideo, których celem jest nagrywanie przebiegu trasy służbowego auta. Wykorzystywane są również w pojazdach prywatnych, a nagrania już nie raz stanowiły dowód w wielu sprawach sądowych. Wideorejestratory dostępne na rynku stają się coraz bardziej nowoczesne i umożliwiają rejestrację materiału w technologii Full HD, a nawet 4K oraz nagrywanie dźwięku. W przypadku aut służbowych tak wysoka rozdzielczość nie jest konieczna, stosowane są jednak inne rozwiązania – np. specjalny system, który automatycznie uruchamia kamerę wraz ze startem silnika. Dzięki temu rejestrowana jest każda trasa pojazdu, a pracownik użytkujący auto nie musi pamiętać o konieczności włączenia sprzętu. To redukuje też ryzyko nadużyć i używania auta do celów prywatnych. W autach służbowych bardzo przydają się także kamery szerokokątne, które oprócz jezdni rejestrują również obraz na poboczu. Innowacyjne systemy monitoringu wyposażone są również w moduły GPS/Glonass, które umożliwiają śledzenie położenia auta w oparciu o satelity okołoziemskie. Więcej informacji na temat specyfikacji wideorejestratorów znajduje się na stronie www.visiontrack.com.
Optymalizacja kosztów
Innowacyjne systemy monitorowania pojazdów służbowych znacząco redukują koszty związane z eksploatacją floty. Jak to możliwe? Działa tutaj przede wszystkim czynnik psychologiczny. Pracownik użytkujący służbowy pojazd zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawcy znają przebieg wszystkich tras, w każdej chwili mogą też zweryfikować styl jazdy kierowcy. Gwałtowne przyspieszanie, przekraczanie prędkości, niebezpieczne manewry związane z wyprzedzaniem – zamontowanie wideorejestratora redukuje te ryzykowne zachowania do minimum, a tym samym niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji lub szybkiego zużycia się materiałów eksploatacyjnych – a to oznacza spore oszczędności dla firmy. Kierowcy zaczynają jeździć bardziej ekonomicznie, nie wykorzystują aut do celów prywatnych, a firma oszczędza na paliwie. Wydatki związane z tankowaniem samochodów w wielu firmach stanowią ogromną część budżetu, warto więc zainwestować w rozwiązanie, które obniży te koszty.
Trzymaj rękę na pulsie
Wyposażenie służbowej floty w nowoczesne systemy monitoringu oraz wideorejestratory umożliwia również odnalezienie auta w sytuacjach kryzysowych, np. w przypadku kradzieży pojazdu. Nagrania mogą też być przydatne podczas kolizji, kiedy trzeba udowodnić, że nasz kierowca jechał bezpiecznie i nie popełnił żadnego błędu. Zamontowanie w firmowych autach kamer znacząco wpływa więc na bezpieczeństwo i optymalizację kosztów eksploatacji służbowej floty, sprawiając, że cała firma zyskuje duże oszczędności.
Spis treści: Nowoczesny monitoring pojazdów służbowych