Portal komputerowy » od 500 do 1000zł » Recenzja Fractal Design Define R5 » Strona 2

Recenzja Fractal Design Define R5

 
 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
17 total ratings

 

Zalety


Wysoka jakość wykonania
Bogaty panel wejść / wyjść
Szeroka kompatybilność z chłodnicami dla układów LC
Szeroka kompatybilność z kartami graficznymi i chłodzeniami CPU
Ilość zastosowanych mat wygłuszających
Wyprowadzenie ModuVent na zewnątrz obudowy
Świetna kultura pracy dołączanych wentylatorów
Trójstopniowy regulatorów obrotów wentylatorów
Drzwiczki otwierane w obu kierunkach
Dodatkowe zabezpieczenia boków obudowy przy montażu
Łatwość demontażu koszyków dla nośników danych
Dostępność rzep na awersie obudowy demontażu zatok dla urządzeń 5.25-calowych.

Wady


Za mała wielkość przycisku RESET
Dla niektórych zbyt prosta konstrukcja
System ModuVent mógłby być bardziej praktyczny
Brak beznarzędziowego montażu 3.5-calowych dysków
Skoro to obudowa dla wielbicieli ciszy to czemu mamy tu tyle kratek wentylacyjnych?


Kilka słów o teście

[toc] Fractal Design Define R5 – wygląd zewnętrzny W środku całość jest prawidłowo zabezpieczona, dzięki czemu mamy pewność, że obudowa nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu. W komplecie mamy instrukcję obsługi w języku angielskim i niemieckim z kolorowymi zdjęciami, które pomogą na wypadek problemów z montażem. Poza tym nie zabrakło śrubek i zapinek.   Ten ważący […]

0
Opublikowano 11 sierpnia 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

[toc]

Fractal Design Define R5 – wygląd zewnętrzny

W środku całość jest prawidłowo zabezpieczona, dzięki czemu mamy pewność, że obudowa nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu. W komplecie mamy instrukcję obsługi w języku angielskim i niemieckim z kolorowymi zdjęciami, które pomogą na wypadek problemów z montażem. Poza tym nie zabrakło śrubek i zapinek.

Define_R5_box_przód Define_R5_box_tył

 

fractal-design-define-r5-recenzja-38

Ten ważący dokładnie 10,2 kg(!) model z wyglądu nie zachwyci pasjonatów wyrafinowanego wzornictwa. Czarny plastik przypominający szczotkowane aluminium na froncie to jedyna – oprócz tego, że klapę tę można otwierać, wyróżniająca stylistycznie obudowę cecha. Spostrzegawcze oko zauważy też, umieszczone na samej górze znacznie dłuższe wcięcie na diodę LED informującą o działaniu komputera oraz dodatkową szczelinę sugerującą możliwość otwierania drzwiczek w prawą stronę.

Reszta korpusu jest niemalże taka sama jak w kilkunastu modelach obudów od konkurencji. Oczywiście każdy obcujący z obudowami wie, że Fractal Define celuje w obudowy bardzo dobrze wyciszone i niezwykle starannie wykonane, a więc model Define R5 do takowych należy. Obudowa opiera się na czterech ciekawie stylizowanych i dobrej jakości zakończonych gumowymi podkładkami nóżkach. Przesunięcie obudowy np. na dywanie wymaga użycia sporej siły.  Obudowa spoczywa solidnie i nie ma mowy o jej przypadkowym przesunięciu – oczywiście po obciążeniu podzespołami.

856a167e-ee93-49dc-a786-c090c7984f8a b7c3c93f-c32d-4760-a83c-f281e3009fc2

792e13b2-06bf-44a3-b52f-eff04dddea4b

Frontowy panel zawiera rozbudowany zestaw wyjść/wejść i dla potrzeb przeciętnego użytkownika będzie on wystarczający w zupełności. Producent umieścił tutaj:  2x USB 2.0, 2x USB 3.0, gniazda audio oraz  ładne stylizowany przycisk Power. Przycisk Reset również mamy, ale jest on dość mały i nieraz ciężko będzie w niego ucelować. To jedyny minus frontowego panelu wyjść/wejść.

LD0001772937_2

Front obudowy w założeniu ma odwzorowywać szczotkowane aluminium. Już podczas pierwszego kontaktu okazuję się że plastik użyty do budowy jest bardzo dobrej jakości. Front ten jest otwieralny w dwie strony, tj. albo możemy sobie go zamontować po prawej albo lewej stronie – za pomocą odpowiednich mocowań. Wszystko zależy od naszych upodobań i nawyków.

80cecf30-40e1-49fc-9a91-ce348dd9d500

Drzwiczki domyślnie otwierają się do około 95 stopni. Oczywiście nie zabrakło w nich filtra przeciwkurzowego. Otwierając klapę przednią, widzimy zamontowany wentylator 140 mm (model Dynamic GP-14), oraz miejsce na opcjonalną drugą sztukę. Powyżej tego mamy dwie zatoki w którym możemy zamontować urządzenie rozmiaru 5.25 cala.

8abcdfe5-49b2-4bb3-845e-765165806f04 f28b5749-12dd-480e-90d9-4f1f3a58d20f

Dodatkowo widzimy tu zamontowany trójstopniowy kontroler obrotów do którego można podłączyć maksymalnie trzy wentylatory.

fractal-design-define-r5-kontroler

Całość przedniego chłodzenia zakrywa bardzo długi meshowy filtr przeciwkurzowy, obejmujący swoim zasięgiem oba wentylatory (jeden seryjny) dostępne na froncie obudowy.

43a3eca4-777c-45ee-b48c-7063229c5bac

W tylnej górnej części skrzynki umieszczono 140 mm wentylator (także model Dynamic GP-14) wyrzucający ciepłe powietrze z okolic coolera CPU poza obudowę. Pod zasilaczem znajduje się bardzo długi filtr przeciwkurzowy, obejmujący swoim zasięgiem wszystkie otwory na spodzie obudowy.

LD0001772933_2

Warto także parę słów napisać o systemie ModuVent zastosowanym przez Fractal Design. W górnej części obudowa posiada trzy plastikowe pokrywy, pod którymi znajdują się miejsca na trzy wentylatory, każdy w rozmiarze 120 lub 140 mm (zamiennie). Pokrywy te zdejmuje się przez pchnięcie dwóch plastikowych zawleczek umieszczonych wewnątrz obudowy – nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych narzędzi.

system moduvent

fractal-design-define-r5_moduvent

fractal-design-define-r5-moduvent2

 

filtrmagnetyczny - element Evomodu

Obydwa panele boczne Fractal Design Define R5 to kawał bardzo dobrej jakościowo blachy (zmierzone 0,85 mm grubości), gdzie próżno szukać okna, czy wypukłości. Niemniej na jednych z nich (od strony coolera) mamy siatkowany otwór na montaż wentylatora, dodatkowo zasłonięty (wyjmowalnym) wysokiej klasy filtrem przeciwkurzowym.

r5-9bhj mm5d2765453m

Chcąc zdemontować aluminiową blachę obudowy najpierw musimy obniżyć suwak działający na sprężynie, a dopiero potem wykonać ruch zwalniający bok z zaczepów. Panele boczne są zabezpieczone przy pomocy czterech śrub z łbami umożliwiającymi ręczne dokręcanie. Czas teraz zajrzeć do środka obudowy.

 

Spis treści: Recenzja Fractal Design Define R5

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)