Recenzja obudowy ARC MIDI R2 – powiew chłodu od Fractal Design
Zalety
- zabezpieczone otwory na kable czy rurki
- montowalne kieszenie na dyski oraz sanki
- przystosowana do chłodzenia wodnego
-cena
- dużo miejsca w środku
- nie palcująca obudowa
- aż 3 140mm. wentylatory
- panel z oknem
- panel zewnętrzny z kontrolerem obrotów wentylatora
Wady
Fractal Design stosunkowo niedawno zawitał na polski rynek. Szwedzki producent specjalizuje się w urządzeniach służących do chłodzenia komputera i w zasilaczach. Można się spodziewać, że produkty jakie otrzymamy z logiem FD będą dopracowane i profesjonalne. Czy tak będzie z obudową ARC Midi R2 przekonacie się w niniejszej recenzji.
Testy
Wentylatory
Arc MIDI R2 wyposażono w trzy fabrycznie zamocowane wentylatory firmy Fractal Design z serii Silence. W niskich i średnich ustawieniach wentylatory są praktycznie niesłyszalne, choć wciąż pracują i odczuwalny jest przepływ powietrza. Przy ustawieniu 12V i chłodzeniu wodnym procesora słyszalny już jest szum, ale w żaden sposób nie irytuje i po chwili o nim zapominamy. Ich maksymalna prędkość obrotowa to 1000 RPM. Podłączamy je wtyczką 3pinową do kontrolera obrotów lub płyty głównej.
Testy temperatur
Testy temperatur zostały przeprowadzone w konfiguracji z fabrycznym zestawem wentylatorów. Na czas testów odłączono dodatkowe wentylatory od chłodnicy, którą zamontowano w środku. Specyfikacja wyglądała następująco:
Fabryczne wentylatory:
- Góra: 140mm Fractal Design
- Przód: 140mm Fractal Design
- Tył: 140mm Fractal Design
Test temperatury procesora
Test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez procesor Intel Xeon W3530 (+0.075 V) przy standardowym taktowaniu (2.4 GHz) i podczas krótkiego obciążenia 100% przy taktowaniu 3.8 GHz.
Minimalna temperatura odczytywana była podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony internetowe.
Maksymalna temperatura procesora i poszczególnych rdzeni odczytywana była po 10 minutowym teście w programie OCCT. Program OCCT po ukończonym teście prezentuje wyniki na wykresach. Z nich były odczytywane najwyższe temperatury dla poszczególnych rdzeni procesora.
Wyniki:
Testy temperatur GPU
Następny test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez kartę graficzną. Karta GTX posiadała fabrycznie lekko podkręcone ustawienia.
- Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony internetowe.
- Maksymalna temperatura dla GPU była odczytywana po 15 min. teście w programie Heaven DX11 Benchmark 3.0, który obciążał grafikę w 100%.
Wyniki:
Wprowadziłem kilka modyfikacji w obudowie, między innymi wiatrak domontowałem z przodu oraz przy chłodnicy, efekt 5 stopni mniej 🙂