Test Zalman Z9 U3 – najlepsza w swojej cenie
Zalety
+ Filtry przeciwkurzowe
+ Dołączone 3 wentylatory 120mm
+ Porty USB 3.0
+ Regulacja obrotów wentylatorów na panelu przednim
+ Czujnik temperatury
Wady
- Brak filtra w górnej części obudowy
- Filtr doprowadzający powietrze do zasilacza
Firma Zalman wydała jakiś czas temu odświeżony model jednej z najbardziej rozchwytywanych obudów na runku. Mowa tutaj o obudowie Z9 U3, która różni się od modelu Z9 Plus kilkoma szczegółami. Jak testowany sprzęt poradzi sobie w codziennym użytkowaniu? Jak przebiega montaż? Jak wygląda cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule, porównując Z9 U3 do mojej obudowy Chieftec DF-02B-B-OP.
Wnętrze
System montażu urządzeń w zatoce 5,25″ jest bardzo standardowy. Należy od przodu włożyć w odpowiednią zatokę np. napęd, a następnie przykręcić go czterema śrubkami. Co prawda nie jest to beznarzędziowy i szybki montaż, jednak najważniejsze, że mocowanie jest pewne.
Aby zamontować jakiekolwiek urządzenie w zewnętrznej zatoce 3,25″ należy użyć specjalnych sanek montażowych, które również wchodzą w skład zestawu.
Bardzo ciekawie zaprojektowany został system mocowania dysków w zatokach 3,5″. Na samym początku należy wkręcić 4 śrubki z gumowymi nakładkami w otwory w dysku, a następnie wsunąć go w odpowiednią zatokę. Gumowe nakładki służą głównie w celu niwelowania wibracji, które powstają podczas intensywnej pracy dysków. Niestety nie mamy tutaj możliwości demontażu koszyka na dyski, przez co karty graficzne dłuższe niż 290-300mm nie wejdą do obudowy.
Fabryczne wentylatory umieszczone w górnej i tylnej części obudowy prezentują się bardzo dobrze. Wentylator zamontowany w górnej części obudowy jest podświetlany kolorem niebieskim, podobnie jak ten umieszczony na przedzie. Minusem może być natomiast utrudniony dostęp do wtyczki 8pin znajdującej się niedaleko.
Po zdjęciu lewego boku obudowy możemy zauważyć, że produkt został wyposażony przez całkiem dobry system mocowania kabli. Uchwytów do spięcia kabli jest tu wystarczająco dużo, a otworów do przeprowadzenia kabli na przeciwną stronę tacki montażowej również nie brakuje.
Odległość od tacki montażowej jest wystarczająco duża. Bez problemu przeprowadziliśmy wszystkie kable naszego zasilacza za tacką montażową.
Otwór pozwalający na montaż chłodzenia bez konieczności wyjmowania płyty głównej, jest wystarczającej wielkości. Bez problemów udało nam się zamontować stosunkowo duży cooler, który został dostarczony przez Enermax, więc obudowa ten test zdała celująco.
Niestety wtyczki służące do podłączenia zewnętrznych portów USB 3.0 są typu zewnętrznego. Jest to duży minus, ponieważ aby uruchomić dwa porty znajdujące się na przedniej części obudowy, musimy zrezygnować z dwóch portów USB3.0 z tyłu komputera.
Ciekawym elementem jest także czujnik temperatury, który możemy zamontować w dowolnym miejscu naszej obudowy. Temperatura odczytywana przez czujnik wyświetlana jest na panelu I/O na przedzie obudowy.
Test Zalman Z9 U3 – najlepsza w swojej cenie | Spis treści:
Można gdzieś kupić takie nakładki na hdd??