Odzyskiwanie skasowanych zdjęć, muzyki, dokumentów i innych plików
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się przypadkowo skasować zdjęcie, czy inny plik, z komputera lub aparatu cyfrowego? Nawet po oczyszczeniu kosza wciąż istnieje szansa odzyskania takich plików. Chociaż pliki są wykasowane, możliwa jest sytuacja, że ich zawartość nadal znajduje się nietknięta na dysku. To dlatego, że standardowo wykasowanie nie oznacza zmiany stanu całej zapisanej treści – przede wszystkim usuwana jest informacja indeksująca tę zawartość (wskaźnik, file pointer), jakby wpis w katalogu biblioteki plików systemu. „Szufladka” może zawierać to, co kiedyś tam było, ale znika „fiszka” kierująca do tego czegoś.
W takiej sytuacji zagrożenie stanowi czas – gdy wskaźnik do zawartości został usunięty, system może zagospodarować przestrzeń w której ona się znajduje, dla nowo utworzonych danych. Im później po wykasowaniu zauważamy ten fakt i chcemy go cofnąć, tym większe prawdopodobieństwo że zawartość danego pliku została nadpisana. Trzeba więc natychmiast zatrzymać zapis na danym nośniku. Przykładowo, nie wolno robić więcej zdjęć, jeśli zależy nam na odzyskaniu wykasowanych fotek z pamięci aparatu.
Tym, czego potrzeba by przeprowadzić odzysk, jest jakaś aplikacja która zrekonstruuje pozostałą zawartość do oryginalnego pliku. Przyjaznym narzędziem tego typu jest darmowy program do odzyskiwania plików – Recuva opracowany przez Piriform. Kopię można pobrać ze strony: http://www.piriform.com/recuva/download/standard
Po instalacji, trzeba uruchomić aplikację. Można skorzystać z kreatora odzyskiwania, ale poniżej omówimy użycie dające większą kontrolę.
W pierwszym kroku, trzeba wybrać nośnik, który chcemy przeskanować w poszukiwaniu wykasowanych plików.
Skanowanie można przeprowadzić na dwa sposoby. Metoda domyślna uruchamia się po prostu po kliknięciu przycisku „Skanuj”.
W trakcie wyszukiwania panel wyników będzie wypełniał się kolejnymi pozycjami. Na zielono zaznaczone są pliki, które w całości można odzyskać. Na żółto zaznaczone są pliki częściowo nadpisane, a na czerwono pliki już nie do odzyskania. Dla wielu typów plików możliwy jest ich podgląd, zgodny ze stopniem zachowania treści.
Zaznaczamy pliki, które chcemy odzyskać i klikamy „Odzyskaj”.
Następnie wybieramy miejsce dla zapisania rezultatów i klikamy OK. Warto wybrać nośnik inny, niż ten z którego coś odzyskujemy, by nie nadpisywać interesujących nas pozostałości.
Po kliknięciu OK nastąpi odzyskanie plików.
Dokładne skanowanie
Wyżej wspomnieliśmy też o innej metodzie odzyskiwania plików przez Recuva. Ta kolejna metoda jest pomocna szczególnie, gdy interesujące nas pliki nie zostały znalezione przez skanowanie standardowe.
Dokładne skanowanie polega na sprawdzaniu kolejnych rzeczywistych sektorów danego nośnika, w poszukiwaniu fragmentów skasowanych plików. Taki sposób wyszukiwania można wybrać w opcjach – w menu głównego okna aplikacji.
Klikamy na zakładkę „Akcje”, zaznaczamy „Głębokie Skanowanie” i klikamy OK.
Teraz również wystarczy tylko kliknąć „Scan” i … pójść na spacer – gdyż, w zależności od wielkości napędu, skanowanie szczegółowe może zająć dość długo.
Po zakończeniu, można odzyskiwać pliki na tej samej zasadzie, co przy zwykłym skanowaniu.
Powodzenia!
Spis treści: Odzyskiwanie skasowanych zdjęć, muzyki, dokumentów i innych plików
Bardzo przydatny program. Niejednokrotnie uratował mi skórę, gdy w przypływie szału kasowałam wszystko a za 5 minut potrzebowałam tego z powrotem. Polecam wszystkim, którzy są w gorącej wodzie kąpani i działają szybciej niż myślą 😛
Artykuł i program przydatny, ale niestety nie odzyskałem wszystkiego co chciałem ;/ Obawiam się, że część moich danych przepadła bezpowrotnie…
Rynek oprogramowań rozwija się w kierunki obsługi wszystkiego w jednym oprogramowaniu. Zasadniczo im mniej rzeczy usuwamy tym lepiej. Zmiana statusy na nieaktywny powoduje „usunięcie”, ale daje możliwości podglądu jaka była sytuacja w dowolnym momencie w przeszłości.