9
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Overclocking » Optymalizacja ustawień BIOSu dla procesorów pod Socket A.
 
 

Optymalizacja ustawień BIOSu dla procesorów pod Socket A.


Artykuł przedstawi nam sposób jak nie podkręcając procesora możemy zwiększyć wydajność? Może się okazać, że taki downclocking przyniesie lepsze rezultaty niż bezmyślny overclocking!

Nasze minimum wiedzy, czyli słownik:

  • FSB – magistrala (szyna), która służy do komunikowania się procesora z chipsetem oraz pamięcią RAM. Im wyższa częstotliwość tym bardziej efektywna(szybka) jest praca komputera.
  • Mnożnik – podaje nam taktowanie procesora ,według zależności Mnożnik*FSB=Całkowite taktowanie procesora.
  • Downclocking – to jedno z najciekawszych zagadnień dla overclockerów. Mianowicie ma na celu zmniejszyć taktowanie procesora celem poprawy jego pracy, czy też mniejszego wydzielania ciepła. Czy można diametralnie zwiększyć wydajność procesora, nie podkręcając go?

Do naszych testów wykorzystamy platformę Socket A i procesor: Athlon XP 2000+ (1666Mhz, Thorougbread A) z odblokowanym mnożnikiem(ale w dół, a takich procesorów jest mnóstwo, ba niektóre Barthony mają całkowicie odblokowany mnożnik).
Kolejnym wymogiem jest posiadanie płyty głównej działającej na FSB do co najmniej 333Mhz i szybkie pamięci RAM minimum 333Mhz. Podsumujmy, jakie elementy są nam potrzebne:

  • Procesor: AMD Athlon XP,Barthon,Sempron –z odblokowanym w dół mnożnikiem* (Duron niestety odpada).
  • Płyta Główna oparta na chipsetach: VIA KT333 i wyżej lub nForce. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy płyta będzie miała zablokowaną szynę PCI i AGP w stosunku do FSB.
  • Pamięci RAM: DDR-SDRAM conajmniej 333Mhz

*) Aby sprawdzić czy rzeczywiście mamy odblokowany mnożnik musimy skorzystać z BIOSU oraz programu który wskaże nam aktualny mnożnik np. CPU-Z. Można też samemu obliczyć aktualny mnożnik dzieląc taktowanie procesora przez szynę FSB (Athlon XP –266, Barton różnie,Sempron–333).

Gdy już znamy mnożnik, zmieńmy go o wartość niższą:

W tym celu, podczas startu komputera klikamy Del i wybieramy z BIOSU opcję: Frequency/Voltage Control i odszukujemy: CPU Ratio.
Zmniejszamy wartość o jeden następnie wychodzimy z BIOSu klawiszem F10 i zatwierdzamy zmiany.
Pragnę nadmienić, że nie wszystkie płyty akceptują wartości mnożnika poniżej 7,5.
W niektórych płytach np. Gigabyte opcje zaawansowane mogą być ukryte, aby je uktywnić klikamy w BIOSie Ctrl+F1. MSI natomiast ustawienia procesora wyświetla w osobnej kategorii: SoftMenu.

UWAGA! Jeśli procesor ma całkowicie zablokowany mnożnik, po zmianie ustawień, nie zmieni się jego częstotliwość lub może się nie uruchomić. Gdy komputer odmawia nam współpracy należy wyczyścić pamięć CMOS (ustawienia BIOSU). Dokonujemy tego usuwając na minutę bateryjkę z płyty głównej lub zmieniając położenie zworki C1 z 12 na 23, a następnie na pierwotne jej położenie.
Jeśli procesor zgłasza się jako model o niższej częstotliwości to znaczy, że mamy szczęście i możemy kontynuować optymalizację FSB.

Nasza platforma testowa:

  • Procesor: AMD Athlon XP 2000+ (Thoroughbread A)
  • Płyta główna: MSI K7N2-DeltaL (oparta na chipsecie nForce 2).
  • Pamięci: NoName 256MB PC 3200
  • Zasilacz: ChiefTec 360W

Co będziemy potrzebować?

  • Wystarczy kalkulator i odrobinę czasu.

Najważniejsze ustawienia:

PRACA SYNCHRONICZNA PROCESORA Z PAMIĘCIAMI RAM

Taktowanie pamięci RAM i FSB procesora muszą być takie same!

Opcja: Frequency/VoltageCPU Control, opcja: Memory Frequency musi być identycza z opcją FSB, czyli albo 100% albo wartość równa FSB.

ZABLOKOWANA SZYNA PCI/AGP

Wszystkie płyty na chipsecie nForce mają fabrycznie zablokowaną automatyczną zmianę ustawień PCI/AGP, wraz ze zmianą FSB. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasza płyta ma taką blokadę, należy poszukać opcji: PCI Clock i AGP Clock -ustawiamy je na sztywno: 34 i 67 Mhz. Gdy nie mamy ww. opcji, bezpiecznie będzie jak będziemy oscylować przy FSB 133/166/200Mhz.

Manewrujemy tak, aby zmniejszyć CPU Ratio (mnożnik), a zwiększyć FSB Frequency, aby otrzymać to samo taktowanie przy niższym mnożniku (patrz na wyniki). Należy też dbać o tryb synchroniczny i ustawić Memory Frequency na taką samą wartość FSB!

CPU Ratio * FSB Frequency = Nasze taktowanie rzeczywiste procesora

Wyniki optymalizacji BIOSu

Taktowanie procesora: CPU Ratio
* FSB Frequency
Taktowanie pamięci: Liczba punktów. w 3Dmark01SE Wzrost wydajności w %: Aida Odczyt: Aida Zapis:
Athlon XP 1666Mhz 12,5 * 133 FSB 266Mhz(133) 12 500 1998 840
Athlon XP 1666Mhz 10 * 166 FSB 333Mhz(166) 13 117 5% 2428 1038
Athlon XP 1600Mhz ! (tzw.
DownClocking)
8 * 200 FSB 400Mhz(200) 13 562 9% 2889 1250
Athlon XP 1742Mhz (teraz
overclocking)
8,5*205 410Mhz 14 754 ok 15% 2900 1260

optymalizacja BIOS, przyspieszanie BIOS” width=”616″ height=”350″ /> Wyniki 3D Mark 01SE po optymalizacji BIOSu

Zmniejszając taktowanie procesora, a zwiększając mnożnik, wydajność naszego sprzętu wzrosła o ponad 10%. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dzięki pełnej synchronizacji pracy procesora i pamięci aplikacje uruchamiają się znacznie szybciej!

optymalizacja RAM, odczyt RAM” width=”623″ height=”348″ /> AIDA32 udowadnia.. szybciej znaczy wolniej!

Spis treści: Optymalizacja ustawień BIOSu dla procesorów pod Socket A.

Słowa kluczowe: FSB frequency

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.