Optymalizacja Windows Vista pod gry
Optymalizujemy Windows Vista pod kątem wydajności oraz elastyczności pracy. Do pełnego efektu będzie nam potrzebny program Sunrise Vista Konfigurator (kliknij aby pobrać). Naszym zadaniem będzie zoptymalizowanie systemu Windows Vista tak, aby nie odbiegał znacząco osiągami od Windows XP. Każdy użytkownik który zainstalował nowy system od Microsoft na pewno zorientował się w jego dosyć sporych wymaganiach. Spowodowane one są głównie przez praktycznie nie używane (lecz uruchomione) usługi oraz aplikacje które w większości przypadków zamiast pomagać i uprzyjemniać Nam pracę z komputerem to wręcz ją utrudniają.
Wyłączanie niepotrzebnych usług Windows
Na początek wyłączamy poszczególne usługi:
- Logowanie pomocnicze
- Pliki tryby Offline
- ReadyBoost (jeżeli nie mamy PenDrive’a i nie używamy go jako dodatkowej pamięci „niby” ram)
- Stacja Robocza
- Czas Systemu Windows
- Wprowadzania na komputerze typu Tablet
- Indeksowanie Plików (Opcja wyszukiwania będzie dalej działała)
- Windows Defender (Program przydatny lecz nie jest niezbędny jeżeli używamy własnych aplikacji Antywirusowych/Antyspamowych)
- Bufor Wydruku (jeżeli nie posiadamy drukarki inaczej zostawiamy)
Ustawienie pliku wymiany
Ustawiamy stały plik wymiany aby system podczas grania/pracy z dużymi aplikacjami nie musiał go samoczynnie powiększać przez co system znacząco zwalnia. Przyjmuje się zwykle, że nadaje się plik wymiany trzy razy większy od posiadanej ilości RAM jednak jeżeli posiadamy 2GB RAMu i więcej to śmiało można wyłączyć całkowicie plik wymiany, wtedy to system nie będzie zapisywał danych na dysk a do RAMu. Natomiast przy ilościach mniejszych zalecamy jednak pozostawienie odpowiedniej ilości pamięci wirtualnej. Dla przykładu: 3x 512 mb ram to plik strony dajemy w rozmiarze 1536 MB. Może to i spory kawałek naszego dysku ale czego nie robi się dla wydajności :). Jeżeli szkoda nam miejsca na dysku to możemy wyłączyć hibernację w celu uzyskania dodatkowej wolnej przestrzeni dyskowej ( po wyłączeniu system zwolni tyle miejsca ile wynosi nasza ilość pamięci ram)
Wyłączenie kontroli rodzicielskiej
Kolejną rzeczą którą weźmiemy w nasze ręce będzie kontrola UAC (Kontrola rodzicielska systemu Windows). Co prawda pomaga ona nam zwiększyć bezpieczeństwo systemu lecz jest bardzo uciążliwa oraz znacząco zmniejsza wydajność systemu. Do jej skonfigurowania posłużymy się programem Sunrise Vista Konfigurator w celu szybkiej oraz łatwej konfiguracji. Uruchamiamy program, następnie wchodzimy w zakładkę Kontrola UAC i zaznaczamy opcję:
Pole „Ustaw tryb UAC dla kont administratora”
- Administrator nie będzie musiał potwierdzać uruchamiania żadnych programów
Jeżeli chcemy tak samo uczynić dla kont zwykłych użytkowników to w polu „Ustaw tryb UAC dla kont użytkownika” wybieramy pole:
- Użytkownik nie będzie musiał potwierdzać uruchamiania żadnych programów
W zakładce „Ustaw po instalacji” zaznaczamy pole: Wyłącz potwierdzanie uruchamiania programów dla kont z uprawnieniami administratora.
Powyższe operacje z kroku 3 spowodują, że podczas instalowania/uruchamiania naszych programów nie będziemy notorycznie pytani o zgodę.
Dla osób którym nie przeszkadza zwykły wygląd systemu Windows proponuje też wyłączyć styl „Aero” oraz pasek „Sidebar”.
Spis treści: Optymalizacja Windows Vista pod gry
lepiej nie postępujcie zgodnie z tym poradnikiem, straszna amatorszczyzna. Autor powinieni choćby uprzedzić, że jak wyłączy się bufor wydruku to nie będzie działac drukarka(no i dokładnie opisać co się bedzie działo gdy wyłączy się pozostale usługo). UAC jest jednym z najlepszych pomysłów MS – nie warto go wyłączać(btw. nie jest do tego potrzebny żaden zewnetrzny program, wszystko jest w panelu steroweania i w konsolach administracyjnych)
Jak chcesz osiągów z XP to albo pozostań przy XP albo zmień konfigurację kompa na mocniejszą – gry na Viście naprawdę chodzą wolniej.
Ten tekst to jakieś bzdury bez uzasadnienia. UAC to nie "kontrola rodzicielska" a architektura pamięci Windows potrzebuje pliku wymiany przynajmniej w takim rozmiarze jak RAM – pisał o tym Mark Russinovich analizując Win XP i zapewne w Viście jest podobnie (co nie znaczy że komputer przestanie działać jeśli wyłączy się plik wymiany). Po prostu jest to głupota. Pozostałe porady słabo uzasadnione.
mi tam vista bez ulepszen smiga/ moze zmiencie sobie sprzecik jehehehhe
Co wy tam wiecie mam Viste Ultimate i zasuwa dośc szybko fakt że klasyfikacja sprzętu wyszła mi 4.7 i to za przyczyną 2GB ramu na 667 a artykuł jest ok. a ty rafal naucz się czytac dokładnie.
Ja mam klasyfikację sprzętową 5.0 a nie mam 2 GB ramu 😛
rafal, UAC to badziewie jaki cały Microsoft ze wszystkimi wersjami Windows wzięty, wyobraź sobie, że mam kompa Intel Celeron ~600 MhZ, 128 MB RAM, niektórzy myślą tylko, że nowy Windows to full wypas, a co nowy Windows to tylko większe wymagania i bardziej niestabliny oraz ładny wygląd ma (jedyny plus), to nielepiej sobie zainstalować WinXP, przecież on też obsługuję aplikację Win32, na 2 GB ramu, to XP by ci tak szalał, że tylko się patrzeć, to Vista niema sensu narazie najmniejszego
Wszystko fajnie ale niech ktoś w końcu napisze czy zrobił jak w opisie i co działo mu się z systemem.
Ja mam viste ultimate 32bit wydajność sprzęty 5,7 proceso r C2D 6750.Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej nie kombinowć z wyłączaniem róznych usług, bo po czasie okazuje się ,ze coś nie działa, a my nie wiemy co wyłączyliśmy
Skorzystłem z tego poradnika. Przed tymi czynnościamu Vista zżerała mi 80% z mojego 1Gb RAM-u. Po zabiegu 70%. To chyba niewielka różnica. A wyłączenie u mnie Windows Defendera spowodowało bardzo ciekawe aczkolwiek nieporządane skutki migotania całego okna Panelu Sterowania.