Polecane
 

Portal komputerowy » LGA 1150 » Gigabyte Z97X-Gaming-7 – test płyty głównej dla graczy » Strona 4

Gigabyte Z97X-Gaming-7 – test płyty głównej dla graczy

 

 
Opinia
 

Gniazdo:
 
Cena:
 
Producent:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
7 total ratings

 

Plusy


+ mocna sekcja zasilająca procesor
+ solidne radiatory na tranzystorach zasilających CPU
+ dobry układ dźwiękowy
+ wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
+ dobra karta sieciowa Killer E2200
+ wsparcie dla M.2 i SATA Express
+ 8 portów SATA 3 + bogaty tylni panel

Minusy


- mimo wszystko cena
- radiatory mogłyby być przykręcone


Kilka słów o teście

Wraz z premierą procesorów Devil’s Canyon zadebiutowały nowe chipsety. Najwyższym z nich jest Z97. Jest to jedyny chipset z „dziewiątką” na początku, który natywnie (nie przez niekończące się pomysły producentów) wspiera podkręcanie. W tym teście przyjrzymy się płycie opartej właśnie na tym chipsecie, dokładniej jest to Gigabyte Z97X-Gaming-7. Zapraszamy do lektury.

0
Opublikowano 13 sierpnia 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

UEFI, podkręcanie i pobór energii

Najnowsze płyty Gigabyte posiadają interfejs o wyglądzie zbliżonym do standardowego BIOSu (który omawialiśmy na naszym portalu już niejednokrotnie) oraz nowszy – UEFI. My zajmiemy się tylko tym drugim. Co ciekawe wraz z nową skórką dodano także język polski. Tłumaczenie jest szczerze mówiąc niezłe, choć tu i ówdzie da się coś poprawić . Mimo wszystko radzimy używać angielskiej wersji UEFI. Łatwiej nam będzie wtedy się nie pogubić, np. podczas korzystania z zagranicznych poradników odnośnie podkręcania.

 

Gigabyte Z97X-Gaming 7 14 Gigabyte Z97X-Gaming 7 15

Gigabyte Z97X-Gaming 7 16

Po pierwszym wejściu do BIOS-u powita nas ekran „Startup Guide”, w którym mamy łatwy dostęp do wszystkich mało zaawansowanych rzeczy. Na przykład do zmiany daty i godziny czy trybu SATA. To właśnie tutaj można zmienić język całego interfejsu.

Wciskając F2 zostaniemy przeniesieni do trybu zaawansowanego, który umożliwia między innymi podkręcanie. Całość została podzielona na 6 zakładek. W pierwszej z nich ustawiamy wszelkiej maści taktowania (procesora, pamięci RAM, szyny BCLK itp.), a w następnej – timingi pamięci. Trzecia odpowiada w całości za napięcia (procesora, pierścienia, mostka PCH itp.). Czwarta zakładka w angielskiej wersji UEFI nazywa się „Miscellaneous” co można przetłumaczyć jako różności. Znajdują się tam mniej i bardziej ważne rzeczy (jak np. polepszanie wyniku w 3DMark 01…). W kolejnej zakładce mamy najpotrzebniejsze rzeczy do podkręcania, m.in – suwak napięcia VCore oraz taktowania CPU. Możemy też tutaj zapisać różne ustawienia UEFI np. na 4GHz i 4,5GHz.

Gigabyte Z97X-Gaming 7 8Gigabyte Z97X-Gaming 7 9Gigabyte Z97X-Gaming 7 10 Gigabyte Z97X-Gaming 7 11 Gigabyte Z97X-Gaming 7 12Gigabyte Z97X-Gaming 7 13

Gigabyte Z97X-Gaming 7 17

Wciskając F2 kolejny raz zostaniemy przeniesieni do typowego BIOSu Gigabyte, który już był przez nas kilka razy omawiany.

Gigabyte Z97X-Gaming 7 Gigabyte Z97X-Gaming 73Gigabyte Z97X-Gaming 7 4 Gigabyte Z97X-Gaming 7 5 Gigabyte Z97X-Gaming 7 6

Podkręcanie

Ze względu na to, że procesory Haswell są bardzo energooszczędne, płyta główna przy podkręcaniu nie gra już tak ważnej roli, jak to było np. w przypadku procesorów opartych na podstawce LGA 775 czy nawet 1156. Zastosowane 8 faz dla CPU powinno spokojnie sprawdzić się w przypadku podkręcania w domowych warunkach. Naszą sztukę udało się podkręcić do 4,4GHz przy napięciu 1,285V. Niemała część procesorów Haswell przy takim napięciu jest w stanie pracować z częstotliwością 4,7GHz. Niestety my takiego szczęścia nie mamy. By nasz procesor działał stabilnie z zegarem 4,5GHz konieczne jest podniesienie parametru VCore do ok.1,34V. Niestety jest to bardzo wysokie napięcie jak na 22nm proces technologiczny.

i5 4690k gigabyte z97x gaming 7 i5 4690k gigabyte z97x gaming 8

Procesory Haswell wspierają tryby głębokiego uśpienia (stany energetyczne C6/C7), w których procesor może pobierać nawet 0.6W. Niestety nie każdy zasilacz to wspiera, dlatego jeśli posiadamy starszy model, lepiej w UEFI wyłączyć C6 i C7. Tak czy siak w normalnym spoczynku komputer pobiera ok. 55W. Pod maksymalnym obciążeniem pobór energii wzrastał do ok. 120W. Po podkręceniu do 4,4GHz w szczytowym momencie zasilacz potrzebował ok. 180W (oczywiście przy obciążeniu tylko procesora).

Spis treści: Gigabyte Z97X-Gaming-7 – test płyty głównej dla graczy

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)