
Test Asrock Z77 Fatal1ty Professional
Plusy
+ PCI-E 3.0
+ Energooszczędna cyfrowa sekcja zasilania w układzie 16+8 !
+ Nominalna obsługa USB 3.0/SATA III przez chipset Intel Z77 oraz dodatkowe układy logiki zapewniające kolejne porty SATA III / USB 3.0
+ Obsługa NVIDIA SLI oraz AMD CrossFireX
+ Wysokiej klasy podzespoły: kondensatory polimerowe oraz tranzystory Lower RDS(on) MOSFETs
+ Bardzo duże możliwości OC
+ specjalne przyciski ułatwiające obsługę płyty oraz wyświetlacz diagnostyczny
+ Znakomity system chłodzenia (radiatory, rurka cieplna wraz z śrubami wykorzystanymi do ich przykręcenia)
+ Akcesoria (panel ze złączami USB 3.0)
Minusy
- Tylko jeden port PCI-E pracujący z pełną szybkością x16
UEFI BIOS płyty Asrock Z77 Fatal1ty Professional jest bardzo prosty i przejrzysty. Tonacja czarno-czerwona od razu daje nam do myślenia, że mamy styczność z produktem „Fatal1ty”. Na dole znajdziemy zegar oraz aktualną datę. Asrock podzielił UEFI na siedem głównych części: Main – znajdują się tutaj informacje o zainstalowanym procesorze, ilości pamięci RAM i aktualnych parametrach ich […]
UEFI
BIOS płyty Asrock Z77 Fatal1ty Professional jest bardzo prosty i przejrzysty. Tonacja czarno-czerwona od razu daje nam do myślenia, że mamy styczność z produktem „Fatal1ty”. Na dole znajdziemy zegar oraz aktualną datę. Asrock podzielił UEFI na siedem głównych części:
Main – znajdują się tutaj informacje o zainstalowanym procesorze, ilości pamięci RAM i aktualnych parametrach ich pracy.
Możemy tutaj także sprawdzić, które złącza na płycie głównej są aktualnie wykorzystywane.
Oc Tweaker – menu, w którym dostosujemy prędkość ustawienia szyny procesora, napięcia i prace pamięci RAM.
Advanced – za pomocą tego menu można skonfigurować wszystkie urządzenia peryferyjne, takie jak: złącza SATA, USB, zintegrowaną kartę dźwiękową, kartę sieciową itp.
H/W monitor – tutaj sprawdzimy napięcia i temperatury. Dostosujemy także prędkość wentylatorów, które zostały podpięte pod płytę główną.
Boot – w tej zakładce zmienimy kolejność urządzeń, z których ma być bootowany system Windows, a także ustawimy, która karta graficzna będzie tą podstawową.
Security – tutaj zabezpieczymy nasz BIOS hasłem, aby nikt nie miał (oprócz nas) do niego dostępu.
Exit – za pomocą tego menu zapisujemy nasze ustawienia, przywracamy je oraz wychodzimy z BIOSu.
Warto wspomnieć, że płyta główna posiada wbudowane profile OC, służące do natychmiastowego podkręcenia naszego CPU. Wystarczy wybrać profil z listy. BIOS zapisze ustawienia i podkręci nasz układ. Jeśli wszytko wyjdzie pomyślnie, komputer uruchomi się ponownie z podkręconym procesorem. Postanowiłem sprawdzić czy ta funkcją działa poprawnie. Wybrałem profil „4,6GHz”, a następnie zapisałem ustawienia. Komputer uruchomił się, a ustawienia, wprowadzone przez płytę główną, były jak najbardziej w pełni stabilne.