
Test ASUS P8Z77-V Deluxe
Plusy
+10 portów USB
+8 portów SATA
+przejrzysty BIOS
+trzy proty PCI-Express
+obsługa PCI-Express 3.0
+solidny radiator na sekcji zasilania
+moduł WIFI
Minusy
-w najnowszym BIOS-ie mieliśmy problemy ze znalezieniem funkcji odpowiadających za podkręcanie
Płyta główna to najważniejszy element komputera. Od niej zależą późniejsze możliwości rozbudowy, a nawet po części wydajność komputera. Postanowiliśmy przygotować recenzję wycenionej na 850zł płyty ASUSa. Sądząc po cenie testowany dziś ASUS P8Z77-V Deluxe może nas niejednym zaskoczyć. Czy jednak tak będzie w praktyce?
Prezentacja płyty głównej i opakowania
Sekcja zasilania pracuje w schemacie 16 + 4. Oczywiście na procesor przypada 16 faz, a na iGPU – 4. Po krótkich rachunkach doszliśmy do wniosku, że taka sekcja jest w stanie dostarczyć procesorowi około 1kW (słownie: tysiąc watów). Radiatory chłodzące tą „elektrownię” zostały przykręcone, więc nie musimy się martwić o docisk. Warto dodać, że użyte kondenatory są japońskiej produkcji, więc nie ma co obawiać się o żywotność płyty.
nasz sampel testowy nie miał jednego radiatora… Mamy nadzieję, że nie wpłynie to na stabilność OC
Gniazdo zasilania zostało umiejscowione w standardowym miejscu, choć drugi radiator może utrudniać podpięcie wtyczki.
Pod gniazdem LGA widzimy trzy sloty PCI-E x16 3.0 (elektrycznie: x16/x8/x4) oraz 4 sloty PCI-E x1. Bateria została umieszczona pod slotem PCI-Express, także jej wymiana może wymagać wymontowania karty graficznej (do resetowania pamięci CMOS służy dedykowany przycisk).
Zamontowany na mostku PCH radiator jest solidny i na dodatek po włączeniu komputera świeci na niebiesko 🙂 Nieco wyżej znalazły się 4 banki na pamięć RAM, których odległość od gniazda procesora zdaje się być wystarczająca. Nie powinno być problemu z szerszymi schładzaczami.
Po prawej stronie laminatu widzimy aż 8 portów SATA.
Na dole znalazł się włącznik, przycisk reset, dwa złącza USB 2.0, wyświetlacz kodów POST (pomocny przy diagnozowaniu błędów) oraz wyjścia do panelu I/O.
W zestawie otrzymaliśmy przejściówkę ułatwiającą podłączenie kabli pod panel I/O, sześć kabli SATA, mostek CF/SLI, antenty BT/Wi-Fi oraz maskownicę.
Niestety nasz sampel testowy jest już po kilku przejściach i w pudełku znaleźliśmy tyle co nic. Zdjęcie z serwisu hothardware.com
Spis treści: Test ASUS P8Z77-V Deluxe