0
Opublikowano 27 września 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows 7 » Narzędzia » Programy do optymalizacji Windows 7
 
 

Programy do optymalizacji Windows 7


Mały przegląd programów do optymalizacji i zmiany ustawień Windows 7. Prezentujemy programy, z  których pomocą w prosty sposób zmienimy ustawienia i funkcje systemu, a przed modyfikacjami utworzymy punkt przywracania.

Sunrise Seven 1.2

Sunrise Seven to polski produkt do optymalizacji i poprawy wyglądu Windows 7. Piszę tutaj właśnie o poprawie, bo opcje Sunrise pozwalają nam dostosować takie elementy jak ekran logowania i wylogowania, do których dostęp bez aplikacji jest wyjątkowo trudny. Aplikacja jest całkowicie darmowa i w dalszym ciągu rozwijana. Jedyną poważną wadą programu jest to, że potrafi zmienić właściwości aktywacji systemu Windows i na niektórych wersjach Windows podać fałszywy komunikat o rzekomej nielegalności oprogramowania w prawym dolnym rogu pulpitu.

Niektóre z ciekawych funkcji Sunrise Seven, teraz kilka najważniejszych funkcji:

  • włączenie obsługi pamięci 4GB RAM w systemach 32-bitowcych,
  • wyłączenie usługi Windows Defender,
  • wyłączenie raportowania błędów,
  • wyłączenie podglądu miniaturek,
  • wyłączenie funkcji AutoPlay (autoodtwarzanie),
  • konfiguracja opcji zabezpieczeń,
  • możliwość zablokowania dostępu do rejestru,
  • zablokowanie Windows Update
  • wyłączenie usługi Windows Update
  • wyłączenie powiadomień o małej ilości miejsca na dysku

Przed premierą Windows 7, była oczywiście Vista. Dla tego systemu, autor Sunrise Seven, również przewidział wsparcie. Program nazywa się Sunrise Vista Konfigurator. Działa na takiej samej zasadzie co odpowiednik dla systemu Win7. Aplikacja nie jest już niestety udoskonalana. Ostatnia publikacja programu miała miejsce 12 stycznia 2009 roku. Nie ma co rozpisywać się na temat funkcji, na pewno się przydadzą i nie będą wcale gorsze.

GIGATweaker 3.1.3.460

GigaTweaker wydaje się na pierwszy rzut oka mało rozbudowaną aplikacją, ale po kilku sekundach klikania może się okazać, że posiada całkiem pokaźną ilość opcji do skonfigurowania. Niestety, podstawową wadą programu jest brak polskiej lokalizacji językowej (ach ci Jankesi!). Plusem natomiast jest to, że możemy go pobrać również jako wersję niewymagającą instalacji i jest całkowicie za darmo.

Po uruchomieniu programu pojawi się ramka z dwoma opcjami do wyboru. Dotyczą one punktu przywracania systemu. Gdy wybierzemy pierwszą (recommended) to utworzymy taki punkt, jeśli drugą to nie będziemy mieli kopii zapasowej ustawień Windows (za wyjątkiem wbudowanych).

Wymienię kilka ciekawych funkcji programu:

  • Włączenie automatycznego ładowania systemu – w zakładce “Automatic Logon” wpisujemy nasze hasło i nazwę użytkownika. Możemy ustalić również ilość takich automatycznych logowań. Przydatne, jeżeli z komputera korzysta kilka osób.
  • Konfiguracja błędów sytemu – zakładka “Errors”. Tutaj możemy ustawić, co ma zrobić system po wystąpieniu takiego błędu. Uruchomić od razu ponownie lub coś innego. Jeśli chcemy, jest możliwość wyłączenie zapisywania informacji o takim błędzie. Odzyskamy w ten sposób trochę miejsca na dysku.
  • UAC – możliwość całkowitego wyłączenia lub bezpośrednia konfiguracja. Możemy oczywiście bez problemów, ręcznie wyłączyć UAC. Tutaj napisałem jak to zrobić.

I wiele wiele innych funkcji, które na pewno się przydadzą i nie omówiłbym ich do jutra :). Zarówno będziemy mogli skonfigurować system do naszych potrzeb, jak również zoptymalizować go przez wyłączenie niechcianych dodatków i funkcji systemowych.

GigaTweaker

 

Spis treści: Programy do optymalizacji Windows 7

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Webstero