Test Microsoft LifeCam VX-2000 kamera internetowa
W niniejszej recenzji chciałbym zaprezentować Państwu kolejną nowość Microsoftu z kategorii kamer internetowych. Jest to produkt nazwany LifeCam VX-2000.
W niniejszej recenzji chciałbym zaprezentować Państwu kolejną nowość Microsoftu z kategorii kamer internetowych. Jest to produkt nazwany LifeCam VX-2000. Sprzęt otrzymujemy w ładnym i estetycznym pudełku, na którym możemy zobaczyć specyfikację produktu oraz krótki opis, wszystko w języku polskim. Można odnieść wrażenie, ze kamerka jest zapakowana aż za starannie, ponieważ chcąc wypakować ją nie rozrywając pudełka, trzeba się nieźle nagimnastykować. W pudełku znajdziemy prócz samego urządzenia, szereg instrukcji w różnych językach oraz płytę instalacyjną ze sterownikami oraz programem do obsługi kamerki.
Trochę o samym sprzęcie
Kamerka posiada nowatorski wygląd a zarazem jest bardzo zgrabna. Za obraz przekazywany do komputera odpowiada sensor VGA. Zdjęcia możemy wykonywać w efektywnej rozdzielczości 1,3MPx. Kamera posiada wbudowany mikrofon w sam raz nadający się do prowadzenia konferencji video-głosowych, np. przez Skype. Dzięki pomysłowości projektantów urządzenie możemy postawić na biurku lub – jak kto woli – doczepić do monitora dzięki rozkładanej części urządzenia. Ponadto kamerka wyposażona jest w diodę informującą o aktywności urządzenia oraz standardowo kabel z wejściem USB. Kolejnym atutem jest to, że jest obracana pod kątem 360 stopni. Sprzęt dysponuje 3-krotnym zoomem cyfrowym (wraz z powiększeniem następuje utrata jakości).
Oprogramowanie
W komplecie producent załączył nosnik z oprogramowaniem LifeCam w wersji 2.0. Aby uruchomić oprogramowanie posiadając zainstalowany system Windows 7, niezbędne jest odwiedzenie strony Microsoftu w celu pobrania nowszej wersji oznaczonej numerem 3.0, gdyż oprogramowanie dołączone wraz z kamerką nie jest kompatybilne. Możliwe, że w niedługim czasie pojawią się kamerki z uaktualnioną wersją sterowników.
Obsługa kamerki
Kamerę aktywujemy uruchamiając program LifeCam. Przez kilka sekund program łączy się z urządzeniem, a następnie kamerka zaczyna działać, o czym infromuje nas dioda. Program LifeCam jest prosty, posiada przyjazny interfejs, dzięki czemu możemy się po nim poruszać intuicyjnie. Pod ramką wyświetlającą obraz z kamerki mamy 3 klawisze szybkiego dostępu: zrób zdjęcie, agraj dźwięk, nagraj film. Klikając strzałkę znajdującą się w środkowej, prawej stronie okna, rozwijamy panel z dodatkowymi opcjami programu oraz kamery. Tam możemy się przełączyć do efektów oraz ustawień kamery. W sekcji ustawień możemy zmienić rozdzielczości stosowane przy robieniu zdjęć oraz filmów video. Ponadto możemy dostosować kolory jakie będzie wyświetlała kamera, a także ustawić moc mikrofonu. Kamerka obsługuje różnego rodzaju efekty wizualne. Stosując je możemy w trakcie konwersacji rozbawić naszego rozmówce dodając sobie na głowę zabawny kapelusz czy perukę. Wszystko to za sprawą funkcji śledzenia twarzy. Gdy wybierzemy dany efekt, w prawym górnym roku okienka programu pokaże nam się czerwony mrugający kwadracik. Informuje on, że funkcja jest właśnie aktywna. Po chwili naszym oczom powinien się ukazać wybrany przez nas efekt.
Jakość obrazu
W ciągu dnia, przy normalnym oświetleniu, jakość obrazu jest bardzo dobra jak na kamerę internetową. Gdy zbiża się zmrok, a pokój nie jest dostatecznie doświetlony, jakość obrazu jest zdecydowanie niesatysfakcjonująca. Trzeba pamiętać o tym, że kamerka internetowa nie jest jednocześnie aparatem fotograficznym, tak więc kupno tego produktu do wykonywania zdjęć mija się z celem.
Podsumowanie
Podsumowując, LifeCam VX 2000 to dobry produkt za przystępną cenę. Przyjemny dla oka wygląd, małe gabaryty. Dobrej jakości oprogramowanie jak i wykonanie samej kamerki. Na dodatek producent daje 3 letnią gwarancję na swój produkt! Jedynym minusem jest to, że posiadając system Windows 7 musimy sami pobrać oprogramowanie z Internetu, gdyż to dołączone do urządzenia nie jest kompatybilne z tym systemem.
Wymagania
- System operacyjny Windows XP SP3/Windows Vista/Windows 7
- Złącze USB
Platforma testowa
- Intel i7 920
- Asus P6T Deluxe V2
- GeForce GTX 275
- 6GB RAM OCZ
- Windows 7
Lubie sprzęt od Microsoftu, prawie tak jak oprogramowanie
Kamerka działa dobrze, niestety potrzebuje duuuużo światła, w pomieszczeniu oświetlonym żarówką 60W ledwie widać twarze. 🙁