Alphacool Eisbaer 120 CPU – recenzja rozszerzalnego systemu chłodzenia cieczą
Zalety
+niezła kultura pracy,
+rozszerzalny,
+system szybkozłączek,
Wady
Alphacool to obok EKWB jeden z największych graczy na rynku chłodzeń cieczą. Produkty tejże marki cechują się dużą innowacyjnością. Przykładem jest niedawno zaprezentowany blok wodny GPU, który łączy cechy chłodzenia powietrzem i cieczą. Dzisiaj przyjrzymy się jednak nieco innej rzeczy – rozszerzalnemu coolerowi AiO. Zapraszamy!
Montaż
Ze względu na pewne zawiłości związane z testem montaż prezentujemy na LGA 775, aczkolwiek bez obaw, testy przeprowadzaliśmy na współczesnych platformach :).
Do montażu zalecany jest demontaż płyty głównej. W obudowie może być za mało miejsca, a w przypadku systemu wykorzystywanego przez Alphacool może być ono niezbędne.
Pierwszym etapem instalacji jest przyklejenie back-plate do płyty głównej. Zdecydowanie ułatwi nam to później cały proces.
Następnie smarujemy procesor pastą termoprzewodzącą i odklejamy zabezpieczającą folię z podstawy blokopompki. Teraz musimy wybrać odpowiednie śrubki, nałożyć na nie sprężynkę oraz metalową podkładkę i dokręcać „na krzyż”.
Na samym końcu podpinamy pompkę oraz wentylatory.
Jeśli chcemy rozszerzyć układ o kolejną chłodnicę możemy to zrobić „tradycyjnie” lub wykorzystując system szybkozłączek Alphacool. Całość sprowadza się jedynie do odkręcenia jednej śrubki. Jego zaletą jest to, że posiada on specjalny mechanizm, który uniemożliwia wylanie się cieczy. Musimy pamiętać, żeby w takim przypadku dokupić specjalny zestaw, w którym znajdują się przedłużki węży a także płyn CKC. Od biedy da się zamontować całość bez niego, jednak może być to nieco bardziej skomplikowane. Firma Alphacool przez pomyłkę dostarczyła nam nieco inny produkt zamiast wspomnianego zestawu i musieliśmy poradzić sobie bez niego. O ile zostało nam jeszcze trochę płynu CKC z poprzedniego testu Alphacool o tyle długość węży nie pozwoliła nam na zamontowanie układu w tak dużej obudowie jaką jest Fractal Design ARC XL. Bez obaw, w mniejszych konstrukcjach nie powinno to stanowić problemu. Niestety zmusiło nas to do testowania rozszerzonego zestawu na testbenchu, co mogło mieć lekki wpływ na wyniki.