Alphacool Eisbaer 120 CPU – recenzja rozszerzalnego systemu chłodzenia cieczą
Zalety
+niezła kultura pracy,
+rozszerzalny,
+system szybkozłączek,
Wady
Alphacool to obok EKWB jeden z największych graczy na rynku chłodzeń cieczą. Produkty tejże marki cechują się dużą innowacyjnością. Przykładem jest niedawno zaprezentowany blok wodny GPU, który łączy cechy chłodzenia powietrzem i cieczą. Dzisiaj przyjrzymy się jednak nieco innej rzeczy – rozszerzalnemu coolerowi AiO. Zapraszamy!
Podsumowanie
Mieliśmy już wcześniej styczność z firmą Alphacool, produkt który wtedy testowaliśmy postawił naprawdę wysoko poprzeczkę. Z czystym sercem możemy powiedzieć, że Alphacool Eisbaer 120 spełnił nasze oczekiwania. Zacznijmy od wydajności. Produkt prosto z pudełka nie powinien mieć problemów ze schłodzeniem nowoczesnych procesorów podkręconych do granic możliwości. Oczywiście mówimy tutaj o warunkach domowych tj. 5GHz dla układów z rodziny Kaby Lake Intela, czy 4GHz w przypadku AMD Ryzen. Kultura pracy chłodzenia stoi na wysokim poziomie. Zarówno pompka jak i wentylatory nie powinny nam się dać we znaki. Jeśli planujemy ręcznie manipulować napięciem zasilania, to naszym zdaniem złotym środkiem jest napięcie 7V (dla „śmigieł” i pompki).
Alphacool to jeden z największych producentów gotowych układów chłodzenia cieczą. To właśnie w dużej mierze brandowane układy tej firmy oferowane są przez liczących się na komputerowym rynku graczy (korzysta z nich np. be quiet! i Cooler Master). Tak duże doświadczenie w produkcji chłodzeń wodnych umożliwiło firmie opracować specjalną szybkozłączkę, która umożliwia szybkie włączenie nowego elementu do układu. Nie jest konieczne opróżnianie całego układu. Musimy przyznać, że to rozwiązanie ma potencjał i może być wykorzystane przez niedzielnych amatorów chłodzenia cieczą. W bardzo prosty sposób udało nam się rozszerzyć ten prosty układ o 240mm chłodnicę NexXxoS ST30. Znacząco obniżyło to temperatury! Nie zapominajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do obiegu kartę graficzną, a nawet o ile mamy taki kaprys pamięć RAM.
Elphacool Eisbaer 120 CPU wyceniono na około 430zł. Zestawy LC oparte na 30mm chłodnicy kosztują około 350-380zł. Przypomnijmy, że Eisbaer 120 korzysta z 45mm wariantu. Dopłacamy więc około 50-80zł za wyższą wydajność i system szybkozłączek. Czy warto? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Według nas produkt ten jest kierowany do osób, które planują w przyszłości rozbudowę układu chłodzenia, np. o kartę graficzną, a nie chcą bawić się przy tym w docinanie węży czy opróżnianie układu. Innymi słowy tych, którzy oczekują efektywności, nie efektowności.
Alphacool Eisbaer 120 CPU otrzymuje od redakcji Tweaks.pl ocenę 5/5 oraz rekomendację w kategorii doskonała innowacja i doskonała wydajność! Tweaks.pl rekomenduje zakup tego chłodzenia.
Sprzęt do testów dostarczył:
Serdecznie dziękujemy
Spis treści: Alphacool Eisbaer 120 CPU – recenzja rozszerzalnego systemu chłodzenia cieczą