AOC I2781FH – test monitora o interesującym wzornictwie
Zalety
+atrakcyjna cena,
+żywe, nieprzesycone kolory,
+szerokie kąty widzenia,
+duża przekątna,
+bogaty panel I/O,
+dbałość o detale,
+flicker-free,
Wady
-podstawa utrudnia zarządzanie okablowaniem peryferiów komputerowych
W dzisiejszym świecie istnieje duży popyt na „cyferki”. Lepiej prezentują się rzeczy o wyższym numerze porządkowym, większej przekątnej itp. W nasze ręce trafił 27″ monitor tajwańskiej marki AOC. Zapraszamy na test.
Jakość obrazu i menu OSD – AOC I2781FH
Producent postawił na panel AH-IPS. Zaletą takiego rozwiązanie są szerokie kąty widzenia ekranu i duża paleta barw. Wadą jest czerń, jest ona dość jasna i w dodatku nierównomierna, tzw. „srebrzenie czerni”. Oznacza to tyle, że w niektórych miejscach na ekranie jest ona po prostu jaśniejsza.
Kąty widzenia ekranu robią wrażenie. Kolory praktycznie nie tracą nasycenia, zmienia się jedynie jasność obrazu. Zdecydowanie bardzo dobry wynik.
Menu OSD oddaje w ręce użytkownika wiele trybów wyświetlania kolorów, my jednak wybraliśmy tryb sRGB. Paleta barw ekranu IPS robi wrażenie. Kolory wyglądają jak żywe. Nie są przy tym przesycone.
W nocy, gdzie monitor jest jedynym źródłem światła wszystkie wady czerni zostają uwydatnione. Widać to zwłaszcza gdy oglądamy film o kinowych proporcjach (z pasami na górze i dole). W ciemnych scenach część detali zanika (patrz zdjęcie powyżej). Jednak jest to typowe dla ekranów IPS. Mają one inne zalety. W dzień, bądź w dobrze oświetlonym pomieszczeniu wspomniane mankamenty są niewidoczne, a uwydatniają się mocne strony, jak na przykład wysoka jasność.
Kontrast nie zachwyca, jest jednak w porządku, jeśli weźmiemy pod poprawkę technologię wykonania matrycy. Czerń nie jest mocną stroną paneli AH-IPS.
Ghosting jest w normie. Nie mamy co do niego zastrzeżeń jeśli chodzi o ekran IPS. Podczas codziennego korzystania z monitora nie będzie on stanowił problemu.
Input lag sprawdzaliśmy w grze Counter Strike: Global Offensive. Był on niewykrywalny. Rozgrywka była przyjemna i sprawiała wiele frajdy, za sprawą dobrego odzwierciedlenia kolorów.
Menu OSD zawiera kilka interesujących opcji. Przede wszystkim możemy włączyć tryb ekonomiczny, który pozwoli nam dopasować jasność do naszych potrzeb. Jeśli nie planujemy z niej korzystać możemy na własną rękę ustawić luminację i kontrast. Dostępna jest tutaj również wspomniana wcześniej opcja regulacji temperatury barwowej – zalecamy wybrać opcję sRGB. Menu umożliwia także regulacją odcieni kolorów i pozycją wyświetlanego obrazu na ekranie.
Pobór prądu w trybie standby wynosi ok. 0.6W. Podczas typowego użytkowania wynosi około 28W. Ustawienie wszystkich opcji jasności i kontrastu na maksimum skutkuje wzsrotem tej wartości do 32-33W.
Spis treści: AOC I2781FH – test monitora o interesującym wzornictwie