Test AOC U3477PQU. 34-calowy monitor formatu 21:9.
Zalety
+ świetna jakość obrazu
+ dobre odwzorowanie kolorów
+ szerokie kąty widzenia
+ doskonała ergonomia
+ równomierność podświetlenia
+ bardzo duża przestrzeń robocza
+ możliwość ładowania urządzeń przenośnych
Wady
- spore opóźnienie sygnału
- maksymalne odświeżanie na poziomie 60 Hz
- wysoka jasność minimalna przy zerowym ustawieniu
- przesuwa się cała podstawa monitora
- czas reakcji matrycy 5 ms może być niewystarczający dla wymagających graczy
- dość duży input lag (monitor nie nadaje się do szybkich gier FPS online)
AOC U3477PQU z założenia posiada wszystkie najlepsze cechy, jakimi powinien charakteryzować się panoramiczny monitor. Ogromna przestrzeń robocza, doskonała ergonomia a także szeroka funkcjonalność to zalety jakie ten sprzęt oferuje. Oprócz tego monitor naprawdę genialnie wygląda, mimo braku zakrzywionego ekranu.
AOC U3477PQU – budowa i wyposażenie
W zestawie z monitorem znajdują się kable: zasilający, DisplayPort, D-Sub, DVI-D, USB, audio, jak również instrukcja obsługi i płyta z oprogramowaniem.
Pierwsze spojrzenia na ten ważący 10 kg monitor i już widzimy, że prezentuje się on naprawdę bardzo elegancko. Na froncie zastosowano matową matrycę IPS o rozdzielczości Ultra WQHD. Niestety uświadczymy na niej spore ilości odcisków palców. Tył monitora wyróżnia masywna i pewnie trzymająca urządzenie stopka. Wymiary tego urządzenia z podstawą, to: 828.0 x 624.5 x 229.2 mm z regulowaną wysokością matrycy o 180 mm maksymalnie. Sama matryca odznacza się rozmiarem 799.8 na 334.8 mm. Pozycję ekranu można regulować w kilku płaszczyznach: na wysokość: 9-26 cm, a w osi poziomej: -5 do 24 stopni.
W środkowej części umieszczono srebrne logo producenta, natomiast na prawo od niego – klawisze funkcyjne monitora. Nie wystające ramki ekranu cechują się niezwykle małą szerokością. Raptem jest to 1 cm a do tego zostało to wszystko tak sprytnie wkomponowane w całość (szkło przykrywające całą powierzchnię), że odbiorca niekiedy ma odczucie korzystania z monitora większego niż 34 cale.
Połyskująca podstawka jest przytwierdzana do obudowy matrycy czarnymi śrubkami, które musimy ręcznie wykręcić oraz przy montażu – wkręcić. Podstawa została wykonana bardzo solidnie solidnie a dodtakowo zaopatrzono ją w antypoślizgowe podkładki. Monitor pozostaje stabilny także w trakcie jego obracania, czy dostosowywania pozycji ekranu.
Po prawej stronie monitora do użytku oddano porty: HDMI (MHL), DVI (HDCP), DisplayPort 1.2, D-Sub oraz wejście/wyjście analogowe. Należy przy tym pamiętać, że tylko użycie portu DisplayPort pozwoli monitorowi wyświetlać obraz w maksymalnej rozdzielczości przy odświeżaniu na poziomie 60 Hz. Porty HDMI oraz DVI pozwolą osiągnąć tylko 30 Hz. Jeśli zdecydujemy się na analogowe złącze D-sub (ale kto tak zrobi z monitorem za ponad 3000 pln?) to uzyskamy obraz o rozdzielczości do 2560 × 1080 pikseli z częstotliwością 60 Hz. Po lewej stronie monitora umieszczono dwa porty USB w standardzie 3.0, i dwa w standardzie 2.0. Monitor wygodnie powiesimy na ścianie lub zamontujemy na dedykowanym uchwycie w standardzie VESA 100 x 100. Monitor wyposażono także w dwa proste głośniki 7-watowe.
Do sterowania funkcjami monitora służy pięć przycisków mających kształt wycinka kuli, umieszczonych na dolnej krawędzi panelu. Menu jest wyświetlane w dolnej części ekranu. Jest ono przejrzyste i bardzo intuicyjne w użyciu. Alternatywą dla OSD jest tzw. i-Menu, czyli opcja ustawiania poszczególnych parametrów za pomocą menu ekranowego, a nie dostępnych na monitorze przycisków.
Jeśli menu nie jest uruchomione to poszczególne przyciski spełniają inne funkcje. Patrząc od lewej mamy:
- wybór źródła obrazu
- funkcja Clear Vision
- regulacja głośności
- uruchomienie menu
- zasilanie
W menu OSD znajdziemy następujące funkcje:
Luminancja
Kontrast, Jasność, Ekonomiczny (standard, tekst, internet, gra, film, sport), Gamma, DCR, Overdrive
Ustawienia obrazu
Ustawienia kolorów
Temperatura barwowa (ciepłe, zimne, normalne, sRGB, użytkownika), DCB Tryb, DCB Demo, Czerwony, Zielony, Niebieski)
Wzmocnienie obrazu
Jasna ramka, Rozmiar ramki, Jasność, Kontrast, Pozycja pozioma i pionowa
Ustawienia OSD
Język, Czas zakończenia, Pozycja pionowa, Przezroczystość, Przerwa, Zdolność DP
Ustawienia PIP
PIP, Źródło główne, Źródło podrzędne, Wielkość, Pozycja, nudio
Ekstra
Wybór wejścia, Automatyczna konfiguracja, Timer wył. zasilania, Współcz. obrazu, DDC/CI, Reset.
Spis treści: Test AOC U3477PQU. 34-calowy monitor formatu 21:9.