Polecane
 

Portal komputerowy » Arctic Freezer i30 – test coolera CPU » Strona 2

Arctic Freezer i30 – test coolera CPU

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
no ratings yet

 

Zalety


+wydajność
+cena/wydajność
+dobra pasta termoprzewodząca w komplecie
+cichy (przy podłączeniu do płyty głównej lub lekkim zbiciu obrotów wentylatora)
+łatwy system montażu...

Wady


-... który został niepotrzebnie utrudniony dziwnym systemem montażu wentylatora
- możliwość instalacji tylko jednego wentylatora
- kompatybilność tylko z procesorami Intela (lub AMD w przypadku wersji A30)


Kilka słów o teście

Markę Freezer zna chyba każdy zainteresowany sprzętem komputerowym. Swego czasu bardzo często na forach internetowych polecano chłodzenia z serii Freezer 13, były one dość wydajne i małe przy zachowaniu niskiej ceny i wysokiej kultury pracy. Teraz od firmy Arctic otrzymaliśmy cooler o nazwie Freezer i30. Zapraszamy na test!

0
Opublikowano 15 lutego 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Prezentacja coolera CPU

Chłodzenie do nas trafiło w małym, eleganckim, biało-niebieskim opakowaniu. Standardowo znalazło się na nim kilka „typowo marketingowych” informacji oraz oczywiście podobizna sprzedawanego produktu.

Arctic Freezer i30 8

Samo chłodzenie wygląda intrygująco za sprawą masywnej, czarnej obudowy, która oprócz względów wizualnych ma za zadanie solidne mocowanie wentylatora. Niestety ma on też swoją drugą stronę medalu – wkręca się go do coolera za pomocą 4 śrubek imbusowych, nie każdy musi mieć taki klucz (w zestawie go nie znajdziemy), a coolera z zamontowanym wentylatorem nie zamontujemy na procesorze – „śmigło” zasłania dostęp do śrubek montażowych. Wkręcenie 4 śrubek imbusowych w obudowie jest bardzo trudne, dlatego do montażu raczej konieczne będzie wyjęcie płyty głównej. Skoro jesteśmy jeszcze przy wentylatorze warto wspomnieć, że cooler obsługuje montaż tylko jednego wentylatora.

Arctic Freezer i30

Arctic Freezer i30 1

Od strony technicznej cooler prezentuje się całkiem nieźle. Producent zastosował 4 duże ciepłowody mające bezpośredni kontakt z procesorem. Jakość wykonania stoi na niezłym poziomie, finy wydają się twarde, przez co podczas montażu nie będzie im groźny kontakt z niedoświadczoną osobą. Omawiany cooler waży 905g – to dużo i po części oznacza, że możemy spodziewać się niezłej wydajności. Jak będzie w praktyce przekonamy się za moment. Kompatybilność jest mocno ograniczona. Jeśli jesteśmy zainteresowani Freezerem i30 i posiadamy umownie mówiąc „aktualną” podstawkę Intela nie mamy się czym martwić. Mówiąc „aktualną” mamy na myśli 2011, 1156, 1155 i 1150. Natomiast jeśli posiadamy procesor AMD – niestety będziemy musieli objeść się ze smakiem – montaż dla nich nie jest wspierany! To duża wada.

Arctic Freezer i30 5 Arctic Freezer i30 4

Arctic Freezer i30 2

 

Trochę się zdziwiliśmy, gdy zobaczyliśmy, że w komplecie z naszym coolerem nie ma pasty termoprzewodzącej. Do każdego dotychczas testowanego przez nas chłodzenia w zestawie był taki „luksus”. Jak później zobaczyliśmy w instrukcji obsługi w komplecie powinno znajdować się 0,8g wydajnej pasty Arctic MX-4. Być może egzemplarze testowe nie otrzymują jej, w każdym razie do Was powinien dotrzeć z pastą 🙂

Spis treści: Arctic Freezer i30 – test coolera CPU

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)