Recenzja Mini PC na przykładzie Shuttle SZ77R5
Zalety
+jakość wykonania
+biorąc pod uwagę wymiary niezłe temperatury
+mocny zasilacz w komplecie
+małe wymiary i duże możliwości instalacji sprzętu
Wady
-sprzęt zaprojektowany w 2013 roku i kosztujący niecałe 2000zł powinien mieć UEFI
Małe komputery ostatnio zyskują na popularności. Nie tylko dla tego, że ich cena spada, ale za sprawą ciągle wzrastającej wydajności takiego mini PC. Dla chcącego nic trudnego i można złożyć sobie na prawdę wydajnego „malucha”. My przetestujemy jednego z gotowych zestawów – tzw. „barebone” od firmy Shuttle oznaczony numerem SZ77R5.
Mini PC – jak sama nazwa wskazuje jest to zminiaturyzowana wersja komputera osobistego. Do niedawna takie pecety ustępowały pełnowymiarowym „blaszakom” pod względem wydajności. Dziś mini PC zajmują nie wiele miejsca i potrafią całkiem wydajnie renderować grafikę np. w najnowszych grach. Dlaczego? Znaczny postęp w dziedzinie miniaturyzacji dokonał się za sprawą firmy nVidia. Wraz z premierą nowej karty graficznej GeForce GTX’a 670.
zdjęcie ze strony legitreviews
Tak, to referencyjne PCB karty graficznej. Niestety sama nVidia oraz jej partnerzy (z jednym wyjątkiem) zaprzepaścili tak ciekawy produkt montując na niej ogromne schładzacze. Po rozum do głowy poszedł jedynie ASUS wydając kartę GTX 670 DirectCU Mini zdecydowanie dedykowaną do komputerów typu mini PC.
Oczywiście projektanci płyt głównych oraz gotowych Mini PC nie stali nad wydajnymi kartami graficznymi mówiąc „zmniejsz się, zmniejsz się…” i wykombinowali kilka sprytnych rozwiązań. Między innymi przesunięcie gniazda LGA na środek płyty głównej i slotu PCI-E wzdłuż, a nie wszerz. Dzięki temu w stosunkowo niedużej obudowie możemy zamontować nawet wielkie karty graficzne.
Spis treści: Recenzja Mini PC na przykładzie Shuttle SZ77R5