Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Zebraliśmy sporą liczbę kart od ponad sześciu firm dostępnych na polskim rynku i sprawdziliśmy je pod kątem wykonania, wydajności w benchmarkach/grach, a także w kwestii poboru energii i podkręcania. Jak poszczególne karty wypadły w naszych testach ? Nie będziemy zbytnio przedłużać,więc zapraszamy Was do naprawdę sporego przeglądu Radeonów HD 7850/7870!
XFX Radeon HD 7870 Core Edition 2GB DDR5
Przyszedł czas na przedstawienie pierwszej karty 7870, również i tym razem padło na model od firmy XFX.
Opakowanie i jego zawartość
Karta graficzna XFX Radeon HD 7870 Core Edition 2GB DDR5 do swoich nabywców trafia w czarnym opakowaniu. Na przodzie znajdziemy grafikę „CORE” symbolizującą taktowanie rdzenia na poziomie 1GHz. Oprócz tego na opakowaniu znajdziemy zdjęcia, specyfikacje techniczną oraz grafiki nagród przyznanych przez inne redakcje recenzowanemu produktowi.
Po otwarciu opakowania w środku znajdziemy pudełko z kartonu w którym znajduje się nasza karta zabezpieczona przez worek oraz tekturową wkładkę, które mają chronić ją przed uszkodzeniami.
Oprócz karty graficznej w opakowaniu znajdźmy również:
- instrukcje obsługi
- mostek CF
- płytę z sterownikami
- ulotki
- zawieszkę na klamkę od drzwi z logiem XFX „Do not distrub I’m gaming„
Wygląd karty
Akcelerator XFX Radeon HD 7870 Core Edition 2GB DDR5 oparty jest o referencyjną płytkę PCB koloru czarnego. Za zasilanie karty odpowiada sekcja zasilania w układzie 5+2, gdzie pięć faz odpowiada za zasilanie rdzenia graficznego, a dwie zajmują się napędzaniem pamięci VRAM. Prawie cały laminat karty przykrywa srebrno-czarna aluminiowa osłona wchodząca w skład zastosowanego tutaj autorskiego systemu chłodzenia.
Karta zajmuje dwa sloty na płycie głównej, a za jej zasilanie odpowiadają dwa złącza 6-pin. W górnej lewej części laminatu znajduje się jedno złącze CrossFire, które umożliwia połączenia dwóch takich samych GPU. Producent zastosował tutaj ciekawą czerwoną aluminiową listę, na której umieścił swoje logo – wygląda to bardzo efektownie.
Na śledziu karty znajdziemy pięć wyjść obrazu: dwa DVI,HDMI i dwa mini Display Port.
Karta ma długość 245mm, na spodniej części laminatu nie znajdziemy zbyt dużo elektroniki, ponieważ jej większość znajduje się na wierzchniej części.
System chłodzenia XFX
Autorski system chłodzenia na karcie graficznej XFX Radeon HD 7870 Core Edition 2GB DDR5 składa się z: aluminiowej osłony oraz jednego 7,5 cm wentylatora, który posiada 7 specjalnie wyprofilowanych łopatek.
Ostatnim elementem chłodzenia jest aluminiowy radiator, który zbudowany jest z 60 żeberek (30 na każdą stronę) oraz czterech rurek cieplnych. Ciepłowody nie mają bezpośredniego kontaktu z rdzeniem GPU, producent zastosował tu miedzianą podstawę, która przekazuje ciepło z rdzenia na hot-pipe. Warto wspomnieć, że zastosowane tutaj autorskie chłodzenie ma bezpośredni kontakt z rdzeniem jak i z pamięciami karty, więc obydwa elementy są należycie chłodzone.
Specyfikacja karty przedstawia się następująco:
- Rdzeń graficzny został wykonany w procesie 28nm i jego taktowanie wynosi 1000MHz.
- GPU posiada 1280 procesorów strumieniowych, 32 jednostki rasteryzujące i 80 jednostki teksturujące.
- Karta posiada 2 GB Pamięci GDDR5, która pracuje z częstotliwością 1200MHz na 256 bitowej szynie pamięci.
- Referencyjna płytka PCB (sekcja zasilnia 5+2) oraz autorski system chłodzenia.
Fotka z GPU-Z:
Temperatury oraz kultura pracy (bez OC)
Podczas spoczynku rdzeń graficzny zgrzewa się do około 33 stopni. Wentylator procuje wtedy z prędkością 856RPM (20%) i jest praktycznie nie słyszalny.
Podczas obciążenia zanotujemy aż 76 stopni. Zamontowany tutaj jeden 7,5cm wentylator spisuje się dostatecznie ponieważ jest wyraźnie słyszalny pod obciążeniem, na szczęście jego hałas nie jest jeszcze irytujący, ale naprawdę nie wiele brakuje, aby taki był. Chłodzenie XFX z jednym wentylatorem po prostu dla karty pokroju 7870 zdecydowanie za mało.
Spis treści: Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Na wykresach jest „Crisis 2” zamiast „Crysis 2” 😉