Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Zebraliśmy sporą liczbę kart od ponad sześciu firm dostępnych na polskim rynku i sprawdziliśmy je pod kątem wykonania, wydajności w benchmarkach/grach, a także w kwestii poboru energii i podkręcania. Jak poszczególne karty wypadły w naszych testach ? Nie będziemy zbytnio przedłużać,więc zapraszamy Was do naprawdę sporego przeglądu Radeonów HD 7850/7870!
Sapphire Radeon HD 7850 DUAL-X 2GB DDR5
W naszym „małym” zestawieniu nie mogło, także zabraknąć Radeona 7850 w wykonaniu Firmy Sapphire.
Opakowanie i jego zawartość
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 7850 DUAL-X do użytkowników trafia w ciemnozielonym opakowaniu, prawie identycznym co model 7870, ponieważ i tutaj Sapphire użył swojej maskotki, aby przykuć naszą uwagę. Oprócz tego na pudelku znajdziemy technologie, specyfikacje techniczną oraz grafiki nagród przyznanych przez inne redakcje recenzowanemu przez nas produktowi.
Po otwarciu opakowania w środku znajdziemy specjalną wkładkę, w której znajduje się nasza karta zabezpieczona dodatkowo przez folie bąbelkową.
Oprócz karty graficznej w opakowaniu znajdźmy również:
- instrukcje obsługi
- płytę z sterownikami
- ulotkę
- mostek CF
- kabel HDMI
- przejściówkę 6pin – MOLEX oraz DVI – VGA
Wygląd karty
Karta Graficzna Sapphire Radeon HD 7850 DUAL-X 2GB DDR5 oparta jest o referencyjną płytkę PCB koloru niebieskiego. Za zasilanie karty odpowiada sekcja zasilania w układzie 3+1 gdzie trzy fazy odpowiadają za zasilanie rdzenia graficznego, a ostatnia zajmuje się „napędzaniem” pamięci VRAM. Prawie cały laminat karty przykrywa czarna plastikowa osłona wchodząca w skład zastosowanego tutaj autorskiego systemu chłodzenia DUAL-X.
Karta zajmuje dwa sloty na płycie głównej, a za jej zasilanie odpowiada jedno złącze 6-pin umieszczone w tylnej cześć karty.
W górnej lewej części laminatu znajduje się jedno złącze CrossFire, które umożliwia połączenia dwóch takich samych GPU.
Na śledziu karty znajdziemy pięć wyjść obrazu: dwa DVI,HDMI i Display Port.
Na spodniej części laminatu nie znajdziemy zbyt dużo elektroniki, ponieważ jej większość znajduje się na wierzchniej części.
System chłodzenia Sapphire DUAL-X
System DUAL-X na karcie graficznej Sapphire składa się z plastikowej osłony, dwóch czarnych 7,5 cm wentylatorów, które posiadają 11 specjalnie wyprofilowanych łopatek. Kształt ich jest zrobiony tak, aby ilość tłoczonego powietrza była jak największa oraz szum powietrza wytwarzany przez wentylator był jak najmniejszy. Ostatnim elementem chłodzenia jest aluminiowy radiator, który zbudowany jest z żeberek oraz dwóch rurek cieplnych. Ciepłowody nie mają bezpośredniego kontaktu z rdzeniem GPU producent zastosował tu miedzianą płytkę która przekazuje ciepło z rdzenia na hot-pipe.
Warto wspomnieć, że część pamięci (cztery kości) mają kontakt z podstawą radiatora, szkoda tylko że druga połowa nie posiada chłodzenia…
Specyfikacja karty przedstawia się następująco:
- Rdzeń graficzny został wykonany w procesie 28nm i jego taktowanie wynosi 920MHz.
- GPU posiada 1024 procesorów strumieniowych, 32 jednostek rasteryzujących i 64 jednostek teksturujących.
- Karta posiada 2 GB Pamięci GDDR5, która pracuje z częstotliwością 1250MHz na 256 bitowej szynie pamięci.
- Fabryczne OC, referencyjna płytka PCB (sekcja zasilnia 3+1) oraz autorski system chłodzenia DUAL-X.
Fotka z GPU-Z:
Temperatury oraz kultura pracy (bez OC)
Akcelerator Sapphire Radeon HD 7850 DUAL-X w spoczynku osiąga temperaturę 28 stopni. Jest to najniższy wynik z pośród wszystkich przez nas testowanych 7850. Wentylatory podczas spoczynku wytwarzają umiarkowanie niski hałas, który jest praktycznie niesłyszalny.
Podczas obciążenia temperatura układu rośnie do 64 stopni, a wentylatory przyspieszą do 51% wytwarzać delikatnie większy hałas, który jest jak najbardziej akceptowalny.
Spis treści: Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Na wykresach jest „Crisis 2” zamiast „Crysis 2” 😉