Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Zebraliśmy sporą liczbę kart od ponad sześciu firm dostępnych na polskim rynku i sprawdziliśmy je pod kątem wykonania, wydajności w benchmarkach/grach, a także w kwestii poboru energii i podkręcania. Jak poszczególne karty wypadły w naszych testach ? Nie będziemy zbytnio przedłużać,więc zapraszamy Was do naprawdę sporego przeglądu Radeonów HD 7850/7870!
ASUS HD 7870 DirectCUII TOP 2GB DDR5
Modelu 7870 w wykonaniu Firmy ASUS również nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu.
Opakowanie i jego zawartość
Pudełko ASUS HD7870 DirectCu II TOP jest dość duże oraz utrzymano je w czarno -pomarańczowej kolorystyce. Musze przyznać ze rycerz na ciemnym rumaku, którego producent umieścił z przodu opakowania prezentuje się znakomicie. Znajdziemy tutaj także informacje mówiące nam, że karta została wyposażona w 2GB RAM typu GDDR5, oraz że jej rdzeń został fabrycznie podkręcony. Nie mogło zabraknąć grafik najważniejszych technologii (zawartych w produkcie) takich jak: DirectCU II, DIGI (+) VRM Super Alloy Power, GPU Tweak, AMD Evinity.
Po otwarciu opakowania w środku znajdziemy specjalną wkładkę, w której znajduje się nasza karta graficzna.
Oprócz karty graficznej w opakowaniu znajdźmy również:
- płytę z sterownikami
- mostek CF
- przejściówkę DVI – VGA
Wygląd karty
Akcelerator ASUS 7870 DirectCUII TOP 2GB DDR5 oparty jest o niereferencyjną płytkę PCB koloru czarnego. Za zasilanie karty odpowiada sekcja zasilania w układzie 6+2 gdzie pięć faz odpowiada za zasilanie rdzenia graficznego, a dwie zajmują się napędzaniem pamięci VRAM. Prawie cały laminat karty przykrywa czarna czerwona plastikowa osłona wchodząca w skład zastosowanego tutaj autorskiego systemu chłodzenia DirectCUII.
Karta zajmuje dwa sloty na płycie głównej, a za jej zasilanie odpowiadają dwa złącza 6-pin. W górnej lewej części laminatu znajduje się jedno złącze CrossFire, które umożliwia połączenia dwóch takich samych GPU. Producent zastosował tutaj czarna metalową listwę usztywniającą PCB na której wkomponował swoje logo.
Na śledziu karty znajdziemy pięć wyjść obrazu: DVI,HDMI i dwa mini Display Port.
Karta ma długość 262mm, na spodniej części laminatu nie znajdziemy zbyt dużo elektroniki, ponieważ jej większość znajduje się na wierzchniej części.
System chłodzenia ASUS DirectCUII
Autorski system chłodzenia na karcie graficznej Asus Radeon HD 7870 DirectCUII TOP składa się z plastikowej czarno czerwonej osłony oraz dwóch 7,5 cm wentylatorów. Pierwszy z nich posiada 9 łopatek natomiast drugi 11.
Ostatnim elementem chłodzenia jest aluminiowy radiator, którego pod względem konstrukcyjnym możemy podzielić na dwie części. Mniejsze jego część (po lewej stronie) składa się aluminiowego bloku, który posiada znaczną ilość nacięć, natomiast druga cześć po prawej stronie składa się z aż 42 aluminiowych żeberek, całość połączona jest za pomocą trzech 6mm miedzianych rurek cieplnych. Ciepłowody mają bezpośredni kontaktu z rdzeniem GPU. Warto wspomnieć, że zastosowane tutaj autorskie chłodzenie, ma bezpośredni kontakt tylko z rdzeniem, więc pamięciami karty nie są chłodzone.
Specyfikacja karty przedstawia się następująco:
- Rdzeń graficzny został wykonany w procesie 28nm i jego taktowanie wynosi 1100MHz.
- GPU posiada 1280 procesorów strumieniowych, 32 jednostki resteryzujące i 80 jednostki teksturujące.
- Karta posiada 2 GB Pamięci GDDR5, która pracuje z częstotliwością 1250MHz na 256 bitowej szynie pamięci.
- Fabrycznie podkręcona, referencyjna płytka PCB (sekcja zasilnia 5+2) oraz autorski system chłodzenia DirectCUII.
Fotka z GPU-Z:
Temperatury oraz kultura pracy (bez OC)
Podczas spoczynku rdzeń rozgrzewa się do temperatury 30 stopni. Widać że zastosowane przez ASUSA chłodzenie DCII na tej karcie spisuje się wyśmienicie, wentylator pracuje z prędkością 20%. Kultura pracy podczas spoczynku jest identyczna jak przy innych recenzowanych 7870, na ucho po prostu ciężko stwierdzić która jest lepsza.
Podczas obciążenia temperatura układu rośnie do 79 stopni. Temperatura jest dość wysoka, natomiast kultura pracy wentylatorów jest średnia co mnie odrobinę rozczarowuje, ponieważ stają się już one słyszalne.
Spis treści: Przegląd Radeony HD 7850 i 7870 – wielkie zestawienie kart AMD ze średniej półki cenowej
Na wykresach jest „Crisis 2” zamiast „Crysis 2” 😉