Shuttle XS35V4 – test interesującego Slim PC
Zalety
+bezgłośny
+niezły design
+dość bogaty komplet wyjść
+ciekawy pomysł z USB wewnątrz obudowy
+niski pobór energii
+możliwość instalacji dwóch dysków
Wady
Shuttle jest na rynku już ponad 30 lat. Aktualnie firma może się pochwalić przede wszystkim bogatym portfolio wszelkich rodzajów komputerów. Od All-In-One przez Mini PC do Slim PC. I właśnie ten ostatni otrzymaliśmy od tej tajwańskiej firmy do testów. Dokładniej model XS35V4. Zapraszamy do lekturty!
Testy
Na początku chcieliśmy wyjaśnić kilka rzeczy. Platforma testowa z procesorem G1610 miała 4GB pamięci RAM taktowane zegarem 1600MHz, natomiast Slim PC Shuttle – 1333MHz (szybsze nie są obsługiwane). W grach wybraliśmy tzw. „mieszane” miejsca testowe. Czyli najczęściej występujące w grze, obciążające zarówno procesor, jak i kartę graficzną.
Cinebench R15
Cinebench to program syntetyczny badający wydajność procesora oraz karty graficznej. W naszym przypadku Celeron J1900 osiągnął poziom procesorów mobilnych ze średniej półki. Natomiast GPU nieco ustępuje zintegrowanej w procesorach Intela HD4000.
Sony Vegas Pro 13
Sony Vegas to bardzo popularny program do renderowania filmów. Obserwujemy w nim bardzo interesujące wyniki. Na „sucho” dwurdzeniowy procesor G1610 poradził sobie znacznie lepiej z powierzonym mu zadaniem niż G1900. Procesor zamontowany w Slim PC obsługuje także technologię Intela – Quick Sync. Użycie tej funkcji znacząca (ponad dwukrotnie) skraca czas renderowania. Nieco gorsze wyniki obserwujemy przy włączeniu akceleracji GPU. Procesor G1610 nie obsługuje Quick Sync, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyć akcelerację GPU. Niestety na dwurdzeniowym procesorze przynosi to więcej szkody niż pożytku.
Any Video Converter
Any Video Converter to prosty program służący do konwertowania filmów. Czas był mierzony podczas konwersji 10 minutowego filmu AVI do MP4. Film na obu procesorach został skonwertowany szybko, ale jednak co cztery rdzenie to nie dwa i Celeron J1900 wysuwa się nie nieznaczne prowadzenie.
YouTube (HTML5) – Google Chrome
Po uruchomieniu filmu 1080p w pełnym oknie na testowanym pececie framerate czasem spadał, ale nieznaczne i bez problemu można to „przeboleć”.
Counter Strike 1.6
CS 1.6 to wiekowa, ale wciąż bardzo popularna gra. W tym przypadku obie platformy poradziły sobie równie dobrze. Na dwóch platformach gra działała z idealną płynnością 60kl/s.
GTA Vice City
W jednej najlepszych części Grand Theft Auto testowany pecet uzyskał 45kl/s. Do testów wykorzystaliśmy maksymalne ustawienia i rozdzielczość 1920×1080. Uzyskany klatkach pozwolił na bezproblemową grę.
GTA San Andreas
GTA San Andreas już swoje lata ma. W rozdzielczości 1680×1050 Shuttle XS35V4 osiągnął 34kl/s. Gra była jak najbardziej grywalna.
Minecraft
Minecraft to gra sandboxowa wymagająca stosunkowo niewiele od karty graficznej, ale za to dużo od procesora i pamięci RAM. Po wyłączeniu wszystkich „fajerwerków” graficznych płynność osiągnięta na Celeronie J1900 była zadowalająca.
Counter Strike: Global Offensive
CS:GO to populary remake kultowego i wciąż popularnego Counter Strike-a 1.6. Mówi się, że do gier pierwszoosobowych wymagane jest przynajmniej 45kl/s, aby nie dawało się we znaki „szarpanie” przy szybkich ruchach kamerą. Testowany komputer osiągną 36kl/s. Jest to całkiem niezły wynik. W prawdzie trochę brakuje to 45, ale i tak nie jest źle i niedzielnemu graczowi wystarczy.
Spis treści: Shuttle XS35V4 – test interesującego Slim PC