Test Sony Xperia Z3 Compact. Oby więcej takich kompaktowych telefonów.
Zalety
+ Wysokej klasy wykonanie smartfona,
+ Bardzo długi czas pracy na baterii,
+ Bardzo wysoka wydajność smartfona,
+ Wodoszczelna obudowa,
+ Czytelny w każdych warunkach ekran,
+ Nagrania wideo ze świetną stabilizacją obrazu również przy 4K,
+ Niezłej jakości zdjęcia i mnóstwo dodatkowych trybów aparatu,
+ Wysoka jakość dźwięku na słuchawkach,
+ Frontowe głośniki,
+ Obsługiwane standardy łączności.
Wady
- Brak pilota podczerwieni,
- Brak wsparcia NTFS w USB OTG,
- Dystorsja w trakcie filmowania w 4K,
- Matryca aparatu taka sama jak w Xperii Z1,
- Obsługa kart typu nanoSIM,
- Aktywny tryb HDR tylko przy zdjęciach 8 mpx.
Sony Xperia Z3 Compact to bardzo dobry smartfon, który przypadnie do gustu osobom poszukującym telefonu małego ale bardzo wydajnego. Model ten łączy wszystkie te cechy, a do tego oferuje jeszcze więcej. Bardzo dobre wykonanie, dobry aparat, niezwykłą baterię, ładny wygląd. Zalet jest masa. Cuż więcej chcieć. Zapraszamy na test.
Sony Xperia Z3 Compact – aparat i kamera
Smartfon wyposażono w tylny 20,7-megapikselowy aparat wraz z pojedyńczą diodą ledową. Aplikacja domyślnie uruchamia tryb lepszej automatyki, w którym zdjęcia rejestrowane są nie w rozdzielczości 20,7 Mpix (4:3), tylko 8,3 Mpix (16:9). Ta ostatnia rozdzielczość nie jest przy tym przypadkowa, gdyż 3840 x 2160 to nic innego jak 4K/UHD. Tryb lepszej automatyki wyraźnie ustępuje zdjęciom z trybu manualnego. Nadal niestety w tym ostatnim nie wszystko jest dostępne dla 20,7 Mpix i np. chcąc włączyć tryb HDR musimy najpierw obniżyć rozdzielczość do 8 Mpix
Do plusów należy zaliczyć przejrzysty interfejs aparatu podzielony na tryby, z przydatnymi ustawieniami dodatkowymi, typu HDR, ISO (zakres 100-12800).
- rzeczywistość rozszerzona — wykorzystuje scenerię, aby móc rzucać różnymi przedmiotami etc.
- wiele aparatów — rejestrowanie tej samej scenerii przy użyciu połączonych ze sobą telefonów
- efekt AR — wykorzystuje fotografowaną płaszczyznę do wyświetlenia przeróżnych scenerii i stworów
- efekt kreatywny — pozwala na nałożenie efektów kolorystycznych
- retusz portretu — coś dla pań! Możemy nałożyć na naszą twarz wirtualny makijaż
Filmy możemy nagrywać w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę (przepływność rzędu 55 Mb/s). Choć czasami wyskakuje komunikat o podwyższonej temperaturze grożącej zamknięciem apilkacji, to nie jest to zjawisko tak nagminne jak w urządzeniach ze Snapdragonem 810. Oprócz tego mamy opcję filmowania w 1080p/720p w 60 lub 30 kl/s. Z przodu znajdziemy szeroko-kątową kamerkę 5 mpx z funkcją rejestrowania selfie grupowych. Przednie oko obiektywu nie ma problemu z wyostrzaniem obrazu na twarzy i radzi sobie dobrze za dnia, oraz względnie dobrze w gorszych warunkach oświetleniowych. Przednie oko kamery również nagrywa w rozdzielczości FullHD co jest dużym plusem.
Jakość wykonywanych zdjęć w sprzyjających warunkach pogodowych jest bardzo dobra. Kolory nie są wyblakłe i nie trzeba toczyć długich walk o ostrość w nawet odrobinę słabiej oświetlonych pomieszczeniach.Zdjęcia posiadają bardzo dużo szczegółów. Gdy natomiast zmieniają się warunki – aparat zaczyna znacznie gorzej sobie radzić. Producent chwali się użyciem trybu ISO o wielkości 12800, który ma pomagać w zdjęciach nocnych. W rzeczywistości tak dobrze to nie działa. Autofokus spełnia swoje zadanie. Zdjęcia nocne generują dużo szumów i mało detali. Tryb HDR też ziała, aczkolwiek kolory bywają zniekształcone względem rzeczywistości – zdjęcia są rozjaśnione. Nam takie efekty akurat nie przypadły do gustu. Telefon posiada fizyczny spust migawki, także pozwala robić zdjęcia pod wodą.
Zdjęcie 4:3 i 16:9
W gruncie rzeczy otrzymujemy ten sam kadr. Zdjęcie 16:9 powinno objąć większy obszar, ale jak widać, aparat przycina wyłącznie fotografię.