Test AAB Cooling Super Silent P1 – Mały może więcej
Zalety
+ Cichy wentylator (do 2000RPM)
+ Jakość wykonania
+ Prosty sposób montażu
+ Kompatybilność z dużą ilością podstawek
+ Cena
Wady
- Heatpipe'y nie mają bezpośredniego kontaktu z powierzchnią procesora
- Finy radiatora łatwo ulegają deformacji
Tym razem przetestowaliśmy cooler firmy AAB Cooling. Czy wyszedł zwycięsko w starciu z SilentiumPC Spartan PRO HE924? Zapraszam do lektury.
Wygląd
Urządzenie dotarło do mnie w przezroczystym opakowaniu, które pozwala dowiedzieć się jak wygląda cooler. Znalazły się tutaj tylko najpotrzebniejsze informacje o produkcie, które pomogą dokonać wyboru podczas zakupu. Patrząc na opakowanie, bez trudu znajdziemy specyfikację techniczną i najważniejsze cechy produktu.
AAB Cooling Super Silent P1 to stosunkowo niewielkich rozmiarów cooler CPU typu tower. Rozmiarami przypomina nieco SilentiumPC Spartan PRO HE924, którego mieliśmy okazję niedawno testować. Za odprowadzanie ciepła z powierzchni procesora odpowiada miedziana płytka, która ma bezpośredni kontakt z dwiema miedzianymi rurkami cieplnymi o średnicy 6mm.
Standardowo do coolera zamontowany jest 92mm wentylator AAB, jednak dzięki symetrycznej budowie żeberek oraz specjalnie zaprojektowanym gumowym kołkom, jakie znalazły się w opakowaniu, możemy zamontować drugi wentylator o tej samej średnicy. Warto także zwrócić uwagę na fakt iż gumowe kołki, które trzymają wentylator na miejscu, pełnią także funkcję wyciszania wibracji, dzięki czemu cooler powinien pracować znacznie ciszej.
Podobnie jak w przypadku SilentiumPC Spartan PRO HE924, AAB Cooling Super Silent P1 posiada dodatkowy aluminiowy radiator na podstawce coolera, co prawdopodobnie ma zapewnić jeszcze lepsze odprowadzanie ciepła.
Oprócz coolera AAB Cooling Super Silent P1, w pudełku znajduje się wszystko to, co niezbędne do montażu. Mianowicie zestaw montażowy na popularne platformy Intela (LGA 775, 1155, 1556 oraz 1366) i AMD (Socket 754, 939, AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1). Nie zabrakło także pasty termoprzewodzącej.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż koszyk montażowy wykonała firma „ZALMAN”.
Podobnie jak w przypadku testu coolera SilentiumPC, tak i w przypadku coolera AAB wykonaliśmy „test monety”. Jak widać na poniższym zdjęciu, podstawka nie jest wypolerowana idealnie na lustro, dodatkowo zastosowanie tylko dwóch heatpipe’ów może znacznie utrudnić odprowadzenie ciepła z powierzchni rdzenia.
Spis treści: Test AAB Cooling Super Silent P1 – Mały może więcej
Czyli przy mocniejszym OC relacja jak Spartan LT – Spartan PRO 😉