Test AAB Cooling Super Silent P1 – Mały może więcej
Zalety
+ Cichy wentylator (do 2000RPM)
+ Jakość wykonania
+ Prosty sposób montażu
+ Kompatybilność z dużą ilością podstawek
+ Cena
Wady
- Heatpipe'y nie mają bezpośredniego kontaktu z powierzchnią procesora
- Finy radiatora łatwo ulegają deformacji
Tym razem przetestowaliśmy cooler firmy AAB Cooling. Czy wyszedł zwycięsko w starciu z SilentiumPC Spartan PRO HE924? Zapraszam do lektury.
Testy
Wszystkie testy wykonane zostały przy temperaturze pokojowej wynoszącej około 25°C . Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor oraz jego rdzenie. Aby odpowiednio obciążyć procesor posłużyłem się aplikacją OCCT, która jednocześnie podawała temperatury poszczególnych rdzeni procesora. Podczas pracy programu testującego oraz jego wychładzania nie było włączonej żadnej aplikacji prócz OCCT. Wszystkie zbędne procesy zostały wyłączone w menadżerze zadań.
Testy wykonane z użyciem procesora Intel Core i5 2310, który pracował ze standardowymi zegarami (2,9GHz), po lekkim OC (3,2GHz) oraz po podkręceniu do 3,5GHz. Próby polegały na obciążeniu wszystkich rdzeni za pomocą programu OCCT, przez 30 minut. Temperatury, jakie zarejestrował program OCCT, zostały zapisane, a następnie użyte do tworzenia wykresów końcowych. Temperatura w spoczynku była odczytywana po około 30 minutach od zakończenia testów pod obciążeniem.
Wykresy pokazują, że największe coolery w naszym zestawieniu, czyli Zalman CNPS11X Performa, oraz Enermax ETS-T40-TB, poradziły sobie znacznie lepiej w odprowadzaniem ciepła z powierzchni podkręconego procesora. Wyniki chłodzenia SilentiumPC Spartan PRO HE924, nie odbiegały zbytnio od wyników Zalmana, czy Enermaxa. Spowodowane jest to tym, że jego wentylator kręci się ze znaczne większą prędkością obrotową. AAB wciąż jednak oferuje wydajność na poziomie akceptowalnym do pracy procesora, pomimo jego podkręcenia.
Spis treści: Test AAB Cooling Super Silent P1 – Mały może więcej
Czyli przy mocniejszym OC relacja jak Spartan LT – Spartan PRO 😉