- stosunkowo dobry wyświetlacz
- wbudowany moduł GSM oraz normalne USB
- przystępna cena
- przemyślane oprogramowanie(lecz mało!!)
Wady
- tylko jedna słabej jakości przednia kamera
- bateria mogłaby być większa (min. 5000mAh)
- brak hdmi
- ślady na ekranie przy dużym docisku
Kilka słów o teście
Działanie Acer Iconia wyposażony został w 10.1 calowy wyświetlacz o technologii TN i rozdzielczości 1280×800. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów to nie mamy zastrzeżeń, obraz jest ostry, bogaty w szczegóły. Zastrzeżenia budzi natomiast głębia kolorów, obraz mógłby być trochę bardziej soczysty, poza tym przy zbyt dużym oświetleniu matrycy mamy efekt rozlanego mleka, szczególnie widoczny na […]
Acer Iconia wyposażony został w 10.1 calowy wyświetlacz o technologii TN i rozdzielczości 1280×800. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów to nie mamy zastrzeżeń, obraz jest ostry, bogaty w szczegóły. Zastrzeżenia budzi natomiast głębia kolorów, obraz mógłby być trochę bardziej soczysty, poza tym przy zbyt dużym oświetleniu matrycy mamy efekt rozlanego mleka, szczególnie widoczny na czarnym tle. Kąty widzenia są przyzwoite, oczywiście wraz ze zmianą kąta widzenia barwy tracą na soczystości, ale jak na zwykłą matrycę TN to i tak są w porządku. Tablet nie nadaje się do użycia w słonecznym miejscu, bo podświetlenie jest niewystarczające. Niestety w tej klasie cenowej możemy jedynie pomarzyć o lepszych matrycach IPS, AMOLED etc.
Acer Iconia A211 posiada w sobie bardzo wydajne i energooszczędne podzespoły, przez co jest konkurencyjny wobec tak udanych produktów jak ASUS Transformer. Za obsługę całego interfejsu odpowiada czterordzeniowy procesor Cortex A9 taktowany częstotliwością ponad 1.2 Ghz. Akcelerację grafiki zapewnia najnowszy układ graficzny nVidia Tegra 3, której możliwości wykorzystać mają nadchodzące gry 3D. Ilość RAM to 1 GB, a pamięci flash od 8 GB plus możliwość rozszerzenia poprzez kartę Micro-SD. Dzięki normalnej wielkości USB (2.0) nie musimy korzystać z często drogich przejściówek, jeśli chcemy podłączyć zewnętrzny dysk czy pendrive’a. Pozytywnie wypadł test urządzeń na USB, bez problemu podłączyliśmy pendrive’a, mysz bezprzewodową czy klawiaturę.
Zabrakło za to złącza HDMI co w tej klasie produktów już powinno być w standardzie. Rozczarowuje tylko jedna i tylko 2 megapikselowa kamera przednia, której jak dalsze testy wykazały trudno uwierzyć w parametry podane w specyfikacji. Sytuację ratuje duża mobilność tableta, dość pojemny akumulator 3260mAh i co ciekawsze, który zapewnia przyzwoity czas pracy do 7 godzin lub 5 podczas używania bezprzewodowego Internetu. Produkt posiada wbudowaną kartę WiFi, która obsługuje takie standardy jak 802.11b/g/n, ponadto nie zabrakło modułów bluetooth oraz GPS.
Wydzielane ciepło
Dzięki zastosowaniu energooszczędnych i nowoczesnych technologicznie materiałów i ten model uniknął aktywnego chłodzenia. Układ jest chłodzony pasywnie, po dłuższym użytkowaniu można zauważyć, że rozkład ciepła nie jest w Iconii zbyt równomierny. Podczas grania nie zauważyliśmy, aby urządzenie nadmiernie się nagrzewało, także pozostaje nam zaufać w układ chłodzenia Acera.
Dźwięki
Testy z odsłuchu nie wypadły rewelacyjnie, głośniki wbudowane w urządzenie grają średnio. Przy maksymalnej głośności nie występują jednak żadne efekty typu przekłamania czy charczenia. Trudno tu mówić o jakiejkolwiek dynamice czy oddaniu niskich tonów. Dopiero po podłączeniu słuchawek słuchanie muzyki staje się komfortowe, a dźwięk przyzwoity. Dźwięk można odsłuchać przy testach gier, w dalszej części artykułów.
Wbudowana kamera
W modelu zamontowano tylko jedną kamerę internetową przednią, która teoretycznie umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 2 megapiksele. Piszę teoretycznie, ponieważ wyświetlany obraz jest rozczarowujący.
Kliknij, aby zobaczyć obrazek w pełnej rozdzielczości
Przy braku odpowiedniego oświetlenia obraz jest niewyraźny i niedoświetlony, wyblakły, co tu dużo mówić – słaby. Kamera posiada bardzo niską czułość co rzutuje na całość zdjęć i filmów nią kręconych.
Oprogramowanie
Spójrzmy co ciekawego przygotował dla nas Acer w najnowszej Iconii A211. Ten model wyposażono w nieco starszą wersję Android 4.0.4 – IceCream, który doczekał się niedawno aktualizacji do wersji 4.1 JellyBean. Pozostaje trzymać kciuki i Acer szybko nadrobi zaległości, bo konkurencja nie śpi i na aktualizację mogą liczyć już użytkownicy tabletów Asusa.
Ekran powitalny wyposażono we własny widget Acera przedstawiający czas i pogodę w formie bloczku. Do pełni szczęścia brakowało mi informacji o poczcie z Gmaila w jednym z bloczków.
Przycisk na środku paska dolnego uruchamia ring – okrągłe, dwupoziomowe menu wyboru funkcji (domyślnie: wyszukiwarka, Internet, Ustawienia, Zrzut ekranu, Galeria), listy popularnych zakładek internetowych i regulacji głośności. Możliwość zrzutu ekranu to miły gest w stronę redaktorów testujących sprzęt i majsterkowiczów przy nim ;). Wspomniany ring jest też dostępny z poziomu blokady ekranu co skraca trochę czasu na dostęp do ulubionych aplikacji.
Sam ekran aplikacji nie wygląda imponująco, możliwe, że producent chcąc zaoszczędzić trochę miejsca dla użytkowników (najtańsza wersja Iconii posiada tylko 8GB pamięci Flash) postanowił dodać tylko kilka wbudowanych aplikacji:
Wśród domyślnie instalowanych aplikacji znalazło się kilka dedykowanych, między innymi antywirus McAfee z wbudowaną ochroną rezydencką (skanującą w tle):
Ponadto mamy odtwarzacz internetowego radia Aupeo! i notatnik firmy Evernote (niestety w wersji darmowej).
Zainstalowano dwie przeglądarki internetowe: Chrome i wbudowaną:
..oraz dwie dedykowane dla Acera gry 🙂 Pasjans HW Solitare SE oraz Fantasy Town. Jeśli o pasjansie złego słowa powiedzieć nie możemy, to gra Fantasy Town, w ogóle nie chciała się uruchomić i jak tu wytłumaczyć dziecku, że gra jest dedykowana dla starszego tableta A210? Dodano też Lets Golf 3, który od dłuższego czasu jest do pobrania za darmo w sklepie Play.
Do obsługi aplikacji biurowych służy Office Polaris, sprawdzona aplikacja znana większości z nas raczej tylko jako przeglądarka dokumentów i arkuszy:
Zakupy i informacje o nowych grach uzyskamy, oprócz standardowego sklepu Google, poprzez aplikacje TegraZone oraz TOP HD Games. Pierwsza z nich służy za przeglądarkę gier dedykowanych pod najnowszy procesor Tegra 3, druga z kolei prowadzi do sklepu internetowego Gameloftu. E-booki kupimy poprzez sklep internetowy Kobo, czasopisma na Zinio, a muzykę na 7digital. Oprócz Zinio, który posiada w swoim asortymencie aż 3 polskie czasopisma, niestety na resztę (na polską lokalizację) nie mamy co liczyć. Nie jest to odosobniony przypadek, po prostu polski rynek nie jest jeszcze gotowy na e-rewolucje.
Ciekawostką jest zainstalowany Acer Eksplorator plików. Aplikacja jest tak prosta, że trudno mi znaleźć logiczne wytłumaczenie zastąpienie zwykłego, wbudowanego menedżera plików:
Obsługa GSM ogranicza się do korzystania w roli providera Internetu i wysyłania SMS:
Podsumowując – aplikacje dodane oprócz przyjemnego odtwarzacza radiowego oraz nieśmiertelnego pasjansa niczym się nie wyróżniały na tle konkurencji. Z własnych rozwiązań do gustu przypadł nam okrągły pasek szybkiego dostępu (ring).
Testy
Tutaj nie liczymy na zaskoczenie, wydajny układ graficzny nVidia Tegra 3 i procesor z serii Geforce ULP powinny wynieść Acera na wyżyny wydajności. Taktowanie procesora w wielu modelach tabletów z Tegrą 3 jest identyczne lub bardzo podobne, jedynym wyjątkiem stanowią tablety z wysoką rozdzielczością (1920 i wyżej), w których producenci montują najczęściej procesory 1.6 Ghz.
AnTutu 2.9.2
Uzyskano wynik 10849, identyczny z Asusem Transformer Prime. Aktualnie na topie są procesory Tegra 3, które konkurować mogą jedynie z najnowszym procesorem Exynos montowanym w Samsungu np. Note 10.1.
Nenark (wynik: 55.5)
Wydajność Iconii jest wysoka i nie potrzeba setek benchmarków, aby udowodnić, że Tegra 3 zapewni nam płynność w aktualnych i nadchodzących w najbliższym czasie grach i komfort w użytkowaniu aplikacji. Zobaczmy jeszcze gry.
Test gry GTA 3
Przedstawiam mały GamePlay z GTA 3. Gra chodzi płynnie, a dźwięk jest dynamiczny:
http://www.youtube.com/watch?v=IC7LosqT4h0
Testy WiFi, GPS i GSM
Zasięg WiFi porównaliśmy z modelem Asus Transformer TF201 i uzyskane wyniki były kilkanaście procent lepsze w dalszej odległości od odbiornika, tam gdzie Transformer miał problemy z utrzymaniem zasięgu, Iconia jeszcze minimalnie mogła go odbierać. Testy wykonaliśmy tylko w trybie G. Moduł GSM również nie zawiódł i bez problemu znaleźliśmy sieć 3G w pobliżu, zasięg był minimalnie mniejszy, a często taki sam jak w komórce (w skali domyślnej). Moduł GPS działał bez zarzutu, choć trwało to odrobinę dłużej niż z zewnętrznym modułem dostarczonym przez ASUS do urządzeń z serii Transformer Prime.
Podsumowanie
Acer Iconia A211 wykazał, że można stworzyć tani i wydajny tablet o możliwościach dotychczas dostępnych dla modeli z wyższej półki. Możliwe, że to początek trendu tanich tabletów z Tegrą3. Za niecałe 1700zł. dostajemy tablet z dobrej jakości matrycą, baterią oraz modułami: GSM, GPS i WiFi. Niestety nie ma róży bez kolców i Acer Iconia A211 nie jest modelem bez wad – niezrozumiałe jest dla nas posunięcie producenta odnośnie braku montażu dodatkowej kamery, pomimo, że pierwsze pogłoski wskazywały, że następca Iconii A200 będzie zawierał dwie kamery. Wbudowana przednia kamera prezentuje jakość poniżej przeciętnej. Również oprogramowanie dedykowane na tym tablecie to wciąż za mało na tle konkurencji, zdecydowana większość z nas kupując tableta oczekuje co najmniej kilku udogodnień, ciekawych i użytecznych aplikacji, które zapewnią nam bezpieczeństwo danych, łatwiejszy kontakt ze znajomymi czy wymianę plików.
Biorąc pod uwagę, że w podobnej konfiguracji, ale z lepszą matrycą mamy już Asus TF300TG, Acer musi walczyć o portfele klienta oferując niższe ceny. I tak właśnie się stało, bo model Iconia A211 kosztuje prawie 300zł taniej od Asusa Transformer, ale czy cena zrekompensuje brak drugiej kamery i możliwości podłączenia stacji dokującej? Wybór pozostawiam czytelnikom.
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.