Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI » Strona 3

Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent: ,
 
Cena: ,
 
Rating
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
217 total ratings

 



Kilka słów o teście

Dziś pod lupę weźmiemy dwa coolery CPU skierowane głównie (pod kwestią wielkości) do konstrukcji HTPC.

2
Opublikowano 7 lutego 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

SCYTHE KOZUTI

SCYTHE KOZUTI

Z produktami od „japońskich kos” nie miałem wcześniej styczności. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego sklepu ze Szczecina (Backup) otrzymałem kompaktowy cooler SCYTHE KOZUTI do mojej najnowszej recenzji.

Opakowanie i zawartość

SCYTHE KOZUTI - opakowanie (1) SCYTHE KOZUTI - opakowanie (2)

SCYTHE KOZUTI do użytkowników trafia w niewielkim niebiesko-szarym opakowaniu. Znajdziemy na nim zdjęcie, nazwę produktu, listę kompatybilnych podstawek, a także specyfikację techniczną.

SCYTHE KOZUTI  - Akcesoria (2)

Po otwarciu opakowania w niewielkim białym pudełku znajdziemy akcesoria. Samo chłodzenie nie zostało dodatkowo zabezpieczone – przed uszkodzeniami chroni je tylko opakowanie.

SCYTHE KOZUTI akcesoria

Oprócz coolera SCYTHE KOZUTI w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:

  • Jeden wentylator 80 x 80 x 10mm.
  • Komplet śrub montażowych do podstawek Intela/AMD.
  • Zapinki do montażu wentylatora.
  • Pastę termoprzewodząca.
  • Instrukcję obsługi i montażu.

 Wygląd

SCYTHE KOZUTI - Wygląd coolera (1) SCYTHE KOZUTI - Wygląd coolera (5)

Cooler jest dość nietypowy, ponieważ wentylator nie znajduje się na zewnątrz tylko pod żeberkami radiatora. Recenzowany produkt jest kompaktową konstrukcją horyzontalną o wymiarach 110 x 103 x 40mm (długość x szerokość x wysokość) i jest kompatybilny z następującymi podstawkami AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+) i Intela (LGA 775/1155/1156/1366). Radiator składa się z 57 aluminiowych żeberek i trzech miedzianych rurek cieplnych, które mają średnice 6 milimetrów. Każda z nich została wygięta tak, aby z radiatorem stykała się dwa razy. Cała konstrukcja, wraz z jednym wentylatorem, waży 290 gram.

SCYTHE KOZUTI - podstawa coolera SCYTHE KOZUTI - podstawa coolera

Podstawa SCYTHE KOZUTI została wykonana z miedzi. Przechodzą przez nią trzy miedziane rurki cieplne, które nie mają bezpośredniego kontaktu z naszym CPU. Dodatkowo cała podstawa została poniklowana i wypolerowana na przysłowiowe „lustro”.

SCYTHE KOZUTI - Fabryczny wentylator  (2)SCYTHE KOZUTI - Fabryczny wentylator  (1)

Wraz z SCYTHE KOZUTI otrzymujemy jeden wentylator 80 x 80 x 10mm, który wykorzystuje mechanizm regulacji obrotów PWM. Jego przewód nie posiada oplotu, a za zasilanie odpowiada kabel z wtyczką 4pin. Charakteryzuje się on prędkością obrotową w zakresie od ~800 do ~3300RPM.

SCYTHE KOZUTI - Wygląd coolera (2) SCYTHE KOZUTI - Wygląd coolera (3)

Po wyjęciu coolera z pudełka możemy zauważyć, że producent na swoim produkcie, przy pomocy dwóch spinek, zamocował fabrycznie dołączony wentylator. Kwestia montażu innego wentylatora stoi tu pod znakiem zapytania, teoretycznie radiator posiada specjalne wcięcia na spinki montażowe, niestety nie otrzymujemy takich w komplecie.

Montaż

SCYTHE KOZUTI - Miedziana podstawa coolera z zamontowanymi zapinkami SCYTHE KOZUTI - montaż

Montaż SCYTHE KOZUTI jest na pierwszy rzut oka niemal identyczny co cooler Noctua NH-L9i, z tą różnicą, że przed przekręceniem chłodzenia musimy zamontować do jego podstawy specjalne zapinki zgodne z posiadaną przez nas podstawką. Następnie na wcześniej przesmarowany pastą termoprzewodzącą CPU przy użyciu czterech śrub montujemy nasz cooler. Tutaj również dokręcamy je z wyczuciem, aby zanadto nie wygiąć laminatu płyty głównej.

Spis treści: Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI

rafbgo
 
Osoba dłużej nie współpracuje z serwisem Tweaks.pl.


2 komentarze


  1.  

    Nie no z tymi „akceptowalnymi temperaturami” to trochę przegiąłeś 😀 Przyznam jednak, że Scythe zaskoczył trochę bo o ile przy niższych obrotach wyraźnie przegrywa z NHL-9i o tyle przy maksymalnych obrotach ma już minimalną przewagę 😉 Good Job 🙂




  2.  
    Tatek
     
     
     
     
     

    Jesteście jedynym portalem, na którym w teście Kozuti jest porównywalny z NH-L9i. Testy na innych stronach wskazują, że Kozuti jest widocznie wydajniejszy od Noctuy.





Dodaj komentarz


(required)