Test Enermax ETS-T40-TB cooler
Zalety
+ Dobra wydajność oraz jakość wykonania
+ Ogromna kompatybilność z najróżniejszymi podstawkami AMD (AM2, AM2+, AM3, FM1, FM2) i Intela (LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011)
+ Dołączone zapinki na kolejny wentylator (120mm)
+ Aż trzy wersje ETS-40TB (różniące się dołączonym fabrycznie wentylatorem)
Wady
Enermax to dobrze znany producent wysokiej klasy sprzętu komputerowego, m.in.: zasilaczy, obudów i wentylatorów. Od niedawna w ofercie tej firmy można znaleźć coolery CPU, które będą przedmiotem niniejszej recenzji. Dzięki Firmie Enemax miałem przyjemność przetestować cooler CPU: ETS-T40-TB. Warto zaznaczyć, że recenzowana przeze mnie konstrukcja sprzedawana jest w trzech wersjach różniących się fabrycznie zamontowanym wentylatorem. […]
Enermax to dobrze znany producent wysokiej klasy sprzętu komputerowego, m.in.: zasilaczy, obudów i wentylatorów. Od niedawna w ofercie tej firmy można znaleźć coolery CPU, które będą przedmiotem niniejszej recenzji.
Dzięki Firmie Enemax miałem przyjemność przetestować cooler CPU: ETS-T40-TB. Warto zaznaczyć, że recenzowana przeze mnie konstrukcja sprzedawana jest w trzech wersjach różniących się fabrycznie zamontowanym wentylatorem. Do redakcji na testy dotarła wersja ETS-T40-TB z wentylatorem T.B.Silence PWM. Jak chłodzenie wypadnie w testach? Zapraszam do czytania..
Specyfikacja techniczna
Model – Enermax ETS-T40-TB
- Wymiary radiatora z zamontowanym wentylatorem (mm): 139 x 93 x 160
- Wymiary radiatora (mm): 139 x 70x 160
- Waga bez wentylatora: 610g
- Oporność termiczna (°C/W): 0,09
- Materiał: Miedziane ciepłowody / Aluminiowe żebra
- Niklowany radiator: Nie
- Pasta termoprzewodząca: Dow Corning® TC-5121
- Gwarancja (m): 24
Kompatybilność:
AMD:
- AM2(+)
- AM3(+)
- FM1
- FM2
Intel:
- LGA 775
- LGA 1155
- LGA 1156
- LGA 1366
- LGA 2011
Dane techniczne wentylatora:
- Wymiary wentylatora (mm): 120 x 120 x 25
- Łożysko: Technologia łożyskowa Twister (opatentowana)
- Prędkość obrotowa (obr/min): 800 – 1.800
- Przepływ powietrza (m3/h): 63,83 – 147,30
- Przepływ powietrza (CFM): 37,57 – 86,70
- Ciśnienie statyczne (mm-H2O):0,72 – 2,41
- Poziom hałasu (dB(A)): 10-21
- Napięcie znamionowe (V): 12
- MTBF: 100.000h
- Podświetlenie LED: brak
- Złącze wentylatora: 4P PWM
- Zamontowanie wentylatora: Dwie Metalowe zapinki
Sugerowana Cena: około 160 zł.
Opakowanie
Pudełko Enermax ETS-T40-TB utrzymane jest w biało-niebieskiej kolorystyce. Znajdziemy tutaj: nazwę, zdjęcie produktu, listę kompatybilnych podstawek i opis zastosowanych rozwiązań technicznych w ich najnowszym produkcie. Na jednym z boków opakowania znajduję się tabelka informująca jaka wersja chłodzenia znajduje się w pudełku.
Po otworzeniu pudełka w niewielkiej foliowej torebce znajdują się akcesoria. Samo chłodzenie zostało zabezpieczone przez tekturowe wkładki, które zostały wykonane tak aby chronić produkt przed uszkodzeniem w czasie transportu.
Zawartość
Oprócz coolera ETS-T40-TB w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:
- Jaden wentylator T.B.Silence PWM 12cm
- Uniwersalny backplate
- Komplet śrub montażowych do wszystkich podstawek Intela/AMD
- Zapinki do montażu dwóch wentylatorów
- Gumowe podkładki antywibracyjne
- Mały klucz ułatwiający dokręcenie nakrętek
- Paste termoprzewodząca
- Instrukcje obsługi (w języku polskim)
Wygląd
Recenzowany produkt jest konstrukcją typu „Tower” o wymiarach 139 x 70 x 160mm (dł x szer x wys) i jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi podstawkami AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2) i Intel (LGA 775/1155/1156/1366/2011). Radiator składa się z 50 identycznych aluminiowych żeberek i czterech miedzianych rurek cieplnych, które mają średnice 6 milimetrów. Zostały one wygięte w kształt litery U. Cała konstrukcja bez wentylatora waży 610g.
Końcówki ciepłowodów nie zostały zamaskowane od góry, na ostatnim żeberku producent umieścił swoje logo (zostało ono elegancko wytłoczone).
Enermax ETS-T40-TB do montażu na wszystkich platformach wykorzystuje uniwersalny backplate. Taki system montażu zabiera użytkownikowi więcej czasu i wymaga większych zdolności manualnych. Montaż jest stosunkowo prosty, więc obejdzie się bez wyciągania płyty głównej z obudowy, chodź gdy ją wyciągniemy mamy lepszy dostęp podczas montażu.
Podstawa ETS-T40-TB została wykonana z aluminium. Przechodzą przez nią cztery miedziane rurki heat pipe. Mają one bezpośredni kontakt z procesorem, więc powinno odbić się to pozytywnie na wydajności coolera. Sama podstawa nie została wypolerowana „na lustro” widzimy tutaj delikatne rysy po frezowaniu.
Żeberka radiatora wykorzystują dwie unikalne technologie Firmy Enermax:
- Vortex Generator Flow (VGF) – (opatentowany) – bezpośrednio za ciepłowodami, Firma Enermax zintegrowała małe turbulizatory („Vortex Generators”). Dzięki małym nacięcia możliwe jest dotarcie chłodnego powietrza na tylną część miedzianych rurek heat pipeco zwiększa efektywną wydajność coolera.
- Stack Effect Flow (SEF) – (opatentowany) – Cztery nacięcia znajdujące się po środku na każdym żeberku radiatora przecinają strumień powietrza tak, że ciepłe powietrze zyskuje miejsce do ucieczki poprzez tylną cześć nacięć. Stworzony w ten sposób efekt kominowy skutecznie podnosi wydajność rozpraszania gorącego powietrza co pozytywnie wypływa na wydajność.
Wraz z coolerem Enermax ETS-T40-TB otrzymujemy jeden wentylator T.B.Silence 120x120x25mm, który wykorzystuje mechanizm regulacji obrotów PWM. Jego przewód znalazł się w oplocie a za zasilanie odpowiada wtyczka 4 pin. Charakteryzuje się on prędkością obrotową w zakresie od ~800 do ~1800 RPM. Dodatkowo wentylator oparty jest na nowoczesnych łożyskach Twister. Takie rozwiązanie przedłuża jego żywotność, która może wynieść nawet 100.000h.
Wirnik wentylatora składa się z dziewięciu łopatek przypominających kształtem skrzydła nietoperza (Batwing Blades), które według producenta mają 20% wyższy przepływ powietrza od zwykłych niewyprofilowanych łopatek. Dodatkowo dzięki mechanizmowi „Click” możemy łatwo rozłożyć wentylator w celu wyczyszczenia go z kurzu.
Po wyjęciu chłodzenia z opakowania możemy zauważyć, że producent na swoim produkcie, przy pomocy dwóch spinek, zamocował fabrycznie dołączony wentylator. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drugie „śmigło”, ponieważ producent dorzuca kolejne dwa uchwyty wykonane z drutu.
Platforma Testowa
- Procesor – I7 2600k
- Płyta – MSI Z77A-G45
- Pamięci RAM -2 x 2 Kingston HyperX DDR3 1600MHz
- Zasilacz – Chieftec CTG-650C 650W
- Karty graficzne – CF Radeon HD 6850
- Obudowa – Enermax Fulmo Advanced
- Dysk – Corsair Force GT3 120GB
- Chłodzenie – Enemax ETS-T40-TB
Wykorzystana w teście obudowa była wyposażona w następujące wentylatory:
- Przód: 120mm x 3/ 1200RPM
- Tył: 120mm x 1 / 1200RPM
- Góra: 140mm x 2 / 1000RPM
- Lewy panel: 180mm x 1 / 1000RPM
- Dół : 120mm / 1200RPM
Montaż Enermax ETS-T40-TB
Montaż nie jest skomplikowany, ale na jego wykonanie musimy poświecić odpowiednią ilość czas.
Zaczynamy od założenia backpeta. Zależnie od montażu na danej podstawce przykładamy go odpowiednią stroną do płyty głównej.
Następnie musimy wkręcić śruby dystansowe wraz z plastikowymi podkładkami od góry płyty głównej w backplate.
Kolejnym krokiem jest nałożenie pasty termoprzewodzącej na CPU.
Następnie mocujemy na dystansach wsporniki oraz przykręcamy je odpowiednimi nakrętkami mocującymi do oporu.
Kolejnym krokiem jest zdjęcie zabezpieczenia z podstawy radiatora i nałożenie coolera na CPU.
Później na podstawę radiatora nakładamy płytkę dociskową, którą przykręcamy za pomocą dwóch nakrętek przy pomocy dołączonego kluczyka. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że producent nie zastosował żadnego ogranicznika, więc dokręcanie tych dwóch śrub za mocno sprawi, że nasza płyta zanadto się wygnie, co może skutkować jej uszkodzeniem. Musimy to robić powoli i z głową. Najlepiej nie spieszyć się oraz przykręcać śruby stopniowo (sprawdzając czy cooler jest już należycie dociśnięty).
Do tak zamocowanego coolera, za pomocą dwóch uchwytów, montujemy wentylator. Sam montaż jest bardzo prosty: wystarczy włożyć zapinkę w otwory obudowy wentylatora i lekko ją dociągnąć. Tak zamocowany wentylator trzyma się jak najbardziej pewnie.
Ostatnim krokiem jest podłączenie 4-pinowej wtyczki od wentylatora do naszej płyty głównej.
Zamontowany cooler Enermax wraz z wentylatorem na platformie testowej zasłaniał pierwszy slot na pamięci ram.
Zdjęcia wyżej przedstawiają zamocowane chłodzenie Enemax ETS-T40-TB na platformie testowej. Cooler prezentuje się bardzo elegancko.
Testy
Testy temperatur zostały przeprowadzone w konfiguracji z fabrycznie zainstalowanym wentylatorem pracującym z maksymalną prędkością obrotową: Enermax ETS-T40-TB – 1800RPM
Testy polegały na sprawdzeniu temperatury osiąganej przez procesor I7 2600k, który pracował w trzech trybach:
- Lekkie OC 3,8GHz (1,28V)
- Średnie OC 4,2GHz (1,3V)
- Wysokie OC 4,5GHz (1,35V)
Do obciążenia procesora we wszystkich testach wykorzystałem program OCCT w wersji 4.3.1. Ustawienia aplikacji były następujące:
Do odczytywania temperatur posłużyła mi aplikacja RealTemp w wersji 3.60.
Wykresy przedstawiają temperatury najcieplejszego rdzenia.
- Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku – 10 min wyświetlania pulpitu.
- Maksymalna temperatura dla procesora była odczytywana po 30 minutowym teście w programie OCCT.
OCCT 3,8 Ghz 1,28v
Zaczynamy od czegoś prostego – na początek lekkie OC. Temperatury podczas testów przedstawiały się następująco: (im mniej tym lepiej)
Fera PRO jest na końcu stawki. ETS-40TS-TB ma dwa stopnie mniej podczas stresu od Fortisa i o jeden stopień mniej w czasie spoczynku.
OCCT 4,2 Ghz 1,3V
Drugi test w moim zestawieniu – procesor I7 został podkręcony do wartości 4200MHz przy napięciu 1,3V. (im mniej tym lepiej)
Drugi test oraz kolejna wygrana Enermaxa. Zarówno w czasie spoczynku i pod obciążeniem uzyskuje najlepsze temperatury.
OCCT 4,5 Ghz 1,35V
Ostatni test w moim zestawieniu – procesor I7 2600K został podkręcony do wartości 4500MHz. Dodatkowo potraktowałem go wyższym napięciem niż zwykle(1,35V), aby test był jeszcze bardziej wymagający.
Następna wygrana Enemrmaxa! Tym razem jest wydajniejszy o dwa stopnie w stresie i o jeden stopień w czasie spoczynku od Fortisa. ETS-T40-TB jest najdroższym z recenzowanych przeze mnie do tej pory coolerów CPU. Czy dwa stopnie mniej przy zegarze 4,5Ghz są warte wydania dodatkowych pieniędzy (około 40zł więcej od Fortisa)? Uważam, że tak ponieważ kultura pracy recenzowanego produktu jest po prostu świetna.
Podsumowanie
ETS-T40-TB w wykonaniu Firmy Enermax to bardzo ciekawy produkt. Za cenę około 160zł otrzymujemy cooler o unikatowym wyglądzie i bardzo dobrej wydajności. Dołączony fabrycznie wentylator to coś wspaniałego. Za równo przy niskich jak i maksymalnych obrotach jest ledwo słyszalny. Kompatybilność Coolera Enermax ETS-T40-TB jest ogromna. Możemy go zamocować na wszystkie podstawki AMD (AM2, AM2+, AM3, FM1, FM2) i Intela (LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011). Miłym dodatkiem są dołączone przez producenta zapięcia na kolejny wentylator – dzięki czemu możemy zwiększyć wydajność recenzowanego produktu. Cooler Enermax ETS-T40 występuje w trzech wersjach w zależności, czy chcemy wentylator z podświetleniem czy też nie – każdy wybierze wersje jaka bardziej przypadnie mu do gustu.
Jedynym minusem ETS-T40-TB jest to, że podczas dokręcaniu śrub montażowych musimy uważać , ponieważ gdy dokręcimy je za mocno płyta główna może zanadto się wygiąć, co spowoduje jej nieodwracalne uszkodzenie. Najlepiej jest dokręcać śruby stopniowo.
Enermax ETS-T40-TB otrzymuje ode mnie ocenę 4,5/5 i mogę polecić je każdemu kto szuka wydajnego i zarazem cichego chłodzenia dla swojego podkręconego CPU. Dodatkowo od Redakcji ETS-T40-TB otrzymuje rekomendację Tweaks.pl w kategorii „Wydajność”
Podziękowania dla Firmy ENERMAX za wypożyczenie sprzętu do testów.
Spis treści: Test Enermax ETS-T40-TB cooler