Polecane
 

Portal komputerowy » Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny

Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny

 
UPS Ever ECO 500 LCD
UPS Ever ECO 500 LCD
UPS Ever ECO 500 LCD

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
20 total ratings

 

Zalety


- szereg zabezpieczeń zasilacza
- panel LCD
- długi okres gwarancji oraz ubezpieczenie podłączonych do zasilacza urządzeń
- 4 złącza IEC320

Wady


- niewielka moc urządzenia
- brak domyślnej integracji z systemem zarządzania energią w Windows


Kilka słów o teście

Po testach produktów marki PowerCom przyszła pora na przegląd konkurencyjnych rozwiązań, tym razem zasilaczy od Ever. Czy najmniejszy, domowy UPS o mocy 500 VA sprosta wyzwaniom dzisiejszych komputerów oraz jak wygląda obcowanie z nim w praktyce, dowiecie się z niniejszej recenzji.

1
Opublikowano 5 listopada 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Coraz więcej użytkowników komputerów, w trosce o bezpieczeństwo stanowiska pracy i rozrywki, decyduje się na zakup zasilacza awaryjnego (UPS). W teorii to nic innego jak dodatkowy akumulator z filtrem przeciwzakłóceniowym, do którego podłączamy wtyczki od komputera. Jednak nie wystarczy sugerować się tylko ceną urządzenia, bo zakup najtańszego zasilacza wiąże się z jego przeciętną wydajnością, niewielką pojemnością i co za tym idzie bardzo krótkim czasem pracy bez zasilania. Dziś chciałbym Wam przybliżyć firmowy zasilacz marki Ever, o dość nietypowym kształcie do jakich przyzwyczaili nas inni producenci, mianowicie model UPS ECO 500.

zasilacz ups ever 500 i 800 lcd porównanie

Zasilacz ups Ever z serii ECO LCD 500 i 800 porównanie

O awarię zasilania elektrycznego, której skutkiem jest zanik prądu nietrudno, na pewno nie raz się o tym przekonaliśmy np. w trakcie burzy, uszkodzenia jednego z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci, pracy nadgorliwego sąsiada czy nawet.. imprez sportowych w naszym regionie! Dla przykładu w trakcie EURO 2012 trzykrotnie w ciągu tygodnia wyłączano mi prąd, a tylko raz były to wcześniej ustalone prace konserwacyjne. Przerwy w dostawie prądu są praktycznie nie do przewidzenia i bywa tak, że zdarzają się bez logicznego powodu podczas pięknego, słonecznego dnia, natomiast zimą nietrudno o powód dla którego może zabraknąć prądu w naszym domu. W związku z tym, że coraz więcej ludzi pracuje w domu, takie zdarzenia paraliżują naszą pracę na wiele godzin, nie wspominając już o utraconych wynikach pracy.

euro 2012 dziewczyny

Duże imprezy sportowe jak Euro 2012 to wyzwanie nie tylko dla kibiców, ale także.. naszej, rodzimej sieci energetycznej.

Dużo gorsze w skutkach od zaników prądu w sieci są tzw. przepięcia, które powodują nagły wzrost napięcia dostarczanego do naszych urządzeń ponad nominalną wartość. Nie wiele potrzeba, aby nastąpiło groźne w skutkach przepięcie długotrwałe, może to być koniec imprezy sportowej, zanik w sąsiednich punktach sieci czy nagły spadek obciążenia. Kolejną grupę stanowią przepięcia impulsowe wywołane przez pracujące niestabilnie urządzenia czy poprzez uderzenia piorunów. Zamiast ubezpieczenia przed skutkami przepięć, tańszym i lepszym wyborem będzie zakup urządzeń, które odfiltrują niebezpieczne dla życia urządzeń napięcia, a także zapewnią dodatkowe źródło energii w trakcie zaniku zasilania jakimi są UPSy.

burza za oknem, grzmoty

Burze z piorunami potrafią siać ogromne spustoszenie.

Warto wspomnieć, że urządzenia UPS nie ograniczają swojej roli w domu tylko do ochrony naszych urządzeń elektronicznych. Znajdują również zastosowanie np. do podtrzymywania systemu ogrzewania wodnego w płaszczach kominkowych na wypadek zaniku prądu czy zabezpieczając nasze domowe akwarium. Ponadto nowoczesne UPSy potrafią pracować na zasadzie akumulatora i stanowić źródło zasilania bez podłączenia do gniazdka (tzw. zimny start).

Co to jest i jak działa UPS?

Skrót UPS wywodzi się z  języka angielskiego: Uninterruptible Power Supply i stanowi grupę urządzeń posiadających „Nieprzerywalne Zasilanie Energii”.  Można powiedzieć, że UPS jest dawcą energii dla innych urządzeń elektrycznych i pełni rolę filtra przeciwzakłóceniowego. Ich moc jest mierzona w VoltoAmperach (VA). Do zastosowań domowych wystarczy zasilacz o mocy 300 do 500 VA, nowocześniejszy komputer i serwer może wymagać już 600 VA, a rozbudowane stanowiska nawet 1000 VA.

Jakich urządzenia można podłączać do UPS?

Głównym przeznaczeniem zasilaczy EVER z serii ECO LCD są: komputery PC, konsole do gier, sieci i urządzenia telekomunikacyjne (WiFi), monitory, drukarki atramentowe, systemy kasowe. Przy wyborze pojemności UPS regułą jest, aby jego moc była zawsze wyższa o 20% od mocy załączanych urządzeń. Zapas mocy jest niezbędny dla zachowania ciągłości pracy dołączanych urządzeń w przypadku chwilowych skoków prądu obciążenia. W przypadku podłączenia słabego zasilacza UPS do mocnej konfiguracji komputera, na ekranie LCD ujrzymy wtedy symbol prędkościomierza wskazujący overload. Oczywiście taki zasilacz nie nadaje się do wybranej konfiguracji sprzętowej i pracując w ten sposób skraca swoją żywotność. Ponadto na wyświetlaczu mamy skalę pięciostopniową, wskazującą poziom obciążenia zasilacza, także bardzo łatwo nam będzie dobrać urządzenia jakie mogą pracować pod ochroną UPSa.

Nie wskazane jest podłączenie do zwykłego UPS drukarki laserowej bądź plotera, oba typy urządzeń podczas pracy pobierają znacznie wyższą moc niż zasilacz awaryjny jest wstanie dostarczyć. W naszych testach UPS EVER 500 nie pozwolił na uruchomienie drukarki laserowej w trakcie pracy na zasilaniu awaryjnym.

Spis treści: Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


1 komentarz


  1.  

    Na stronie producenta pojawił się nieco bardziej zaawansowany soft do tego UPSa: Winpower: http://ever.eu/support-center/pl/downloads/ups-eco-500-lcd





Dodaj komentarz


(required)