Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny
Zalety
- panel LCD
- długi okres gwarancji oraz ubezpieczenie podłączonych do zasilacza urządzeń
- 4 złącza IEC320
Wady
- brak domyślnej integracji z systemem zarządzania energią w Windows
Po testach produktów marki PowerCom przyszła pora na przegląd konkurencyjnych rozwiązań, tym razem zasilaczy od Ever. Czy najmniejszy, domowy UPS o mocy 500 VA sprosta wyzwaniom dzisiejszych komputerów oraz jak wygląda obcowanie z nim w praktyce, dowiecie się z niniejszej recenzji.
Wygląd zewnętrzny
Zasilacz zapakowano w solidne w kolorystyce logo producenta, marki Ever. Oprócz miniatury urządzenia i przedstawienia wyświetlacza LED, producent kusi potencjalnych klientów 3 letnią gwarancją urządzenia (dwuletnią baterii) oraz.. ubezpieczeniem na kwotę 5 000 Euro, gdy urządzenie podłączenie do UPS ulegnie awarii.
Każdej funkcji zasilacza nadano fachową nazwę, ale oczywiście zasilacz oprócz wyświetlacza nie wyróżnia się zbytnio na tle konkurencji oferując:
- szybką i łatwą wymianę ogniw (ESB);
- elektroniczną kontrolę parametrów baterii (WDB);
- funkcję oszczędzania energii – Green Mode (pozwala na wyłączenie akumulatora w ciągu 5 minut od momentu, gdy obciążenie wynosi mniej niż 80W);
- kontrolę parametrów przyciskiem (IMB);
- podwójną kontrolę zabezpieczeń (DPS).
Zasilacz po wyjęciu z opakowania prezentuje się znakomicie. Jest opływowy, mały, zgrabny i nowoczesnym wyglądem znakomicie komponuje się do reszty urządzeń komputerowych. Z pewnością nie zajmie nam zbyt wiele przestrzeni pod biurkiem, na nim czy obok akwarium. Niestety niewielki rozmiar urządzenia i co za tym idzie przeciętna moc może stanowić trudne wyzwanie dla naszej platformy testowej.
Z przodu urządzenia, u góry zamontowano podświetlany na niebiesko wyświetlacz LED. Nie jest to tylko gadżet, ponieważ wskazuje on wiele przydatnych parametrów pracy zasilacza, jak:
- obciążenie UPS w skali od 1 do 5 (wskazane jest obciążenie do 4 poziomu);
- stan naładowania baterii od 1 do 5;
- symbol pracy na zasilaniu sieciowym oraz na baterii;
- tryb Green mode;
- short circuit;
- wyczerpanie baterii;
- przeciążenie zasilacza;
- tryb pracy bezgłośnej;
- napięcia na wejściu, wyjściu i częstotliwość.
Panel podświetlamy klikając jednokrotnie na przycisk z boku obudowy. Ponadto przyciskiem możemy ustawić podstawowe funkcje zasilacza, jak sygnał alarmowy, zimny start (bez zasilania z zewnątrz) czy tryb green mode.
Na bokach zasilacza znajdują się otwory wentylacyjne oraz logo producenta. Z lewej strony, u góry znajduje się przycisk funkcyjny, którym sterujemy pracą wyświetlacza.
Z tyłu mamy dużą ilość (aż 4) wejść typu IEC 320 oraz wbudowany przewód zasilający. Niestety zabrakło tradycyjnego gniazdka zasilania, co wiąże się z zakupem dodatkowej przejściówki w przypadku podłączenia zwykłych urządzeń elektrycznych czy starszego sprzętu. Ogranicza to zastosowanie zasilacza UPS w niektórych przypadkach.
Dodatkowo zasilacz posiada złącze USB do komunikacji z komputerem oraz zabezpieczenie gniazdka telefonicznego (modemowe, ADSL, RJ45).
Na stronie producenta pojawił się nieco bardziej zaawansowany soft do tego UPSa: Winpower: http://ever.eu/support-center/pl/downloads/ups-eco-500-lcd