Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny
Zalety
- panel LCD
- długi okres gwarancji oraz ubezpieczenie podłączonych do zasilacza urządzeń
- 4 złącza IEC320
Wady
- brak domyślnej integracji z systemem zarządzania energią w Windows
Po testach produktów marki PowerCom przyszła pora na przegląd konkurencyjnych rozwiązań, tym razem zasilaczy od Ever. Czy najmniejszy, domowy UPS o mocy 500 VA sprosta wyzwaniom dzisiejszych komputerów oraz jak wygląda obcowanie z nim w praktyce, dowiecie się z niniejszej recenzji.
Testy
Urządzenie wyposażono w dwie dwukomorowe baterie o napięciu 2x 12 V / 9 Ah. Ładowanie baterii trwa do 6 godzin. Maks. czas przełączenia na baterię wynosi 6 ms, czas podtrzymania dla obciążenia 100%: 2 min, a przy obciążeniu 50%: 8 min.
Platforma testowa
- monitor Samsung 22cale HD220
- procesor Core2Duo E7200@ 3.2Ghz (1.4V)
- pamięć 2048 MB RAM
- płyta główna Gigabyte 965P-DS3
- karta graficzna GeForce 260GTX
- karta muzyczna SB Audigy
- dyski twarde 32 GB SSD oraz WDC 1TB Green
- zasilacz ENERMAX 560W
- system Windows 7 Professional 64-bit
- 2 wentylatory wolnoobrotowe 80 i 120mm
Procedura testowa
- Tryb IDLE: włączony monitor obciążenia UPS oraz przeglądarka internetowa Opera, zanotowane obciążenie na poziomie 20% czasu procesora.
- Tryb STRESS: aplikacja Geek3D FurMark obciążająca w znaczny sposób procesor graficzny. Zanotowane obciążenie procesora 50~60% i GPU 98%. Na czas testów zostały włączone 3 dodatkowe wentylatory w trosce o stabilność karty graficznej (temperatura rdzenia karty graficznej dochodziła do 100 stopni Celsjusza).
Czas liczony był od momentu odłączenia źródła zasilania do całkowitego wyłączenia systemu. Trzeba dodać, że zamontowany w platformie testowej procesor jest podkręcony i wyłączone zostały wszystkie funkcje optymalizacji zasilania procesora (EIST etc.). Ma to wpływ na pobór mocy, który jest kilkadziesiąt procent wyższy niż w konfiguracji bez overclockingu.
Tryb IDLE:
Przedstawia sytuacje, gdy zasilanie zostanie odłączone w trakcie normalnej pracy na komputerze. Test pokaże ile mamy czasu na zapisanie wyników pracy i ich ewentualne skopiowane na pendrive, aby kontynuować dalej na przykład na laptopie.
Zasilacz awaryjny EVER ECO 500, pomimo słabszej mocy rzędu 500VA pozwolił na nieprzerwaną pracę urządzenia przez ponad 12 minut (?) na popularnej i energochłonnej platformie Core Duo. Czas pracy na nowszych platformach może być wyższy, bo nowe procesory i karty graficzne, w średniej klasie cenowej, są dużo bardziej ekonomiczne od starszych technologicznie podzespołów.
Tryb STRESS:
Przedstawia sytuacje, gdy zasilanie zostanie odłączone w trakcie grania w wymagające aplikacje 3D. Pobór prądu jest wtedy znacznie wyższy i zasilacz działa odpowiednio krócej. Czy uda nam się dojść do następnego etapu gry i zapisu nim zasilacz awaryjny się wyłączy?- dowiecie się z testu.
Badane obciążenie to około 400-460 Watów (186W karta graficzna, 60W monitor, procesor na 50% ok. 60W, płyta główna i inne peryferia około 120W).
Niestety zasilacz rzędu 500VA potwierdził nasze obawy. Trzeba stanowczo stwierdzić, że 500VA to za mało, aby utrzymać stabilną pracę podczas 100% obciążenia wydajnego komputera. UPS wskazywał stan overloaded i wyłączył się niespodziewanie po minucie pracy. Wbudowane zabezpieczenia nie pozwoliły na dłuższą pracę w stanie nadmiernego obciążenia zasilacza, o czym świadczy stan baterii utrzymujący się na 3-cim poziomie naładowania po ustąpieniu obciążenia.
Spis treści: Test Ever UPS ECO 500 LCD – zgrabny i mały zasilacz awaryjny
Na stronie producenta pojawił się nieco bardziej zaawansowany soft do tego UPSa: Winpower: http://ever.eu/support-center/pl/downloads/ups-eco-500-lcd