Test Philips 298P4QJEB – recenzja ultrapanoramy!
Zalety
+idealny do pracy
+bardzo dobre kąty widzenia
+bogaty pakiet wejść i wyjść
+bardzo dobra fabryczna kalibracja
+głośniki
Wady
Na początku ery tzw. „desktopów” rynek był zdominowany przez monitory o proporcjach ekranu 4:3, czyli przez tzw. „kwadraty”. Gdzieś w okolicach 2009 roku bardzo popularne stały się monitory panoramiczne, o przekątnych 16:9 i 16:10. Nadawały się one bardzo dobrze do filmów i gier. Nie wszyscy byli jednak z nich zadowoleni. Ci, którzy komputera używali do pracy bądź do przeglądania Internetu otrzymywali tylko szerszą stronę, która była wstanie wyświetlić tyle samo „pożytecznych” informacji co monitor 4:3 o znacznie mniejszej przekątnej. Dlatego od niedawna producenci wydają monitory o proporcjach ekranu 21:9, które… łączą zarówno zwolenników, jak i przeciwników ekranów panoramicznych. Zwolennicy otrzymują jeszcze szerszy ekran, a przeciwnicy… dwa „kwadraty”, tylko, że bez ramek! W nasze ręce niedawno traił monitor o takiej właśnie „nowoczesnej” przekątnej – Philips 298P4QJEB. Zapraszamy na test.
Menu OSD
Menu OSD wygląda bardzo podobnie do tego z testowanego wcześniej modelu Philips 284E, tylko, że… nie jest po polsku. Podzielone zostało na kilka zakładek: pierwsza z nich to „input”, możemy w niej wybrać, z którego złącza ma być wyświetlany obraz:
W kolejne zakładce nazwanej „Picture” producent umożliwił nam między innymi regulowanie jasności kontrastu, gammy, czy też włączenie bądź wyłączenie kilku polepszaczy obrazu (w tym SmartResponse zmniejszający tzw. „ghosting”)
W trzeciej zakładce ustawiamy opcje PIP(Picture in Picture)/PbP (Picture by picture ).
Następnie widzimy zakładkę „color”, możemy w niej ustawić nasycenie kolorów oraz punkt bieli (dostępne opcje to 6500K oraz 9300K).
Niżej znajduje się zakładka „Language”, w której wybieramy język interfejsu. Niestety na tej liście nie znajduje się język polski.
Kolejną zakładką jest „OSD Settings”:
W ostatniej zakładce możemy m.in. włączyć powiadomienie o rozdzielczości bądź przywrócić ustawienia fabryczne.
Spis treści: Test Philips 298P4QJEB – recenzja ultrapanoramy!