Test Raijintek Aidos, Themis i EreBoss – lekcja greckiej mitologii
Test 3-ch wentylatorów firmy Raijintek, która zadebiutowała niedawno na rynku. Czy kusząca cena okaże się proporcjonalna do prezentowanej wydajności, dowiecie się z testów..
Wydajność
Testy temperatur były wykonywane przez 60 minut. Podana temperatura jest najwyższą zanotowaną (przez program RealTemp) na czterech rdzeniach. Do obciążenia procesora wykorzystaliśmy IntelBurn Test V2.Wydajność wentylatorów mierzyliśmy anemometrem CHY 360.
W pomieszczeniu, w którym były wykonywane testy temperatura wynosiła 21 st.C. Obudowa posiada użyta do testów posiada 5 wentylatorów. Na górze znalazł się Noctua NF-A14 FLX oraz standardowy wentylator Zalman. Z tyłu umieściliśmy NF-S12A FLX. U dołu obudowy przymocowaliśmy Akasa Viper 140mm. Z przodu zamontowano referencyjny wentylator Zalman. Każde „śmigło” pracowało z prędkością 1000-1100rpm.
W naszym najmniej wymagającym teście wszystkie coolery zdały egzamin. Najlepiej poradził sobie Raijintek EreBoss (co nie jest zaskoczeniem ze względu na wymiary) schładzając procesor do 53 st. Celsjusza, każdy inny cooler zyskiwał o 1 st. Celsjusza więcej.W nieco bardziej wymagającym trybie znów EreBoss prowadzi chłodząc procesor do 62 st. Celsjusza. Themis i CNPS10x Quiet są eq equo na drugim miejscu. Procesor wraz z tymi konstrukcjami osiągnął 66 stopni Celsjusza. Na końcu stawki jest Raijintek Aidos. Wszystkie coolery przechodzą do następnej rundy.
Osoby, które chcą kupić Aidos-a do podkręconego i5 2500K(lub podkręcając jakikolwiek inny procesor ponad 4.2 Ghz) powinny przemyśleć wybór. Niby zaliczył test, ale jest to górna granica. Znacznie lepiej poradził sobie Themis osiągając 76 stopni Celsjusza. O 1 st. Celsjusza lepszy był CNPS10x Quiet. Na początku stawki EreBoss z 68 st. Celsjusza.
I7 4770K bez podkręcania, przy użyciu tzw. „box-a” osiąga nawet <strong>105 st. Celsjusza</strong>, a i7 2600K wyprodukowany w wyższym procesie technologicznym niecałe<strong>70 st. Celsjusza</strong>. Nie trzeba być geniuszem, aby odkryć metodę połączenia rdzenia z <strong>IHS</strong>-em (Integrated Heat Spreader – zintegrowany rozpraszacz ciepła)