Test Samsung S34E790C. Zakrzywiony monitor 4K.
Zalety
+ Bardzo duża przestrzeń robocza
+ Świetny komfort pracy
+ Bardzo dobra jakość obrazu
+ Atrakcyjna i nowoczesna stylistyka
+ Dobra ergonomia
+ Wbudowane porty USB 3.0
+ Jakość wykonania
+ Energooszczędność
+ Wbudowane głośniki dają radę w grach i filmach
Wady
- Cena
- Odświeżanie 60Hz
- Kąty widzenia mogłyby być szersze
- W zestawie przydałby się pilot
- Nasz egzemplarz monitora miał skłonności do przechylenia się na bok
- Półmatowa matryca częściowo odbija otoczenie i zbiera odciski palców
- Wymiary monitora wymuszają na nas właściwe warunki otoczenia
Zakrzywiona matryca ma zapewnić lepsze odczucia podczas oglądania obrazu. Czy tak jest w rzeczywistości? Przekonamy się o tym na przykładzie testowanego Samsunga S34E790C. Monitor Samsung S34E790C prezentuje obraz w rozdzielczości ULTRA‑WQHD (3440 x 1440 pikseli), a zatem przy zastosowanej przekątnej zagęszczenie pikseli na cal jest niemal równe 110. Matryca cechuje się jasnością na poziomie 300 cd/m2, współczynnikiem kontrastu 3000:1 i proporcjami 21:9.
Samsung S34E790C – budowa i wyposażenie
Pierwsze spojrzenia na monitor i już widzimy iż prezentuje się on bardzo elegancko. Na froncie zastosowano matową matrycę SVA o rozdzielczości Ultra WQHD. Niestety uświadczymy na niej spore ilości odcisków palców. Tył monitora wyróżnia masywna i pewnie trzymająca urządzenie stopka. Wymiary tego urządzenia z podstawą, to: 821,5 x 552 x 275,5 z wysokością regulowaną do 452 mm, natomiast waga wynosi 9,9 kg.
W zestawie z monitorem, ściereczką i dokumentacją otrzymujemy następujące przewody: Display Port, DVI Dual Link, USB, adapter Display Port i kabel PC Audio.
Zakrzywiony ekran, to najważniejsza cecha monitora, która wyróżnia go od innych urządzeń. Jego stopień jest dopasowane do parametrów ludzkiego oka. Co daje zakrzywienie ekranu? Przede wszystkim zupełnie inne wrażenia, zbliżone do wizyty w kinie. Wygięty ekran ułatwia objęcie całej powierzchni wyświetlacza wzrokiem oraz dostrzec szczegóły wyświetlane w każdym rogu.
Pozycję ekranu można regulować w płaszczyznach do przodu o -2 stopni i do tyłu o +20 stopni. Poza tym można regulować jego wysokość w zakresie 10 cm góra-dół:
Matowa podstawka użyta do budowy monitora, jest przytwierdzana w oparciu o mechanizm zatrzaskowy, który można zwolnić za pomocą przycisku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, nie wymaga bowiem korzystania z dodatkowych narzędzi. Oprócz tego bardzo ładnie ona wygląda – przypomina odwróconą literę T. Podstawka monitora została wykonana bardzo solidnie.
Wąska rama jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli przy pracy z komputerem nosisz okulary dwuogniskowe, trójogniskowe lub okulary ze szkłami progresywnymi. Ponadto ludzie o różnym wzroście mogą używać tego monitora pod wybranym kątem i na wybranej wysokości, co pomaga zmniejszyć zmęczenie i niewygodę.
Dwa porty HDMI, Display Port, i PC-USB z możliwością ładowania to komplet wejść-wyjść tylnego panelu. Nieco powyżej umieszczono hub czterema portami USB w standardzie 3.0. Monitor wygodnie powiesimy na ścianie lub zamontujemy na dedykowanym uchwycie w standardzie VESA 100 x 100.
Oprócz tego, w prawym dolnym rogu znajduje się przycisk (a raczej joystick) Power, który jednocześnie pełni rolę przycisku obsługi menu OSD.
Spis treści: Test Samsung S34E790C. Zakrzywiony monitor 4K.