Polecane
 

Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua? » Strona 3

Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
5 total ratings

 

Zalety



+ wysoka wydajność w tej półce cenowej
+ odporność za zachlapanie i zakurzenie
+ wbudowane radio FM
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ bardzo dobrej jakości wyświetlacz FullHD
+ tryby poprawy wyświetlanych kolorów
+ obsługa kart pamięci do 200 GB pojemności
+ fizyczny spust migawki
+ bardzo dobrej klasy aparat przedni
+ bardzo dobrej jakości zdjęcia z głównego aparatu
+ dioda powiadamiająca
+ odsłonięte gniazdo słuchawkowe i port USB
+ wygodna w obsłudze klawiatura ekranowa

Wady



- wygląd, który staje się powoli nudny i przestarzały
- bardzo grube ramki wokół wyświetlacza
- niewykorzystanie miejsce pod wyświetlaczem
- stara aplikacja aparatu
- WiFi bez wsparcia dla standardu 'ac'
- podatna na zabrudzenia szklana obudowa
- głośnik monofoniczny łatwy do zasłonięcia
- brak funkcji szybkiego ładowania
- obudowa sporadycznie potrafi się nagrzać
- bardzo słaba rozdzielczość panoram
- brak czytnika linii papilarnych
- "stary" Android 5.1.1 (być może będzie aktualizacja do androida 6)
- filmy 4K podczas odtwarzania na komputerze potrafią klatkować
- zbyt wolny zapis zdjęć powoduje przekształcenia, kiedy je przeglądamy


Kilka słów o teście

Deja vu, normalnie deja vu Nas ogarnia, gdy widzimy Xperię M5 na żywo. Gdzieś już to przecież wcześniej widzieliśmy… A tak!, Xperia M4 Aqua wygląda niemal tak samo jak M5 – a nawet i „zetki” są do niej bardzo podobne. Nuda kompletna w wykonaniu Sony. Ile tak można? Najwyraźniej dużo bo nawet nowa seria X nie wprowadziła powieu świeżości w designie telefonów tej marki. Zapraszmy na test.

0
Opublikowano 21 lipca 2016 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Sony Xperia M5 – ekran i bateria

Ekran:

W Xperii M5 producent zastosował 5-calowy panel IPS Triluminos (pokrycie obudowy przez wyświetlacz równe 66%), wsparty rozdzielczością 1080×1920 pikseli (poprzednik posiada również ekran HD). Wyświetlacz dodatkowo wzbogacono technologią X-Reality oraz dynamiczną poprawą kontrastu. Oczywiście nie zabrakło wzmocnienia ekranu w postaci szkła ochronnego – niestety niewiadomego pochodzenia. Zagęszczenie pikseli na poziomie 441 PPI jest na tyle wysokie, że czcionki są ostre i czytelne. Jeśli wyświetlane barwy nam nie odpowiadają, możemy w ustawieniach wyświetlacza zmienić temperaturę barwową i dostosować ekran do naszych indywidualnych potrzeb. Ekran jest bardzo dobrej jakości, i dla niektórych prawie dorównuje AMOLED-om od Samsunga. Większość użytkowników nie będzie mieć tu większych zastrzeżeń. Kolory są bardzo dobrze odwzorowane, kontrast jest bardzo dobry, a i kąty widzenia również są bardzo szerokie w każdej pozycji.

sony xperia m5 - wyswietlacz (1)

powyżej – minimalna jasność ekranu w słońcu

sony xperia m5 - wyswietlacz (2)

powyżej – minimalna jasność ekranu w słońcu

Wyświetlacz jest „wystarczająco” jasny (maksymalnie do 460 nitów), a więc obserwacja treści pod słońce będzie w pełni komfortowa. Gorzej jest w przypadku jasności minimalnej, która nie jest prawidłowo dobrana (mw. 23 nity). Jest to trochę za wysoka wartość do użytkowania smartfona w zupełnych ciemnościach. Dodatkowo jak tylko zechcemy, to jasność regulujemy sobie zarówno manualnie, jak i automatycznie – a wszystko to dzięki wbudowanemu czujnikowi światła.

sony xperia m5 - wyswietacz (4)

sony xperia m5 - wyswietacz (5)

(powyżej) jakość czcionek na ekranie Sony Xperia M5

Fabrycznie ustawiony profil kolorystyczny preferuje odbiorców wolących zimne kolory wyświetlane na ekranie swojego smartfona. Jak komuś to przeszkadza, to można samemu ręcznie zmieniać ustawienia kolorów, indywidualnie dostosowując je pod siebie. Znajdziemy go w ustawieniach telefonu w zakładce „wyświetlacz”. Ekran ma bardzo dobre kąty widzenia. Jedynie podczas odchylania telefonu na boki spada nieznacznie jasność, ale kolory pozostają bez zmian.

sony-xperia-m5-compact-zmiana-barwowa-kolorów-610x343-610x343-610x343 (1)

sony xperia - tryb poprawy kolorów

sony_xperia_m5_wyswietlacz

Bateria:

Xperia M5 posiada niewymienną baterię o pojemności 2600 mAh (poprzednik posiadał baterią o wielkości 2400 mAh). Ogniwo podczas normalnego korzystania wystarczy na dzień użytkowania plus kawałek dnia następnego. Przy intensywnej pracy, takiej jak przeglądanie Internetu, granie, oglądanie filmów czas ten naturalnie się skraca i można dość szybko zacząć szukać ładowarki. Jednak jak na taką pojemność akumulatora stwierdzamy, że jest naprawdę dobrze. Na szczęście, aby poprawić osiągi baterii możemy wybrać trzy poziomy jej oszczędzania, o których mowa niżej. Niestety w Xperii M5 brakuje opcji szybkiego ładowania bezprzewodowego bowiem zwykłe trwa nawet do 3 godzin. Szkoda.

cpu-z - sony xperia m5 (1)

W ustawieniach baterii ponadto znajdziemy trzy stopnie oszczędzania energii:

  • stamina
  • ultra stamina
  • oszczędzanie słabej baterii

Tryb Stamina to najbardziej liberalny tryb oszczędzania baterii. Ogranicza on działanie telefonu, w czasie, gdy ekran jest wygaszony. Oczywiście można go używać na co dzień, i to bez konieczności rezygnowania z większości możliwości urządzenia. Tryb zarządzania energią nazwany oszczędzanie słabej baterii z kolei uaktywnia się, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Aktywacja tego trybu powoduje wyłączenie większości modułów. Na szczęście w sytuacji awaryjnej wciąż możemy nawiązać połączenie głosowe.

sony xperia m5 - bateria (2)

sony xperia m5 - bateria (1)

sony - stamina

sony - ultra stamina

sony - słaba bateria

Test baterii (PCMark for android):

sony xperia m5 - test baterii

Spis treści: Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)