Test Sony Xperia Z1 – niech moc będzie z Tobą!
Zalety
-jakość zdjęć + oprogramowanie aparatu,
-wydajność CPU i GPU
-czas działania,
-funkcjonalna nakładka,
-przyszłościowe standardy (WiFi ac, Glonass, LTE-A itp.)
-wodoodporny,
-układ dźwiękowy z potencjałem,
-slot kart microSD,
Wady
Wielu z Was podobnie czekało na ten telefon. Sony obiecywało, że smartfon o nazwie kodowej Honami połaczy wszystkie możliwości techniczne Sony. Z1 (tak brzmi nazwa handlowa) posiada cyfrowy wzmacniacz dźwięku, ekran 1080p z technologią Triluminos, aparat 20,7MPx, pojemną baterię a przedewszystkim Snapdragona 800. Czy Sony dokonało obienic? Zapraszam do czytania.
Ekran
Xperia Z1 została wyposażona w wyświetlacz Triluminos o przekątnej 5″ z rozdzielczością 1920×1080. Czym jest dokładnie technologia Triluminos? O tym dowiecie się w następnych akapitach.
Ekran Xperii Z1 posiada kąty widzenia ekranu lepsze od tych w Xperii Z. Co prawda rekordowe też nie są, ale myślę, że powinny zadowolić większość osób.
Według Sony technologia Triluminos pozwala wycisnąć siódme poty z technologi TFT. Taki ekran umie wyświetlić bardzo podobną ilość kolorów co OLED. No dobra, wszystko fajnie, ale jak to działa? Na ekranie znajduje się cienka folia QDEF(Quantum Dot Enhancement Film – wzmacniająca folia z kropek kwantowych), która światło niebieskie jest w stanie zmienić na niemal każdy kolor. Czyli wystarczy włożyć do telefonu ekran o niebieskim podświetleniu, przykryć go folią i gotowe. Takie rozwiązanie powoduje, że wyświetlacz LCD pobiera mniej energii, ma dłuższą żywotność, jest w stanie wyświetlić ogromną ilość kolorów, a przy tym kosztuje grosze w porównaniu do ceny ekranów OLED..
Sony-Ericsson nie zapisał się w pamięci użytkowników jako firma, która stosuje w swoich telefonach dobre wyświetlacze. Większość z nich była do zaakceptowania, ale pamiętajmy, że od kilku lat mamy na rynku wybijającą się technologię AMOLED (którą Samsung stara się wprowadzić do użytku na co dzień) czy IPS, które w zasadzie biją na głowę LCD TFT pod każdym względem. Jak jest jednak w tym przypadku? Nieźle. Kolory zostały lekko podkręcone (nie mówimy tu jednak o trybie dynamicznym w Samsungu Galaxy S4), a balans bieli – (naszym zdaniem) lekko oziębły… Mimo wszystko kolory są ostre i nasycone. Jeżeli ktoś nie jest fanem takiego odwzorowania kolorów bez najmniejszego problemu może w ustawieniach ekranu wyłączyć „X-Reality for mobile”. Po takim zabiegu ekran kolory wyświetlane na ekranie będą zbliżone do naturalnych, choć zauważyliśmy, że krawędzie są nieco bardziej poszarpane (czyli owa technologia jednak działa). Głębia czerni jest tu wystarczająca, nieco gorsza niż w HTC One.
Spis treści: Test Sony Xperia Z1 – niech moc będzie z Tobą!