Test Sony Xperia Z1 – niech moc będzie z Tobą!
Zalety
-jakość zdjęć + oprogramowanie aparatu,
-wydajność CPU i GPU
-czas działania,
-funkcjonalna nakładka,
-przyszłościowe standardy (WiFi ac, Glonass, LTE-A itp.)
-wodoodporny,
-układ dźwiękowy z potencjałem,
-slot kart microSD,
Wady
Wielu z Was podobnie czekało na ten telefon. Sony obiecywało, że smartfon o nazwie kodowej Honami połaczy wszystkie możliwości techniczne Sony. Z1 (tak brzmi nazwa handlowa) posiada cyfrowy wzmacniacz dźwięku, ekran 1080p z technologią Triluminos, aparat 20,7MPx, pojemną baterię a przedewszystkim Snapdragona 800. Czy Sony dokonało obienic? Zapraszam do czytania.
Multimedia i nakładka systemowa.
Przy pierwszym uruchomieniu smartfona zobaczymy, że Sony wyposażyło Xperię w system operacyjny Android 4.2.2, ale nie martwcie się.. japoński koncern obiecał wydać aktualizację do 4.3 lub nawet od razu do 4.4 KitKat.
Po pierwszym odblokowaniu telefonu wita nas powyższy ekran. Tapeta posiada przyjemny dla oczu wzorek, a skróty do aplikacji zostały starannie uporządkowane. Ikony na pasku zadań pod sobą posiadają odbicie lustrzane.
Wykonując gest „zsunięcia palców” na ekranie domowym będziemy mogli dodać widget-y, zmienić tapetę czy wstawić na pulpit skrót jakiejś aplikacji.
Animacja przewijania ekranu domowego prezentuje się tak jak na powyższym zdjęciu. Ikony są na czymś co przypomina wirtualny sześcian.
Menu główne przewijamy w pionie.
Wysuwając szufladkę powiadomień możemy wyciszyć telefon, włączyć/wyłączyć WiFi, Bluetooth, zmienić jasność ekranu, czy wejść w główne ustawienia.
Pamiętacie Sony Walkman? Swego czasu chyba każdy go miał, mój aktualnie leży gdzieś w piwnicy 🙂 Dlaczego takie nawiązanie? Sony dodało muzyczną aplikację o nazwie „Walkman”. Skórka programu jest przyjemna dla oka. Standardowo dla Sony otrzymujemy technologię xLoud, która podgłośnia dźwięk na słuchawkach, ale też na głośniku oraz ClearPhase, która dobiera korektor do aktualnego otoczenia. Oba wodotryski działają i są praktyczne. Przy testowaniu Xperii Z1 udało nam się znaleźć ciekawostkę „programistyczną”, której nie spotkaliśmy do tej pory w żadnym innym smartfonie. Jeżeli telefon jest odblokowany możemy normalnie pogłośnić dźwięk przytrzymując klawisz regulacji dźwięku. Jeżeli jednak smartfon jest zablokowany wciśnięcie (i trzymanie przez cały czas) zredukuje głośność tylko o 1 stopnień. Najprawdopodobniej jest to blokada przeciwko przypadkowej regulacji głośności w kieszeni.
Wbudowany głośnik gra nieźle, lepiej od Galaxy S4, ale nie jest wstanie dorównać HTC One. Kiedy Z1 grał na maksymalnej głośności mogliśmy wyczuć dziwne drgania tylnej części smartfona. Najprawdopodobniej jest to spowodowane uszczelnieniem, przez co głośnik musi „grać” znacznie głośniej, aby było go dobrze słychać. Jeżeli chodzi o wyjście minijack to mamy wrażenie, że pasmo jest „płaskie”, ale znaleźliśmy na to sposób, który omówimy w następnym akapicie. Bardzo chcielibyśmy sprawdzić jakość słuchawek, ale nie znaleźliśmy ich w naszym samplu testowym.
Włączenie opcji „Clear Audio” uaktywni jednocześnie xLoud i Clear Phase. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dostępny jest korektor, który dostosuje dźwięk do naszych upodobań muzycznych.
Co ciekawe w ustawieniach możemy regulować częstotliwości tylko od 400Hz, na szczęście na dole znajdziemy suwak „Clear Bass”, który podbije za nas niskie częstotliwości. Tutaj znajduje się też remedium na płaskie pasmo. Ustawmy suwak Clear Bass na wartość 3-5 co spowoduje, że dźwięk będzie bardziej dynamiczny.
Skoro była aplikacja od dźwięku, to musi być od filmu. Nazwa nie jest już tak znana i kojarzona jak Walkman i program nazywa się po prostu Filmy.
Skórka jest przyjemna. Aplikacja potrafi nawet odkryć prawidłowy tytuł filmu. Nazwa klipu z powyższego zrzutu ekranu to „2.fast2.furious1920x1080.avi, a jak widzimy na ekranie jest napis „2 Fast 2 Furious„. Jeżeli już jesteśmy przy formatach, to odtwarzacz poradzi sobie z AVI, MP4, MKV, 3GB czy WMW. Miłym zaskoczeniem było wsparcie MKV, któremu Sony od zawsze było niechętne implementacji!
Sony dodało nam aplikację o nazwie „Xperia Lounge”, w której możemy znaleźć filmy z wydarzeń sportowych, zwiastuny i materiały zza kulis. Ciekawa sprawa, ale jednak pozostałym przy standardowym YouTube.
Udało mi się znaleźć interesujący program. Mianowicie chodzi o Xperia Privilerge. Długo zastanawialiśmy się do czego ta aplikacja służy, w końcu doszliśmy do wniosku, że jest to Citeam czy Grupon „by Sony”. Korzystając z aplikacji możemy otrzymać rabat na np. słuchawki. Osobom zainteresowanym zakupem jakichkolwiek akcesoriów firmy Sony ta aplikacja może okazać się pomocna.
Jeśli Google Play komuś nie wystarcza można skorzystać z aplikacji Sony Select, w której znajdziemy aplikacje, tapety, gry itp. przeznaczone na nasze konkretnie urządzenie (w tym wypadku na Xperia Z1).
Jeżeli chodzi o obsługiwane standardy, to jesteśmy bardzo zadowoleni, z jednym szczegółem. Z1 posiada Bluetooth w wersji 4.0, Radio FM, WiFi ac, NFC, Glonass, jest w stanie bezproblemowo obsłużyć karty SIM darmowego Internetu Aero 2 oraz LTE-A (prędkość do 150mb/s, zwykłe LTE „tylko” 50mb/s). Niestety nie znajdziemy portu podczerwieni, aby używać Z1 jako pilota od TV.
Spis treści: Test Sony Xperia Z1 – niech moc będzie z Tobą!