TPL-406E2K – recenzja wydajnych powerlineów od TRENDnet
Zalety
- Kompaktowe rozmiary
- Dołączone oprogramowanie z wieloma funkcjami
- Wyposażenie
Wady
- Kable Ethernet mogłyby być nieco dłuższe
Firma TRENDnet wprowadziła na rynek kompaktowe adaptery do gniazdek elektrycznych – TPL-406E2K. Te kompaktowe urządzenia pozwalają na stworzenie sieci bezpośrednio w gniazdku elektrycznym i w istniejącej instalacji elektrycznej. Wygodne rozwiązanie dla biur oraz dla użytkowników domowych, gdzie wszelkie drukarki i komputery stoją w jednym, wyznaczonym miejscu. Dodatkowo, deklarowane prędkości przesyłania danych czynią produkt godnym polecenia. Ogólne […]
Firma TRENDnet wprowadziła na rynek kompaktowe adaptery do gniazdek elektrycznych – TPL-406E2K. Te kompaktowe urządzenia pozwalają na stworzenie sieci bezpośrednio w gniazdku elektrycznym i w istniejącej instalacji elektrycznej. Wygodne rozwiązanie dla biur oraz dla użytkowników domowych, gdzie wszelkie drukarki i komputery stoją w jednym, wyznaczonym miejscu. Dodatkowo, deklarowane prędkości przesyłania danych czynią produkt godnym polecenia.
Ogólne informacje
TPL-406E2K to adaptery sieci elektrycznej, które pozwalają na stworzenie sieci LAN w gniazdku elektrycznym. Teoretyczne maksymalne prędkości deklarowane przez producenta wynoszą do 500Mb/s – jest nieźle, zwłaszcza że obecne rutery z wyższej półki oferują prędkość rzędu 450MB/s (warto zaznaczyć, że bezprzewodowo – kablem Ethernet możemy uzyskać do 1000Mb/s). Można się tutaj spierać, że lepiej zainwestować w kabel i go rozprowadzić po budynku, jednak moim skromnym zdaniem takie działanie nie ma celu. Dlaczego? Ponieważ trzeba zainwestować w kabel i go oprowadzić tak, by nie przeszkadzał w codziennym życiu oraz żeby nie był narażony na uszkodzenia, co czasami sprawia wiele problemów. W przypadku adapterów, tego problemu nie ma, sygnał po prostu płynie wewnątrz sieci elektrycznej. Co do działania samych urządzeń – opowiem o nich nieco później.
W skład zestawu wchodzą:
- Dwa urządzenia TPL-406;
- Instrukcja obsługi;
- Płyta instalacyjna;
- 2 kable Ethernet 1,5m.
Adaptery są solidnie zapakowane, nie powinno się im nic stać podczas podróży. Sam adapter prezentuje się następująco:
Jak widać na powyższym zdjęciu, adapter posiada trzy diody LED sygnalizujące połączenie Ethernet, zasilanie oraz połączenie przez sieć elektryczną – ta ostatnia posiada 3 kolory, czerwony to dobre połączenie, bursztynowy lepsze, a zielony najlepsze. Gdy owa dioda nie świeci, oznacza to, że urządzenie nie jest podłączone poprawnie.
Poniżej przedstawiono wtyki do gniazdka elektrycznego, zgodnie z europejskim standardem.
Na dolnej ściance urządzenia (patrząc od strony wtyków) znajduje się port Ethernet, do którego podłączamy kablem odpowiednie urządzenia, a także przycisk Sync/Reset. Ten ostatni służy do zsynchronizowania ze sobą dwóch lub więcej adapterów. Znaczenia Reset chyba nie muszę wyjaśniać. Jeżeli chodzi o przyciski czy gniazda, to urządzenie nie posiada poza tymi nic więcej.
Tak wygląda podłączony adapter.
Jak widać na zdjęciu, jakość mojego połączenia nie była najwyższa. Muszę przyznać, że podłączyłem adapter niezgodnie z zaleceniami producenta, czyli przez przedłużacz (oczywiście nie ten widoczny na zdjęciu, tylko drugi). Nie przeszkadzało to jednak zbytnio w korzystaniu z sieci, prędkości były moim zdaniem wystarczające do codziennej pracy. Ale o tym za chwilę, przejdźmy najpierw do instalacji oraz do GUI.